Autor: Škola paměti Publikováno 18.12.2018 4 komentářů

Poděkování a malý dárek

Zdravíme vás, příznivci paměťových technik. Rádi bychom vám za celý tým Školy paměti a aplikace 2000 SLOVÍČEK popřáli krásné a poklidné svátky a v novém roce jen to nejlepší. Zároveň vám chceme poděkovat za veškerou vaši zpětnou vazbu, která nás velmi těší, protože nás utvrzuje v tom, že to, co děláme, má opravdu smysl, a žene nás dál.

Číst dále

Autor: Škola paměti 31.10.2018 3 komentářů

Jak si zapamatovat pravopis cizích slovíček?

Také máte v cizím jazyce pár slovíček, která jste snad nikdy nenapsali správně? Slovíčko běžně používáte, už jste ho i několikrát napsali, ale většinou jste se před tím běželi podívat do slovníku, které že písmenko je vlastně zdvojené. Pokud takové situace znáte, pravděpodobně oceníte drobnou paměťovou vychytávku, kterou vám dnes prozradíme.

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 31.8.2018

Jak vyhrávat v pexesu aneb dejte jim konečně na frak!

Nedávno nám napsal pan Petr, že ho již nebaví, jak nad ním děti vyhrávají v pexesu, a jestli bychom mu neporadili nějakou vychytávku, se kterou by bylo možné toto nepříznivé skóre zvrátit. Shodou okolností mám sama s hraním pexesa bohaté zkušenosti a jelikož také nerada prohrávám, již jsem se pro své potřeby otázkou vítězné taktiky zabývala. Dnešní článek bude tedy věnován pexesu a zároveň poslouží jako názorná demonstrace toho, jak široké je spektrum využití paměťových technik.

Číst dále

Autor: Škola paměti 16.5.2018

Učení jazyků může být zábava!

Není to tak trochu nesmysl? Učení a zábava? A ještě ke všemu učení jazyků? Biflování slovíček pořád dokola přece není žádná velká zábava a kromě toho jich v hlavě moc nezůstane, což je ještě více deprimující. Lidé jsou často demotivovaní a ztrácejí chuť v učení jazyků pokračovat. Přitom by stačilo tak málo a učení slovíček se může rázem změnit v zábavnou záležitost.

Číst dále

Autor: Škola paměti 28.3.2018 6 komentářů

Němčina v příbězích je tu!

Možná se vám němčina nelíbí a zdá se vám těžká. Zkuste se dnes s námi naučit několik německých slovíček a třeba svůj názor změníte.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 15.2.2018 10 komentářů

3 kroky k efektivnímu učení slovíček.

Myslíte si, že na cizí jazyky nemáte hlavu? Ptáte se občas při učení, jestli by to nešlo lépe? Nedávno nám napsal spokojený uživatel naší aplikace 2000 SLOVÍČEK pan Josef, že mu aplikace velmi usnadňuje učení angličtiny. Využívá ji mimo jiné i pro učení obávaných frázových sloves (těch nejpoužívanějších 130 máme v aplikaci již zpracováno).

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 10.1.2018 1 komentářů

Jak si přestat plést římské číslice?

V úvodu tohoto novoročního článku bychom vám rádi za celou Školu paměti poděkovali za vaši přízeň a popřáli hodně úspěchů v roce MMXVIII. V jakém že to roce? Jen jsme vás chtěli trochu vyzkoušet ze znalosti římských číslic. Já osobně jsem vždy měla trochu problém si je vybavit a pletly se mi dohromady. Nyní jsem se rozhodla tomu udělat přítrž a v dnešním článku se s vámi podělím o to, jak je možné se římské číslice naučit jednou provždy.

Číst dále

Autor: Škola paměti 20.12.2017

Vánoční citáty se Školou paměti

Naposledy jsme vám v našem článku prozradili, jaké knihy nás ve Škole paměti inspirovaly. Tyto knížky jsou plné krásných myšlenek a citátů k zamyšlení. Moc rádi různé motivační citáty používáme a máme je i v naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK, abyste si mohli mezi učením trochu odpočinout. Už nám hodně z vás psalo, že se vám citáty líbí a chtěli jste je poslat. Proto jsme se rozhodli poslední předvánoční článek věnovat právě vybraným citátům, které nás nejvíce oslovily. 

Číst dále

Autor: Škola paměti 14.12.2017

Knihy, které inspirují Školu paměti

Už se vám někdy stalo, že vám knížka ovlivnila život? Dobře, tak nemusela vám kompletně změnit život, ale třeba jste se na některé věci začali dívat jinak? Nebo jste po přečtění něco ve svém životě změnili? 

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 29.11.2017

Jaký je povrch Mozartových koulí aneb s technikami na vzorečky

Nedávno nám napsala jedna paní, jestli je možné si stejně vtipně jako slovíčka ukládat i tak nezáživné informace jako například matematické vzorce. Pravidelní čtenáři našich článků vědí, že možnosti využití paměťových technik jsou takřka neomezené. Nebudou tedy překvapeni, že jsme pro paní jeden matematický vzoreček na ukázku zpracovali. A jelikož jsme v poslední době přidávali články věnující se hlavně učení slovíček, rozhodli jsme se, že dnes pro změnu zabrousíme do tajů matematiky a fyziky a zpracování několika vzorečků vám ukážeme.

Číst dále

Autor: Škola paměti 24.10.2017

Kdo na mě FLUsnul CHŘIPKU aneb konverzujeme o zdraví anglicky!

Máme tu podzim a bohužel také období, kdy snad každého z nás dostihne chřipka, angína nebo alespoň menší nachlazení. Proč si třeba pomocí dnešního článku neprosvištět pár anglických slovíček z oblasti zdraví?

Číst dále

Autor: Škola paměti 25.8.2017

Strašák jménem frázová slovesa – jak si je konečně zapamatovat?

Každý student anglického jazyka se dříve nebo později setká s frázovými slovesy. Většinou to není setkání nijak moc příjemné a frázová slovesa se často stávají noční můrou všech studentů angličtiny. To by ale bylo, abychom ve Škole paměti neměli nějakou vychytávku, jak si je zapamatovat ☺.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 4.7.2017

Na co jsou mi paměťové techniky?

Občas si lidé myslí, že paměťové techniky jsou jen taková legrácka, jak si zapamatovat maximálně nákup. Na posledním pokročilém kurzu Školy paměti jsem se jako vždy ptal, na co absolventi našeho základního kurzu paměťové techniky nejvíce využívají. Příkladů byla celá řada a je krásné, že každý používá techniky právě na to svoje.

Číst dále

Autor: Jakub Pok, Jitka Štrachová 21.6.2017

Slovíčka v příbězích

Možná jste si všimli delší pauzy mezi našimi články. Teď už vám můžeme prozradit malé překvapení. Věnovali jsme se totiž naplno dokončení naší nové knížky o tom, jak se pomocí paměťové techniky učit slovíčka. Najdete v ní mimo jiné i více než 250 příběhů k anglickým slovíčkům řazeným podle nejběžnějších konverzačních témat. Nebude chybět ani i postavička „Rýpavého Igora“, který pokládá ty nejčastější dotazy a kterého čtenáři našeho e-booku Dobrá paměť – základ úspěchu již dobře znají.  

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 28.3.2017

Paměťové techniky v praxi - hlavní města

Pojďte se s námi naladit na cestovatelskou vlnu. Účastníci našich kurzů si často stěžují, že se jim pletou hlavní města států, že sice jednotlivé názvy znají, ale přiřadit je ke správné zemi už je problém.  Dnes se podíváme na to, jak si zapamatovat hlavní města balkánských států.

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 16.2.2017

Od chemie k řidičáku

Před nedávnem jsem vám na blogu ukazovala, že pomocí paměťových technik je možné se naučit i něco tak neuchopitelného, jako jsou chemické vzorce (Jak se poprat s chemií).  Dnes se s vámi podělím o to, jak si technikami pomáhám při učení na zkoušky z teorie v autoškole.

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 12.1.2017

Jak se učit aneb víte jaký jste učební typ?

Tentokrát se podíváme na to, jaký jste učební typ a jaký postup byste tedy měli při učení volit. Každému z nás totiž vyhovuje trochu jiný styl učení. Někdo si lépe pamatuje informace, které si poznamená a barevně zvýrazní, dalšímu se naopak nejlépe vybavují informace odposlouchané. Odborníci rozdělují dva hlavní studijní typy: vizuální a auditivní. Často k němu přidávají ještě typ kinestetický.

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 8.12.2016

Vánoční angličtina se Školou paměti

Vánoce se nezadržitelně blíží, ze všech stran se na nás valí nabídky na ty zaručeně nejlepší vánoční dárky, na ulicích se prodávají stromky a co nevidět již zasedneme ke štědrovečernímu stolu. Jde vám z toho předvánočního shonu hlava kolem? Tak zpomalte, v klidu se usaďte a přečtěte si, jak je možné se lehce naučit 5 anglických slovíček s vánoční tematikou.

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 24.11.2016

Mohli byste se stát prezidentem?

Nebojte se, rozhodně nehodláme věnovat tento článek politické situaci v Čechách. Chceme vám jen ukázat další možnost využití paměťových technik v praxi. Nedávno se novináři tázali prezidentského kandidáta, zda zvládne vyjmenovat premiéry České republiky od vzniku státu v roce 1993. Z celkem jedenácti premiérů jich vyjmenoval sedm. A jak byste si s tímto úkolem poradili vy?

Číst dále

Autor: Škola paměti 20.10.2016

Činka na bradě a palma na dlani aneb jak na části těla anglicky

Dnešní článek je tak trochu předzvěstí revoluce v učení slovíček, která se již blíží! S vaší pomocí jsme našli jméno aplikace na učení slovíček – bude se jmenovat 2000SLOVÍČEK.cz! Aplikaci chceme spustit co nejdříve, kdy to přesně bude, to záleží i na vás a vaší podpoře. A v čem naše revoluce v učení slovíček spočívá? Chceme skoncovat s klasickým biflováním! A jak?

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 6.10.2016

Jak na adresy? Fotografie A Globe, autor: Mark Doliner (licence CC BY 2.0)

Minule jsme vám ukázali, jak jednoduché může být učení vodstva České republiky. Schválně, pamatujete si ještě všechna ledovcová jezera Šumavy? Tentokráte pro vás máme něco trochu jiného.

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 15.9.2016

Pusťte biflování k vodě

Pojďte se nyní spolu s námi podívat na to, jak je možné si lehce zapamatovat informace, týkající se řek České republiky. Znáte to, každý jsme se učili, kde řeka pramení a kam se vlévá, jen si to tak zapamatovat…. Na to vám ukážeme pomůcku, a to ne tak ledajakou, ale mnemotechnickou!

Číst dále

Autor: Škola paměti 1.9.2016

Letní speciál Školy paměti: 5 tipů, díky kterým se cizí jazyk naučíte rychle a hlavně trvale

Letní prázdniny a náš Letní speciál na učení slovíček končí - ale nezoufejte! Na závěr vám prozradíme několik tipů, jak by bylo dobré k učení přistupovat, pokud se chcete jazyk naučit rychle a hlavně trvale.

Číst dále

Autor: Škola paměti 18.8.2016

Letní speciál Školy paměti: Němčina

Prázdniny jsou sice již ve druhé polovině, to však neznamená, že polevíme ve snaze ukázat vám, jak je memorování slovíček jednoduché. Vzhledem k tomu, že sousedíme se dvěma německy mluvícími zeměmi a třetí se nachází nedaleko, volba padla tentokráte na němčinu.

Číst dále

Autor: Škola paměti 4.8.2016

Letní speciál Školy paměti: Španělština

Léto ještě zdaleka nekončí, a tak je na čase změnit destinaci. V tomto díle našeho trénovacího seriálu se podíváme do Španělska. Opět vás čeká 5 základních termínů, na kterých vám ukážeme, že i učení slovíček může být náramně jednoduché a zábavné.

Číst dále

Autor: Škola paměti 26.7.2016

Letní speciál Školy paměti: Anglicky se domluvíte téměř všude! Fotografie UK Grunge Flag, autor: Nicolas Raymond (licence CC BY 2.0)

Prázdniny jsou v plném proudu a my pokračujeme s naším letním speciálem zaměřeným na cizí jazyky. V létě sice naše mozkové závity leckdy zahálí, ale cizí slovíčka občas musíme na dovolené z hlavy vydolovat. A někdy to jde tak trochu ztuha. Přitom slovíčka se dají učit i bez velkého mučení, jak si ukazujeme v našem speciálu. Začali jsme klasickou destinací, kam míří v létě nejeden Čech – Chorvatskem. V minulém díle jsme se naučili několik chorvatských slovíček.

Číst dále

Autor: Škola paměti 29.6.2016

Se Školou paměti do zahraničí – začínáme Chorvatskem!

Začalo nám léto, děti za chvíli dostanou vysvědčení a začne čas dovolených. Škola paměti však ani o prázdninách úplně nepolevuje. Připravili jsme si pro vás letní trénovací seriál, pomocí něhož se naučíte pár základních slovíček, která budete moci při svých zahraničních dovolených rovnou vyzkoušet v praxi. Potrénovat s námi samozřejmě mohou i ti, kteří se do ciziny nechystají – trénování totiž není nikdy dost, zvláště pak jedná-li se o učení slovíček. Ještě než s memorováním začnete, připomeňte si základní pravidla pro ukládání slovíček.

Číst dále

Autor: Škola paměti 16.6.2016

Umění vychutnávat život

Spousta lidí má takový pocit, že životem pouze probíhá. Ráno vstaneme a už to sviští. Máme zpoždění – takže rychle zhltnout snídani, naházet na sebe a na děti oblečení, cestou do práce si nás čeká pěkných pár minut v dopravní zácpě nebo tramvaj narvaná k prasknutí lidmi, kteří se tváří jakoby právě žvýkali citrón. V práci běháme ze schůzky na schůzku, ani nestihneme oběd, večer se jen zhroutíme vyčerpáním do postele a máme pocit, že nám den zmizel před očima. Zdá se vám to povědomé?

Číst dále

Autor: Škola paměti 26.5.2016

Jak si jednou provždy zapamatovat hlavní města pobaltských států? Fotografie A Globe, autor: Mark Doliner (licence CC BY 2.0)

Lotyšsko, Litva a Estonsko. Riga, Vilnius, Tallinn. Tři pobaltské státy a jejich hlavní města, která se snad každému neustále pletou. Připravili jsme pro vás tři paměťové háčky, díky nimž tento problém vyřešíte. Navíc budou skvělou pomůckou pro studenty, kteří se trápí se spoustou zeměpisných pojmů. 

Číst dále

Autor: Škola paměti 5.5.2016

Jarní úklid? Místo leštění oken si ukliďte v životě! Fotografie Autumn 2010 Cure :: Day One, autor: Shimelle Laine (licence CC BY 2.0)

Už se vám někdy stalo, že jste se měli učit na zkoušku nebo si připravovat důležitou prezentaci do práce, ale místo toho jste začali uklízet? Skončili jste nakonec s několika pytli odpadků a perfektně uklizeným stolem nebo celým pokojem. Jaký jste u toho měli pocit? Neulevilo se vám? Je zajímavé, jak naše vnitřní pohoda a pocity mohou být ovlivněny tím, co nás obklopuje. Pokud kolem sebe hromadíme štosy nepotřebných papírů, na kterých už leží několik centimetrů prachu, k dobré náladě a spokojenosti vám to moc nepřispěje.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 21.4.2016

Paměťový oříšek jménem čínská medicína Fotografie Xi'an, China - Traditional Medicine Market, autor: Joel (licence CC BY 2.0)

Velmi často chodí na kurzy Školy paměti lidé, kteří se dali na v dnešní době stále oblíbenější studium čínské medicíny. Stejně jako studenti klasické medicíny přicházejí zoufalí z obrovského množství informací, které se musejí naučit. A kdyby jen to, navíc válčí s komplikovanými čínskými a latinskými názvy.  

Číst dále

Autor: Škola paměti 7.4.2016

Meditace odbourá stres a zlepší soustředění. Zkuste to podle našeho jednoduchého návodu! Fotografie Road meditation, autor: Nikolai Kashirin (licence CC BY 2.0)

Téma meditace jsme v předchozích článcích otevřeli už několikrát. Meditace zlepší vaši schopnost soustředění, je vynikající relaxační technikou a dokáže pozitivně ovlivnit činnost mozku. Podle průzkumů dokonce zmírňuje projevy fyzických i psychických poruch a výrazně pomáhá vyrovnat se se stresem. Tak proč ji nezkusit?

Číst dále

Autor: Škola paměti 17.3.2016

Chcete oslnit svým přehledem? Poradíme vám, jak si jednoduše a rychle zapamatovat jména evropských premiérů

Čas od času se všichni ocitneme v situaci, kdy se po nás očekává znalost nějaké reálie. Udržovat si všeobecný přehled není jednoduché, zvlášť obtížné je pak zapamatovat si například jména politiků. Někdy si můžete připadat vyloženě trapně - všichni si povídají o řeckém nebo francouzském premiérovi, vy se do hovoru zapojíte, ale už od začátku se modlíte, hlavně ať po vás nikdo nechce jeho jméno, protože nejste schopni si na něj vzpomenout.

Číst dále

Autor: Škola paměti 3.3.2016

Zkuste být offline. Připravili jsme pro vás průvodce digitálním detoxem

Pokud mobil zazvoní, automaticky jej zvedneme. Přijde-li nám zpráva, ihned si ji přečteme a obratem odepíšeme. Když nám do pár minut nepřijde odpověď, začínáme být nervózní. Mobily používáme všude - v restauraci, v tramvaji, v práci, ve škole i v kině. Doma máme neustále zapnutý počítač nebo televizi. Dovolenou už si nedovedeme představit bez průvodcovských aplikací a zásadně vstáváme i usínáme s telefonem na nočním stolku.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 17.2.2016

Čekají vás na konci zkouškového ty nejtěžší předměty? S paměťovou cestou žádný problém!

Konec zkouškového období bývá pro mnoho studentů velmi náročný. Nejtěžší zkoušky většinou oddalují a při dlouhém učení zároveň ztrácí chuť i energii k učení. O několik rad nejen pro studenty jsme se podělili na našem blogu v článku na začátku ledna. Vysvětlili jsme, jak si zjednodušit učení paragrafů a v oblasti práva zůstaneme i dnes.

Číst dále

Autor: Škola paměti 4.2.2016

Prokrastinace je sprosté slovo. Aneb jak se lépe soustředit a neodkládat povinnosti

Vypnutý mobil, notebook nejlépe ve vedlejší místnosti, otevřené okno a dostatečný příjem tekutin. Neslyšeli jste to už někdy? Podobné rady se čas od času objevují snad ve většině článcích o soustředění. Téma koncentrace je totiž věčné a v poslední době nadmíru aktuální. Hektický způsob života, který je pro většinu pracujících či studujících typický, totiž do určité míry deformuje naši schopnost plného soustředění.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 28.1.2016

Jak jsem se naučil španělsky za 5 měsíců

Jak jsem slíbil v posledním článku, zůstaneme ještě chvíli u tématu cizích jazyků. Dnes bych se s Vámi chtěl podělit o motivační příběh jednoho z našich účastníků.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 21.1.2016

Jak se pomocí paměťových technik naučit 100 slovíček za hodinu?

Pojďme se dnes podívat, jak jste na tom s učením slovíček. Uděláme si malý test. Zkuste se na chvilku soustředit a zapamatovat si 5 anglických slovíček. Pokud neznáte výslovnost nebo neumíte anglicky, vůbec nevadí, v závorce uvádíme, jak se slovíčko čte (Ano, víme, že výslovnost se píše správně jinak, ale někdy je lepší zjednodušit, aby všichni rozuměli)

Číst dále

Autor: Jakub Pok 15.1.2016

Zkouškové začalo. Máme pár tipů pro studenty nejen právnických fakult

Své kurzy vždy začínám klasickým představovacím “kolečkem”. Zajímá mě, proč se účastníci rozhodli pro kurz paměti a jaká je jejich motivace. Častými návštěvníky jsou studenti, zejména medicíny nebo právnických fakult. Přicházejí s jasnou vizí - doufají, že jim techniky usnadní učení a pomohou jim lépe si informace zapamatovat.

Číst dále

Autor: Škola paměti 7.1.2016

5 příkladů, jak nezapomenout na svá novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí k začátku roku patří. I když si možná každý rok říkáme, že letos nic plánovat nebudeme, stejně se většinou u novoročního přípitku něčím zaúkolujeme. Více číst, méně koukat na televizi, sportovat nebo se naučit anglicky. Jenže postupem času naše odhodlání mizí, motivace klesá a na jaře už si sotva vzpomeneme, čeho jsme chtěli v tomto roce dosáhnout. Proto vám poradíme, jak si svá předsevzetí nejen zapamatovat, ale především neustále připomínat. A kde jinde budete mít předsevzetí na očích, než ve vlastním obýváku!

Číst dále

Autor: Jakub Pok 17.12.2015

Co dělat, aby se vám lépe vstávalo? Máme pro vás 7 tipů

Jdete spát pozdě, v noci se několikrát probudíte, ráno třikrát posunete budík. Když se nakonec donutíte vstát, ještě musíte vypít pořádný hrnek kávy, abyste se se vůbec zvládli přichystat do práce. V práci pak zíváte, unaveně sledujete hodiny a modlíte se, aby už bylo alespoň poledne. Vaše první jídlo dne je majonézový chlebíček z bufetu, jste roztěkaní, bolí vás hlava a říkáte si, že dneska to bylo naposledy, co jste si posunuli budík. A že spát půjdete rozhodně o dvě hodiny dřív, než jste šli včera.

Číst dále

Autor: Škola paměti 10.12.2015

Jak se pomocí paměťových technik naučit 20 slovíček do 5 minut

Zvládnout cizí jazyk patří mezi nejčastější předsevzetí, která si na začátku nového roku dáváme. Většinou si také řekneme, že základní fráze musíme znát alespoň do léta (než pojedeme na dovolenou) a dokonce si koupíme učebnici pro samouky nebo se přihlásíme do jazykovky.

Číst dále

Autor: Škola paměti 26.11.2015

Seznamy dárků si letos nepište. Co chcete koupit, si prostě zapamatujte

Vánoce přicházejí. Budou šťastné, veselé, ale možná také trochu stresující a hektické. Uklidit, napéct cukroví, dodělat resty v práci. A hlavně nakoupit dárky. Jenže je toho tolik - odepsat na email, porada, bratr jednou říkal, že by chtěl předplatné do divadla (nesmím si to zapomenout napsat), šéf se na něco ptá, důležitý telefon… Cože jsem to chtěl pro bráchu? Poznáváte to?

Číst dále

Autor: Škola paměti 19.11.2015

Jak si zapamatovat zapsané poznámky z přednášek? Máme pro vás pár tipů!

Minulý týden jsme vám dali několik tipů, jak si napsat dobré a přehledné poznámky z přednášek nebo pracovních prezentací. Zároveň jsme vás zaměstnali domácím úkolem - připravit si krátkou paměťovou cestu o několika bodech. Budeme ji dnes potřebovat, takže pokud jste si zatím cestu v hlavě nepřipravili, uděláme to nyní spolu.

Číst dále

Autor: Škola paměti 11.11.2015

7 tipů, jak si napsat poznámky z přednášky, které nezapomenete

Přednášky jsou neodmyslitelnou součástí vysokoškolského studia. Někdy zábavné, někdy nudné, ale pokud chodíte na vysokou, určitě se jim nevyhnete.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 4.11.2015

Jak vám sumista pomůže zvládnout maturitu? Paměťové cesty mají opravdu mnoho použití…

Před nějakým časem jsem dostal krátký mail od studenta střední školy Ondřeje s velmi konkrétním dotazem. Ptal se, jak by bylo možné využít paměťové techniky při studiu na střední škole stavební. Zmínil se, že jako student nemá dostatek finančních prostředků na kurz, ale byl by rád, kdybych mu poradil, jak by si pomocí technik zapamatovat jednu konkrétní větu.  Již několik článků a rozhovorů s naší Školou paměti četl, ale:

Číst dále

Autor: Jakub Pok 29.10.2015

Rybář a podnikatel - příběh k zamyšlení

My všichni ve Škole paměti jsme vášnivými čtenáři inspirativních knih a knih o osobním růstu. Věříme, že je třeba stále na sobě pracovat, a to nejen v rovině paměťové, ale i mentální. Na naší cestě od založení Školy paměti jsme vždy razili motto, že skutečně úspěšní lidé jsou ti, kteří se něčemu věnují na maximum a zároveň přinášejí něco prospěšného i druhým. Snažíme se, aby naše kurzy nebyly jen o trénování paměti, ale zároveň účastníky motivovaly k tomu, aby na sobě pracovali a byli úspěšnější, ale také spokojení a sebevědomější. I když s tím štěstím a spokojeností je to vždycky tak trochu boj.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 21.10.2015

Hráči Bayernu Mnichov v poutech a Heydrich na Matějské. I tak se dají učit letopočty!

Nejeden rodič by mohl vyprávět, jak složité je přimět děti k učení dějepisu. Historie má totiž oproti jiným předmětům jednu velkou nevýhodu - musíte si zapamatovat hromadu dat. A někdy je ta hromada tak velká, že i když se snažíte, všechna data splývají dohromady a při písemce ne a ne si vzpomenout, kdy že byla podepsána Mnichovská dohoda. 1938? Nebo 1939? Nene, to už byla okupace...nebo že by to přeci jen bylo 1939?

Číst dále

Autor: Jakub Pok 14.10.2015

5 důvodů, proč byste si neměli odpoledne zdřímnout

Podzim je pro náš organizmus velmi náročným obdobím. Po letních měsících plných odpočinku nás opět čekají fyzicky i psychicky náročné práce, začíná škola, dříve se stmívá a v říjnu se dokonce mění čas. Deštivé počasí je často zdrojem únavy a nejeden z nás má proto mnohem vyšší potřebu odpočinku a spánku.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 7.10.2015

Když pekař je Kuchař a kuchař je Kantor - Díl II.

Minulý týden jsem vysvětloval, proč je pro nás tak obtížné zapamatovat si jména a obličeje. Obtížné ale neznamená nemožné! Proto doufám, že jste předešlých sedm dní poctivě trénovali a pozorovali specifické rysy u lidí v hromadné dopravě. Pokud jste si moje cvičení z minulého týdne zkusili, věřím, že jste byli sami překvapeni, jak se obličeje různí. Pozorování a představivost vám pamatování rozhodně ulehčí. Není to ale to jediné, na co byste se měli zaměřit, když nechcete zapomenout, jak se kdo jmenuje.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 30.9.2015

Když pekař je Kuchař a kuchař je Kantor - Díl I.

Jistě to všichni znáte - potkáte se s novým kolegou, podáte si ruce, představíte se, odejdete do kanceláře… a ne a ne si vzpomenout, jak se dotyčný vlastně jmenoval. Jména a obličeje. Upřímně říkám, že zapamatovat si, jak se kdo jmenuje, je jedním z nejtěžších úkolů pro naši každodenní paměť. Ale na druhou stranu také jedním z nejčastějších.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 24.9.2015

Co děláme při učení jazyků špatně? 5 tipů, jak to zlepšit

Občas říkám na kurzech trénování paměti, že lidé snad dělají při učení cizích jazyků všechno úplně obráceně. V dnešní době se dobrá znalost minimálně jednoho světového jazyka víceméně očekává. Kromě toho chceme cestovat, zkusit práci v zahraničí, čerpat z cizojazyčných zdrojů nebo třeba komunikovat s kolegy ze zahraničí – znalost jazyků je zkrátka nutnost. Proč to ale jde tak ztuha?

Číst dále

Autor: Jakub Pok 16.9.2015

Zapomeňte na Alzheimera! 5 základních pravidel

Často se setkávám s názorem, že čím je člověk starší, tím se mu hůř učí, méně si toho pamatuje a více zapomíná. Souhlasil bych, kdyby mě mé zkušenosti s trénováním paměti nepřesvědčily o tom, že zvyšující se věk nemusí být pro náš mozek takovou hrozbou, jakou si představujeme. Rád bych vám k tomu pověděl jeden inspirativní příběh z mého kurzu.

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 10.9.2015

Jak si uloží 31 bylin paměťový guru

Asi víte, jak je někdy těžké zaujmout klienty nebo obchodní partnery. Co třeba zkusit je ohromit znalostí vašich produktů? Na jednom z našich kurzů jsme si zkoušeli uložit do paměti složení nejmenovaného produktu obsahujícího 31 bylin. Bez paměťových technik? To by šlo asi dost ztuha, přeci jen třicet jedna bylin vysypat z rukávu není úplně sranda. Když si ale pomůžete některou z technik, můžete mít za pár minut hotovo.

Číst dále

Autor: Jakub Pok 3.9.2015

Trénovat paměť nemá smysl

Máte smartphone? Nebo iPad? Nebo jen úplně obyčejnou tužku a papír? Jasně, že ano, to má přece každý. Všechno, co si potřebujeme zapamatovat, si můžeme někam zapsat. Proč bychom si tedy měli něco pamatovat z hlavy? Každý den se na nás valí tolik informací, že to stejně ani není možné. Navíc spoustu z nich si ani pamatovat nechceme. Tak proč vůbec trénovat paměť?

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 28.3.2015

Sypte z rukávu letopočty, paragrafy a čísla jako profík

Paměťoví experti na olympiádě si zapamatují za 5 minut neuvěřitelných 132 historických dat včetně událostí. To je více než se průměrný vysokoškolský student naučí za celý svůj život! Asi tušíte, že profíci si čísla nebiflují jako většina z nás. Jak tedy postupují?

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 7.12.2014

Síla vizualizace aneb jak může Harry Potter zlepšit vaši představivost?!

Jak už asi z našich článků víte, alfou a omegou všech paměťových technik je naše představivost a fantazie. Pro paměť nezáživné informace si musíme barvitě představit, využíváme vlastní fantazii, své smysly, zapojíme emoce, humor, velmi dobře se dá využít i erotika, kde máme představivost většinou velmi dobrou. Špatně uchopitelné pojmy jako jsou čísla, jména nebo cizí slovíčka si tak převádíme na obrázky. Proč? Naše paměť reaguje mnohem lépe na zajímavé obrazy, které si snadno představíme.

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 2.11.2014

Moje první paměťová cesta

Absolventi kurzů mě znají, jsem ta, co jim hned po příchodu na kurz cpe pod ruku prezenční list a radí, jak se připravuje káva. Ostatním se představím. Již skoro dva roky dělám asistentku během kurzů Školy paměti. Když opomenu aktivity spojené s mou pozicí, dá se říct, že jsem vlastně takový pravidelný účastník kurzů. Dalo by se tedy očekávat, že po dvouletém naslouchání o tajích paměťových technik se ze mě stal nemalý paměťový expert. Opak je však bohužel pravdou…alespoň tedy donedávna

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 28.10.2014

Příběh o kurzu paměti a aplikaci TrénujPaměť.cz v praxi

Se souhlasem autora Jana Danihelky si dovolujeme publikovat na našem blogu krásný příspěvek, který přidal na Facebooku Školy paměti. Ať slouží i ostatním jako motivace k trénování paměti!

Číst dále

Autor: Jitka Štrachová 27.9.2014 1 komentářů

Jak se poprat s chemií

Také je pro vás chemie španělskou vesnicí? Jde vám hlava kolem z chemických vzorců? Ukážeme vám, že s použitím paměťových technik se memorování chemických vzorců bát již nemusíte. Navíc se učení stane efektivnějším a v neposlední řadě se mnohdy i dobře pobavíte. Nevěříte? Čtěte dál.

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 23.9.2014 1 komentářů

Jak si pamatovat cizí slovíčka?

„Já končím, vzdávám to, na jazyky já nemám hlavu…“ Podobné výroky jsou výrazem neúspěchu, který při studiu cizích jazyků často zažíváme. A jsou to právě tyto reakce, které mají na svědomí určité chybně zažité metody při učení jazyka. Přitom znalost jazyků je v dnešní době tolik potřebná a při cestování je již naprostou nutností. Nakonec také platí známé „kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem“. Nikdo nás ale nikdy nenaučil, jak se jazyky efektivně učit…

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 17.8.2014

7 nejpřínosnějších knih o paměti, které stojí za to přečíst

Chtěli byste si přečíst zajímavou knihu o paměti a mnemotechnikách, ale nevíte s jakou začít? Poslední dobou i v českém jazyce vychází řada knížek o mozku, paměti nebo koncentraci. Abychom vám ušetřili práci, vybrali jsme pro vás ty nejpřínosnější a nejzajímavější:

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 21.6.2014

Učení nemusí být mučení aneb jak správně opakovat

V 19. století německý vědec Hermann Ebbinghaus odhalil jeden z nejdepresivnějších faktů v historii vzdělávání. Lidé během 30 dní obvykle zapomenou 90 procent z toho, co se naučili. Další výzkumy dokonce ukazují, že bez opakování zapomínáme až 80% informací už během jednoho dne po učení. Špatný postup během studia a nesystematické, často dokonce zcela chybějící opakování je do značné míry důvodem, proč si tak málo pamatujeme.

Číst dále

Autor: Lucie Loskotová 4.6.2014

Jídelníček pro dobrou paměť

Většina z nás již ví, co bychom měli jíst, abychom byli zdraví a měli krásná těla. Víte ale, jaká je ideální strava pro váš mozek a paměť?

Číst dále

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložené v paměti?

Nejbližší kurzy

  • Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100%