Mluvte anglicky bez chyby!

Autor: Jakub Pok Publikováno 14.5.2021

Mluvte anglicky bez chyby!

Asi každý z nás by rád mluvil anglicky bez chyby. Občas je ale gramatika trochu záludná a může se poplést. V našich článcích jsme si již ukazovali, že paměťové techniky se při učení cizích jazyků dají krásně využít nejen na slovíčka, ale i na nepravidelná slovesa, pravopis nebo třeba použití časů. Jak už asi víte, nejsme velkými příznivci bezmyšlenkovitého biflování. Proto vám ukazujeme vychytávky, jak se různé gramatické jevy naučit rychle a jednoduše. 

Dnes se podíváme na zoubek tomu, jak si v angličtině zapamatovat slovesné vazby, respektive slovesa, po kterých následuje TO (infinitiv) nebo ING forma (gerundium). To se často plete i pokročilým studentům angličtiny. Přitom je to hračka, stačí se nad tím jednou zamyslet a za pár minut máte jasno! 

Na počátku si najdeme symboly pro „TO“ a „ING“ - potřebujeme něco uchopitelného a názorného. Jako u všech paměťových technik budeme co nejvíce zapojovat fantazii a představivost. Mnohem lépe si totiž zapamatujeme vtipné obrazy než nicneříkající slova.
 
TO [tu] pro nás může být třeba trubka nebo klakson, který vydává ostrý zvuk TŮtů.
ING pak může být inženýr nebo ještě lépe o něco uchopitelnější INKoust.

Následně si u daných sloves vytvoříme příběhy s těmito symboly. Ukážeme si to na pár příkladech a hned to bude jasnější. Teď si následující příběhy přečtěte, zavřete oči a představte si každý příběh jako by to byl film, který se vám odehrává před očima. 

Nejprve si vezmeme několik sloves, po kterých ve většině případů následuje TO + INFINITIV

Learn = učit se, dozvědět se

UČÍTE se řídit a celou dobu troubíte na klakson TŮtů, až je z toho učitel v autoškole úplně rozčilený. 

I’m learning to drive. - Učím se řídit. 

Forget = zapomenout

ZAPOMNĚLI jste doma zhasnout, tak troubíte na sousedy TŮtů, ať tam skočí.

I forgot to switch off the lights. - Zapomněl jsem zhasnout světla. 

Nezapomeňte si vše živě představit, pokud budete příběhy jen číst, nebude to fungovat stoprocentně, musíte je i vidět!

A teď slovesa, po kterých následuje ING forma

Enjoy = užívat si

Tak moc si UŽÍVÁTE tancování, že všude kolem sebe rozlijete spoustu INKoustu. 

I enjoy dancing. - Užívám si tancování.

Avoid = vyhnout se

Premiér se snaží VYHNOUT odpovědi na otázky a začne na moderátora prskat modrý INKoust. 

The Prime Minister tried to avoid answering his questions. - Premiér se zkusil vyhnout zodpovězení jeho otázek. 

Na závěr si odpovězte na následující otázky, abyste si všechny příběhy ještě připomněli. 

– Co děláte celou dobu, co se UČÍTE řídit v autoškole, a jaký zvuk to vydává? 
– ZAPOMNĚLI jste zhasnout, tak děláte na sousedy co?
– Tak moc si UŽÍVÁTE tancování, že všude kolem sebe rozlijete spoustu čeho?
– Premiér se snažil VYHNOUT odpovědi na otázky a co začal na moderátora prskat? 

Abyste si vše uložili do dlouhodobé paměti, je jen třeba si jednotlivé příběhy ještě několikrát krátce připomenout. Není to nic dlouhého, stačí pár vteřin na zopakování příběhu, které vám ušetří spoustu chyb, kterých byste se mohli dopustit. A to už stojí zato! A hlavně, příběhy následně odchází a vy už máte v paměti jen to správné použití slovesné vazby.

Paměťovou techniku na slovíčka, ale i další podobné vychytávky na gramatiku vás naučím na Kurzu zrychleného učení cizích jazyků. Ukážeme si také, jak celý proces učení zrychlit a zefektivnit tak, abyste hravě zvládli celou jazykovou učebnici za 6–12 měsíců. Na živém online kurzu v termínu 22.–23. května máme již poslední 2 místa, přihlaste se a učte se jazyky chytře!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %