Jak si zapamatovat názvy mostů se Školou paměti

Autor: Jakub Pok Publikováno 20.2.2020 1 komentářů

Jak si zapamatovat názvy mostů se Školou paměti

Je nám jasné, že pravděpodobně víte, kde se v Praze nachází Karlův most. Věděli byste však, který z mnoha pražských mostů přes Vltavu je most Legií? Nebo kdybyste při cestě MHD zjistili, že došlo k uzavření Mánesova mostu, bylo by vám hned jasné, jestli Vám to zkříží plány?

Dnes se spolu podíváme na to, jak si zapamatovat, kde se který most nachází. Naši pravidelní čtenáři si možná vzpomenou na článek, ve kterém jsme se věnovali názvům ulic – postup bude podobný. Cílem je propojit název mostu s objektem, který se v blízkosti daného mostu nachází.

Začneme již zmíněným mostem Legií. Jedná se o most, který je na dohled od Národního divadla.

Národní divadlo zná snad každý, perfektně nám tedy poslouží jako bod pro lokalizování mostu. Nyní je na řadě název mostu – most Legií. Předpokládáme, že samotný název znáte, bude nám tedy stačit, když nalezneme takový zástupný symbol, který nás k plnému názvu mostu popostrčí. Zároveň by se mělo jednat o nějaký představitelný pojem. „Legií“… nezní to trochu jako legíny? Ty jsou představitelné dost. Troufneme si hádat, že je vám jasné, co bude následovat. Správně, nyní je čas na propojení „lokalizačního bodu“ – Národní divadlo a zástupného pojmu pro název mostu – most Legií. Spojení může vypadat třeba takto:

Všichni, kdo přijdou do Národního divadla v legínách, jsou z divadla vykázáni a za trest svrženi do Vltavy z mostu Legií.

Posledním krokem je vizualizace. Příběh je třeba si opravdu představit, a ne pouze přečíst. Situace, kdy jsou lidé v legínách vyhození z Národního divadla a shazováni z mostu do řeky, je sice absurdní, ale celkem dobře představitelná. Samozřejmě ale platí, že vlastní příběh je ten nejlepší. Pokud vás tedy napadne jiné spojení, například římští legionáři, kteří vybíhají z Národního divadla třeba jen v legínách, představte si to.

A co onen Mánesův most, který jsme zmínili v úvodu? Opět musíme vybrat „lokalizační bod“. My zvolíme Rudolfinum. Nyní je čas na název – „Mánesův“ – zvolit můžeme třeba maňáska. Představa pak může vypadat následovně:

Při koncertě v Rudolfinu mají všichni hudebníci na rukou maňásky.

Pokud je ale pro vás nějaký jiný bod v blízkosti mostu specifičtější, nenuťte se do toho našeho. Pro někoho může být lepším orientačním bodem protější budova Úřadu vlády ČR. Představa, kdy v jednacím sále vlády sedí za stolem samí maňásci, je možná ještě o něco představitelnější. ☺

Jako další zvolíme třeba Čechův most.

Pro lokalizování vybereme metronom na Letné a jako zástupný symbol pro název mostu zvolíme praotce Čecha. Propojení je pak následovné:

Přímo k pražskému metronomu dovedl praotec Čech svůj lid a odtud všichni shlíželi na Prahu. Nebo pokud je vám bližší, může kolem metronomu trénovat fotbalisty Petr Čech.

Pojďme si udělat ještě dvě ukázky. Další bude Jiráskův most. Tento most najdeme u Tančícího domu.

Můžeme si představit, jak jedna z „nohou“ Tančícího domu a ostatní počítají raz, dva, tři pěkně do rytmu tance.

A poslední třeba Palackého most.

Vyberte první, co vás napadne. Kdo ví, že se v jeho blízkosti nachází sídlo Ministerstva zdravotnictví, může zvolit to. Kdo ne, může vybrat cokoliv jiného. Nemusí se nutně jednat jen o stavbu poblíž mostu, vybrat můžete například i nějakou situaci. Pamatujete si třeba, že vás na mostě cestou na pohovor „označkoval“ holub – pak budete dále pracovat s tímto motivem.

Nás napadl právě velký „palác“ Ministerstva zdravotnictví ČR, který je na jedné straně Palackého mostu. Představte si například, jak se celý palác pohne a kompletně zatarasí vjezd na most.

Jednotlivé příběhy si ještě párkrát zopakujte – jen si je živě představte. Následně se již v názvech mostů nespletete.

Tohle byla jen taková menší ochutnávka paměťových technik. Názvy mostů nebo třeba jejich pořadí se dá samozřejmě zapamatovat i mnohem jednodušeji – metodou paměťových cest. Účastníci kurzů Školy paměti, které metodu naučíme, si tak zapamatují klidně všechny mosty, nebo i řeky, desítky děl autorů, státy a hlavní města nebo třeba stovky paragrafů. Zkrátka možnosti paměťových technik jsou téměř neomezené. A skvělé je to, že je může ovládat naprosto každý – přesvědčte se o tom i vy!

Diskuse1

#1 | Reagovat gleti napsal(a) v sobotu 22. února 2020, 10:23:

K Palackému mostu - kdo zná pražské metro, může si říkat, že Palacký je menší celebrita než Karel IV. Karlovo nám. je výše než Palackého n. u kterého ústí Palackého most


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %