Jak zvětšit slovní zásobu o 300 %? Naučte se více významů k jednomu slovíčku za pár vteřin!

Autor: Jakub Pok Publikováno 3.6.2022 1 komentářů

Jak zvětšit slovní zásobu o 300 %? Naučte se více významů k jednomu slovíčku za pár vteřin!

Chcete vědět, jak si okamžitě rozšíříte vaši slovní zásobu v cizím jazyce? Ukážu vám, jak se za pár vteřin naučit více významů k jednomu slovíčku. To by se vám mohlo hodit například při přípravě na jakoukoli jazykovou zkoušku, kde se znalost dalších významů často požaduje. Ale nejen to, celý proces učení slovíček tím můžete neuvěřitelně zrychlit!

Pokud nějaké cizí slovíčko neznáte, určitě bych na počátku nedoporučovat učit se hned všechny jeho významy najednou, jako se to občas dělá. Budete v tom mít zkrátka guláš. Pokud už ale hlavní význam slovíčka znáte, bude se vám vychytávka, jak se rychle naučit jeho další významy, určitě hodit. 

Budeme opět využívat paměťovou techniku, která funguje přesně tak, jak funguje náš mozek. Lépe si totiž pamatujeme cokoli zajímavého, co jsme schopni si představit. Když se tedy setkáme s novým slovíčkem, je lepší si v něm najít nějaké české představitelné slovo, které pak spojíme s překladem, než se biflovat neuchopitelný cizí výraz. Pak si vše živě představíme a slovíčko je v paměti. Jestliže odebíráte naše hodnotné články, tak to už ale dobře víte. ☺ Mimochodem, v naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK máme pro vás takto zpracovaných již tisíce slovíček a aplikace také sama plánuje opakování, aby se slovíčka dostala do dlouhodobé paměti. 

Pojďme si ale ukázat rovnou konkrétní příklad, jak si zapamatujeme tři významy jednoho slovíčka za pár vteřin. Postup je jednoduchý. Začneme s nejčastějším významem cizího slovíčka a umístíme ho tam, kde se obvykle daná věc odehrává. Další významy pak přidáme do příběhu. Čtěte dál a hned to bude jasnější!

Ukážeme si to na anglickém frázovém slovese MAKE UP. Mezi jeho hlavní významy patří:
LÍČIT SE,
USMÍŘIT SE,
VYMYSLET SI (výmluvu, příběh…).

Předpokládáme, že hlavní význam „líčit se“ už znáte. Představte si, jak se modelka LÍČÍ v koupelně před zrcadlem a plácá si na obličej jeden MAKE UP za druhým. 

A pozor, teď v příběhu volně pokračujeme s dalšími významy slovesa make up. 

Modelka vyjde z koupelny a jde se USMÍŘIT se svým psem – omylem na něj totiž šlápla :-). Pak vezme telefon, zavolá do práce a VYMÝŠLÍ si výmluvy, proč dnes nemůže přijít. 

Nyní zavřete oči a celý příběh si ještě jednou projděte jako by to byl film, který se před vámi odehrává. To vás bude stát v tomto případě max. 5 vteřin a rozhodně se to vyplatí. Když si vše ještě párkrát správně zopakujete, máte v paměti hned tři významy slovesa make up – líčit se, usmířit se a vymyslet si.  

Dáme si ještě jeden příklad se slovíčkem FILE [fajl]. To může mimo jiné znamenat: 
SOUBOR (počítačový), SLOŽKA,
ŠANON,
ale jedním z významů je i PILNÍK nebo PILOVAT.

Představte si, jak sedíte u počítače a děláte si pořádek ve svých SOUBORECH, ty nejdůležitější označíte ikonkou FAJfky, která se Leskne. Pak si ty s fajfkou vytisknete a založíte do ŠANONU a aby ze šanonu nic nevypadlo, propíchnete ho PILNÍKEM na nehty a ještě si je u toho pilujete. 

Opět je důležité si celý příběh velmi živě představit a následně zopakovat. Budete sami překvapeni, jak rychle vám slovíčka půjdou do hlavy. Spoustu podobných  vychytávek na gramatické špeky jako jsou předložky, členy, nepravidelná slovesa, časy a mnoho dalšího si ukazujeme na Kurzu zrychleného učení cizích jazyků Školy paměti. Účastníci se vždy diví, kolik času si mohou používáním paměťových technik při učení jazyků vlastně ušetřit. Učte se stejně jako oni cizí jazyky chytře! 

Pokud se chcete před létem namotivovat do učení jazyků, neotálejte! O víkendu 11.-12. června se koná poslední Kurz zrychleného učení cizích jazyků a zbývají již jen 2 místa. Těším se na vás, společně to dáme! 😊

Přidejte svůj komentář1

Vaše jméno *
Váš komentář *

#1 | Reagovat Vladimír neděle 5. června 2022 ve 21:52

- moc pěkné, škoda, že jsem to neznal před šedesáti lety a nepoznal i později


Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %