Mohli byste se stát prezidentem?

Autor: Jitka Štrachová Publikováno 24.11.2016

Mohli byste se stát prezidentem?

Nebojte se, rozhodně nehodláme věnovat tento článek politické situaci v Čechách. Chceme vám jen ukázat další možnost využití paměťových technik v praxi. Nedávno se novináři tázali prezidentského kandidáta, zda zvládne vyjmenovat premiéry České republiky od vzniku státu v roce 1993. Z celkem jedenácti premiérů jich vyjmenoval sedm. A jak byste si s tímto úkolem poradili vy?

Dnes vám předvedeme, jak jednoduché je zapamatování přesného pořadí všech jedenácti premiérů. Potřebovat k tomu budete pouze 11bodovou paměťovou cestu a trochu té představivosti a fantazie. Pokud už jste o paměťových technikách něco málo slyšeli, asi tušíte, že budeme pro paměť hodně neuchopitelná jména převádět na konkrétní obrazy. Nejprve si ale zvolíme 11 fixních bodů, na které budeme následně „lepit“ jména premiérů. Nejjednodušší možností je využít tzv. Body systému, kdy si oněch jedenáct bodů vytvoříme na lidském těle.

Body system

Prvním bodem bude palec (na noze), dále koleno, genitálie, pupík, prsa, rameno, ústa, nos, oči, vlasy a vzhledem k tomu, že bodů potřebujeme 11, přimyslíme si na hlavě ještě klobouk. Následně pak přetransformujeme jména premiérů v uchopitelné pojmy. A co to znamená? Zkrátka se pokusíme ve jméně něco najít. Jakékoli připodobnění pomůže a zůstane v paměti lépe než nicneříkající jméno. 

Prvním premiérem byl Václav Klaus, jehož jméno nám může připomínat amerického SANTA CLAUSE. To je celkem snadná přeměna. Po něm následoval Josef Tošovský, jehož příjmení se může zpočátku zdát nepřetransformovatelné, paměť je však fenomenální, takže jí bude stačit pouze malé naťuknutí, například v podobě černé TUŠE. Dalším premiérem byl Miloš Zeman – představit si můžeme třeba ZEMLBÁBU. Po něm následoval Vladimír Špidla – jeho jméno nám může evokovat německé psí plemeno - ŠPIC. Dalším v pořadí byl Stanislav Gross – představit si můžeme třeba GROG, nebo pokud ovládáme němčinu, tak si představíme něco velkého (groß). Následoval Jiří Paroubek – zde nám příjmení může evokovat PÁRU. Dalším premiérem byl Mirek Topolánek – TOPOL, to je jednoduché. Po něm následoval Jan Fisher – můžeme si představit modré letadýlko s logem cestovní kanceláře FISHER. Devátým v pořadí byl Petr Nečas – představit si můžeme například DÉŠŤ A VÍTR jako ten správný nečas. Předposledním premiérem byl Jiří Rusnok – RUS domácí + bramborový NOK. Posledním premiérem je Bohuslav Sobotka – SOB + BOTKY.

Nyní nás čeká poslední a hlavně nejzábavnější část - budeme spojovat jednotlivé pojmy s fixními body na našem těle. Nějakým vtipných, absurdním způsobem. Pro správné zapamatování je vždy důležité si vytvořené spojení opravdu živě představit. Zkuste třeba i na chvíli zavřít oči a představovat si vše, jako kdybyste se dívali na nějaký film.

 • Na palci nám sedí Santa CLAUS, který nás místo obdarovávání dárky neustále kouše do palce => Klaus.
 • S každým ohnutím kolene nám z něj ukápne černá TUŠ a vytvoří na zemi kaňku ve tvaru písmene „O“ => Tošovský.
 • Tuto asociaci necháme na vás, jelikož ta naše není publikovatelná. Každopádně ZEMLBÁBA na genitáliích => Zeman.
 • Z pupíku nám vylézá německý ŠPIC a hlasitě štěká => Špidla.
 • Z abnormálně velkého poprsí nám vytéká prvotřídní GROG => Gross.
 • Z obou ramen vychází PÁRA, která se nad nimi vznáší  => Paroubek.
 • V puse máme zaražený vysoký TOPOL => Topolánek.
 • Z jedné nosní dírky do druhé nám přelétá malé modré letadýlko s nápisem FISHER => Fisher.
 • Z očí nám neustále prší a mrkající řasy vytvářejí nepříjemný vlezlý vítr – zkrátka pořádný listopadový NEČAS => Nečas.
 • Ve vlasech se nám prohání RUS domácí, který za sebou nechává výkaly v podobě NOKů => Rusnok.
 • Po klobouku nám běhá SOB, který má speciální malé BOTKY=> Sobotka.

Toto je pouze náš návrh, jak je možné jména premiérů transformovat a následně spojit s body paměťové cesty. Vy samozřejmě můžete použít úplně odlišné paměťové body, pojmy a tím pádem budou i vaše asociace vypadat úplně jinak. Ti, kteří čtou naše články pravidelně, vědí, že vlastní představa je mnohem trvalejší než ta převzatá. Nenuťte se tedy do našich asociací a zkuste si vytvořit své vlastní.

Každopádně na závěr zavřete oči a zkuste si znovu všechny představy projít. Uvidíte, že vyjmenovat, jak šli jednotliví premiéři po sobě, už nebude žádný problém – můžete z fleku kandidovat na prezidenta nebo prezidentku ☺

Krásný zbytek listopadu přeje Škola paměti.

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

 • Darujte dobrou paměť!

  Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

  Darujte kurz Školy paměti!

  Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %