Je váš mozek jako „průtokový ohřívač vody“?

Autor: Jakub Pok Publikováno 18.3.2022 6 komentářů

Je váš mozek jako „průtokový ohřívač vody“?

Připadá vám někdy, že váš mozek funguje tak trochu jako „průtokový ohřívač vody“? Čtete článek v novinách a za chvíli už skoro netušíte, o čem byl? Přečtete knížku a za měsíc nevíte ani jméno hlavního hrdiny? Přirovnání mozku k průtokovému ohřívači vody jsem slyšel na našich kurzech Školy paměti při počátečním představování účastníků snad tisíckrát. Jeden z uznávaných vědců – Hermann Ebbinghaus již kdysi zjistil jednu z nejdepresivnějších skutečností ohledně naší paměti - a sice, že během prvních 30 dní zapomeneme 90 % toho, co jsme se naučili! Zní to strašně, ale toto platí pouze v případě, že neznáte základní principy fungování našeho mozku. 

Když to řeknu trochu přísně, většina lidí si informace ukládá špatně. Lidé se snaží si informace zapamatovat způsobem, který je v rozporu s tím, jak pracuje náš mozek. To prostě nemůže fungovat! Často říkám, že to je stejné, jako kdybyste chtěli jet z Prahy do Brna a couvali jste. Lidé si stěžují, že nic neudrží v hlavě. Problém ale je, že velmi často nemají v celém procesu učení správný systém. 
  
A jak tedy na to? Samozřejmě existují nepřekonatelné paměťové techniky, exaktní systémy pomocí kterých se s trochou tréninku vyrovnáte i mistrům s fotografickou pamětí. Podrobně je probíráme na kurzu, kde si je účastníci ihned zkouší v praxi. Své paměti ale můžete na počátku pomoci i menšími změnami přístupu k ukládání informací.

Já bych se s přirozenou pamětí držel následujících pravidel: 

 

1. KROK

Úplně na počátku je třeba změnit svůj přístup. Myslíte si, že máte špatnou paměť na slovíčka? Nebo že nemá cenu pamatovat si jména lidí, protože se vám stejně hned vykouří z hlavy? Tak takhle ne! Prostě se přeprogramujte na to, že si informace zapamatujete! 

Jak začít? Zkuste takové menší cvičení. Až si půjdete večer lehnout, v hlavě si projděte, co jste celý den dělali – krok za krokem od samotného probuzení až do ulehnutí. Poprvé to půjde ztuha a možná budete překvapeni, jak si některé věci těžce vybavujete, byť jde jen o jeden den!  Uvidíte ale sami, že se to rychle zlepší. Příště už budete během celého dne pozornější, protože budete vědět, že si vás prostě večer někdo „prozkouší“ a vy si budete muset informace vybavit. Takový jednoduchý trénink vám dá potřebnou jistotu, že i pouhou změnou přístupu k zapamatování, se mohou začít dít věci! 

 

2. KROK

Když si chcete něco zapamatovat, musíte se na to soustředit. Multitasking nefunguje! Na dvě věci najednou se prostě koncentrovat nemůžeme. Něco jiného je běžet a u toho poslouchat hudbu. Vypněte tedy mobil a nenechte se ničím rozptylovat. Snažte se, aby vám myšlenky při učení neubíhaly. 

Pro počáteční trénink koncentrace můžete zkusit jednoduchou metodu, které říkám „tečkování“. U čtení se velmi často stává, že myšlenky kamsi utečou a najednou zjistíte, že jste přečetli půl stránky a nevíte o čem. Udělejte si tečku tam, kde myšlenka uteče jinam. Čím více si na to budete dávat pozor, tím méně teček na stránce uděláte a vaše koncentrace se zlepší.

Fenomenální v udržení soustředění jsou již zmiňované paměťové techniky. Ty nás nutí se při učení neustále koncentrovat. Když si účastníci kurzů paměti ukládají slovíčka nebo prezentaci pomocí konkrétních paměťových technik, úplně vidím, jak se jim samým soustředěním kouří z hlavy. Spojení, které je třeba při používání technik vytvořit, by zkrátka nevytvořili, pokud by se na danou věc nesoustředili. Za mě je tedy tím nejlepším tréninkem koncentrace samotné používání paměťových technik. Ty učím již více jak 10 let na kurzech Školy paměti, takže ze zkušenosti vím, že fungují všem naprosto perfektně!

 

3. KROK

Rozdělte si čtení na menší jednotky. Jedna z největších chyb, kterou lidé běžně dělají, je, že se učí v kuse dvě, tři hodiny. Sice mohou mít pocit, že se do učení konečně „dostali“, ale paměti tím velkou službu neudělají. Učte se maximálně  20–50 minut, ne déle. Ať už čtete, učíte se slovíčka nebo třeba státnicové otázky, zkuste zpomalit a v polovině si zopakovat, co jste četli. 


4. KROK

Abyste si informace pamatovali, je třeba je zopakovat. Zní to jednoduše, ale kdo to dělá? Nezkoušejte se opakování vyhýbat, ono vás to doběhne. 

Je to věc, o které se mezi lidmi, kteří rozumí pravidlům mozku, vůbec nediskutuje. Experti mají jasno! První opakování naučeného by mělo přijít hned na závěr – tedy něco dočtu a do cca 10 minut si zopakuji hlavní body. Já třeba pravidelně čtu německé noviny, abych si udržoval aktivní znalost němčiny. Většinou tak po dvou článcích zavřu oči a zopakuji si klíčová slovíčka a fráze. Stojí mě to 1–2 minutky, ale ty se jednoznačně vyplatí. Budu-li chtít udržet informace v dlouhodobé paměti, musí po zmíněném prvním opakování následovat opakování ještě za 24 hodin a za 3 dny. Opakování nemusí být žádný strašák. Stačí si jen rychle projít hlavní informace a předejdete v úvodu zmíněnému depresivnímu faktu, že vám uteče až 90 % naučeného. 

Takže jak to tedy je s tím mozkem jako průtokovým ohřívačem vody? Znáte ten pocit třeba po delší dovolené, kdy mozek ničím moc nezatěžujete a poté reagujete tak trochu zpomaleně? Podobně během pandemie covidu si lidé často stěžovali, že cítí, jak jim mozek z nedostatku podnětů úplně leniví. A naopak, pocítili jste, když jste se něco intenzivně učili, že vám to šlo lépe a váš mozek byl tak nějak rychlejší a bystřejší? Pozitivní na tom všem je, že mozek funguje jako sval. Když ho používáte správně a neustále jej trénujete, vytvářejí se nová spojení a mozek je výkonnější. Takže nic není ztraceno a z vašeho „mozkového průtokového ohřívače vody“ můžete celkem snadno udělat studnici informací!

Směle tedy do toho. Vy to dáte!

Diskuse6

#2 | Reagovat Šmidová Vysočina napsal(a) v pondělí 21. března 2022, 17:16:

Dobrý den,

děkuj za další podněty od Vás, již vlastním knihu, jak se naučit 100 slovíček za minutu, nyní jsem asi v půlce, tak uvidíme, jak to půjde, jde mi zejména o anglický jazyk , jsem prakticky neustálý začátečník od 18 let , nyní je mi padesát, při práci mi to jde těžko , už se mi odpoledne nic nechce, ráno vstávám ve 4.30 h a tak uvidíme. Děkuji s pozdravem Šmídová Vysočina.


#1 | Reagovat Petr Bidař napsal(a) v pátek 18. března 2022, 23:24:

Je to hezké vzhledem k učení, ale když například: V pondělí se učím předmět A a B. Za 24 hodin si musím zopakovat Předměty A a B, ale už se musím učit C a D, a středa se učím novou kapitolu předmětu A a ještě předmět E, do toho musím opalovat C a D z předešlého dne a čtvrtek mám předmět B a novou kapitolu B, ale už musím opalovat informace z pondělí (po 3 dnech) a ze středy (24 hodin) a do toho všeho si opakovat a pročíst si nové informace z dnešního dne. To přeci nemohu časově stihnout a koncentrace se ztratí již po opakováních z minulých dní.


Josef Dvořák zareagoval(a) v úterý 22. března 2022, 10:05:

Souhlasím s p. Bidařem !!!


jana zareagoval(a) ve čtvrtek 24. března 2022, 22:25:

Námitka pana Bidaře vypadá logicky, ale jen za předpokladu, že by opakováním trávil stejné množství času jako při prvním učení. Mám vyzkoušeno, že stačí zlomek, jen oprášit, co už (a zatím ještě) v mozku je, přinutit mozek použít nové nervové spoje pro jejich upevnění.
Já více bojuji se špatným návykem: když už jsem konečně začala, musím to využít a táhnu to dlouho... o to delší je pak pauza... Nemáte někdo nějaký trik, jak se přimět k pravidelnosti v malých dávkách?


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 4. dubna 2022, 23:36:

Dobrý den, pane Bidaři, opakování není u studentů příliš populární a mají obavu z toho, co píšete, že pak nebudou dělat nic jiného, než opakovat. Je ale jednoznačně vědecky ověřeno (mnohokrát potvrzena tzv. Ebbinghaussova křivka zapomínání) , že bez opakování informace z paměti odcházejí. Takže student, který neopakuje jednoznačně dojde k tomu, že před zkouškou zjistí, že si vlastně nic moc nepamatuje.
Jak píše Jana, je to přesně tak, opakování, pokud je správně naplánováno, rozhodně nezabírá tolik času, jde jen o rychlé zopakování hlavních informací. Při používání paměťových technik je to ještě o něco rychlejší (projdete si rychle body paměťové cesty) a tím si zajistíte, že informace v paměti zůstanou.


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 4. dubna 2022, 23:41:

Jano, je to tak, jak píšete, při správném opakování stačí jen zlomek času a zaručíme si tím trvalé uložení informací a to zkrátka stojí za to. Co se týče Vašeho dotazu, jak se přimět k pravidelnosti, jukněte třeba na náš článek 5 tipů, jak si vybudovat dobré návyky, kde se těmto tématům věnujeme https://www.skolapameti.cz/blog/c/5-tipu-jak-si-vybudovat-dobre-navyky. Skvělé je třeba napojit něco, co potřebujete dělat pravidelně na něco, co již automaticky pravidelně děláte (jako třeba čištění zubů apod.), opravdu se tak dá celkem rychle vybudovat návyk dělat něco nového pravidelně. Pokud by Vás to více zajímalo, musíme rozhodně doporučit knihu Atomové návyky Jamese Cleara. Ať to jde!


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %