5 tipů, jak zvýšit svůj potenciál aneb neblokujte vlastní růst!

Autor: Jakub Pok Publikováno 20.1.2022 8 komentářů

5 tipů, jak zvýšit svůj potenciál aneb neblokujte vlastní růst!

Chtěli byste být v tomto roce úspěšní? Máte pocit, že se vám minulý rok moc nepovedl? Že vás někdo pořád tak trochu brzdil? Pozor, často jsme to my sami, kdo nás ve skutečnosti brzdí. Naše mysl totiž může být náš nejlepší přítel, ale někdy také náš největší nepřítel. Pokračujte dál ve čtení a třeba zjistíte, že jste to právě vy, koho vlastní mysl zpomaluje. Možná se jen potřebujete trochu rozjet a odblokoval vlastní potenciál! 

Nedávno mě hodně inspiroval motivační podcast Jay Shettyho, autora knihy Mysli jako mnich, který má jeden z nejposlouchanějších podcastů o zdraví a osobním růstu na světě. Mluvil zde o 9 věcech, které nás často zbytečně blokují ve vlastním růstu. Vybral jsem z nich 5 tipů, které shodou okolností již několik let mám jako své hlavní zásady v životě. Zamyslete se na tím, co byste mohli dělat, aby letošní rok 2022 byl pro vás úspěšný!

1. Nenechte si radit od příliš mnoha lidí!

Taky si občas nevíte rady a chcete si nechat od někoho poradit? A tak napíšete všem kamarádům, známým, ptáte se na názor šéfa či kolegů u kávy? Problém je ale v tom, že každý to zkrátka vidí jinak. Nakonec dopadnete většinou tak, že všem nasloucháte, sejde se vám třicet odlišných názorů a stejně nevíte co dělat. A navíc ještě strávíte čas vysvětlováním, proč to nakonec uděláte jinak, než vám kdo radí. Neposlouchejte názory příliš mnoha lidí! Místo kvantity se zaměřte na kvalitu. Se specifickými dotazy jděte prostě k lidem, kteří se v dané oblasti orientují. Taky si přece nejdete koupit oblek do Ikey. Stejně tak nemá smysl se radit o tom, jestli začít podnikat, s kolegou, který v životě nepodnikal.  

2. Nepomlouvejte!

Víte, že až 80 % konverzací tvoří pomluvy? Moc trefný je citát Eleanor Rooseveltové, která řekla, že velcí myslitelé mluví o myšlenkách, průměrní lidé o událostech a malomyslní lidé diskutují o ostatních lidech. Neustálé konverzace s kolegy, pomlouvání šéfa nebo jiných kolegů, zaobírání se tím, co dělají nebo nedělají vaši známí nebo příbuzní… To všechno nám bere příliš mnoho energie. Blokujete si tak svoji energii, kterou máte na plnění vašich snů a plánů. Představte si, že byste všechen ten čas strávili konverzací o něčem smysluplném nebo třeba jen přemýšlením nebo studiem. O kolik nového byste se mohli obohatit?!

3. Nepřemýšlejte příliš dlouho bez akce!

Hodně lidí jsou buď váhaví střelci, anebo přílišní perfekcionisti. Obojí vede k tomu, že stále tak trochu odkládáme to, co bychom chtěli dělat. Chcete napsat knihu, spustit videa na Youtube, začít učit angličtinu nebo vyučovat jógu? A přitom pořád jen přemýšlíte, jak to udělat, co všechno potřebujete a jestli jste dost dobří, abyste mohli začít? Prostě to začněte dělat. Samozřejmě, nejprve se musíte dozvědět, jak na to a naučit se základní dovednosti, ale tolik to neřešte. Váš první výtvor nebude nejlepší. Ale zkuste to. Udělejte to! Možná budete chvíli trochu trpět, ale získáte příležitost se pohnout. Postupně se vše naučíte tím, že to vlastně budete dělat, získáte sebevědomí a budete lepší a lepší. 

4. Nebojte se neúspěchu!

Víte, že většina podniků zkrachuje v prvních dvou letech? Je to naprosto normální. Neúspěch běžně zažívali i tak úspěšní lidé jako třeba Steve Jobs, Barack Obama nebo třeba Ussain Bolt. Neúspěchu není třeba se tolik bát. Mnoho lidí myšlenky na neúspěch úplně odradí od toho, aby dělali to, co chtějí. Neúspěch je vlastně taková lekce, která každého něco nového naučí. Případný neúspěch vás posílí, nebojte se ho!
 
5. Soustřeďte se na to, co vám opravdu jde a dělejte pro to všechno!

Možná máte občas pocit, že byste toho měli dělat víc. Potkáte se se známými, kteří pravidelně jezdí na kole a hned se začnete poohlížet po novém cyklistickém vybavení. Kamarád je vyznavač dobrého čaje, tak si hned běžíte koupit knihu o čajovém rituálu. Kolega vypráví, jak vydělal investováním na burze, tak máte hned pocit, že vám ujíždí vlak a musíte okamžitě zainvestovat. Setkání s každou specifickou komunitou lidí může zapříčinit, že se cítíte tak, že zkrátka neděláte dost. Nenechte se ale rozptylovat, soustřeďte se na to, co vám opravdu jde a dělejte pro to vše. Před více jak dvaceti pěti lety mě uchvátily paměťové techniky. Opřel jsem se do toho, trénoval a používal je dennodenně na vysoké škole a při studiu cizích jazyků. Čím dál více mi připadalo, že je strašná škoda, že lidé o paměťových technikách a jejich možnostech moc neví. Chtěl jsem naučit lidi, jak se správně učit. A tomu jsem věnoval každou volnou chvíli. První veřejný kurz Školy paměti nebyl perfektní. Ale následujících více než 10 let jsem neustále pracoval na tom, abych všechny naše kurzy od začátku do poslední minuty vypiloval do nejmenšího detailu. Jsem přesvědčen, že se mi to povedlo ☺

Takže zkrátka vyberte si to, co vám jde a dejte tomu maximum. Nenechte si radit od mnoha lidí, ale jen od těch, kteří vám skutečně mohou pomoci. Nebojte se neúspěchu a nepřemýšlejte příliš. Prostě jednejte, pusťte se do toho, nenechte se rozptylovat řečmi o ostatních lidech a soustřeďte se na váš cíl. Uvidíte, že úspěchy se brzy dostaví!

Přeji vám úspěšný rok 2022!

 

Diskuse8

#4 | Reagovat Vladimír Kos napsal(a) v pondělí 24. ledna 2022, 15:35:

Moc se mi to líbí ale i pro přestárlé si mohu něco vybrat. Přeji úspěšný 2022 Vladimír


Škola paměti zareagoval(a) v úterý 25. ledna 2022, 22:42:

Vladímíre, děkujeme a přejeme mnoho úspěchů!


#3 | Reagovat Zlatica Krumpová napsal(a) v sobotu 22. ledna 2022, 19:39:

Skvelé, skúsim v živote aplikovať.
Prajem úspešný rok 2022


Škola paměti zareagoval(a) v úterý 25. ledna 2022, 22:44:

Děkujeme Zlatko a těšíme se na viděnou na dalším online kurzu! :-)


#2 | Reagovat Lexo napsal(a) v pátek 21. ledna 2022, 15:59:

tak som 5 tipov ulozil to pamatovej cesty (auticko z kurzu/vlastne auto) a poradim sa doma s manzelkou, urcite bude vediet v com som najelpsi :-)
Uspesny rok 2022


Škola paměti zareagoval(a) v úterý 25. ledna 2022, 22:45:

Dobrá práce! Hodně úspěchů přejeme!


#1 | Reagovat Martin Duvač napsal(a) v pátek 21. ledna 2022, 10:43:

Dobrý deň pán Pok

Vo všetkých bodoch s textom jednoznačne a neoddiskutovateľne súhlasím.
Opätovne by som rád vyzdvihol Vašu aplikáciu "2000 slovíček", používam ju tretí rok od roku 2019 a bez problémov si pamätám telefónne čísla ako aj mnoho iného a najmä oceňujem že si v nej môžem vytvárať vlastné či už slovíčka, alebo čísla.
Ak by bola aplikácia viac optimalizovaná na zadávanie telefónnych čísiel alebo aj hesiel bolo by to moc fajn, ja by som si určite priplatil.

Ešte raz Vám ďakujem a prajem mnoho úspechov v ďalšej práci.
S pozdravom Martin Duvač


Škola paměti zareagoval(a) v úterý 25. ledna 2022, 22:47:

Super! Děkujeme také za pochvalu aplikace 2000 SLOVÍČEK, jsme rádi, že apku používáte a že vám ulehčuje učení nejen slovíček, to nás vždy moc potěší! S aplikací máme velké plány, neustále ji rozšiřujeme, přidáváme nová slovíčka a funkce, takže nic není nemožné! :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %