Aktuální termíny kurzů
Pro jednotlivce
Prezenční kurzy
Aktuální termíny
Základní kurz
Pokročilý kurz
Kurz zrychleného učení jazyků
Dárkové poukazy 🎁
Online kurzy
Základní kurz ONLINE NOVINKA
Aplikace
2000 SLOVÍČEK
TrénujPaměť.cz
Knihy
Dokonalá paměť
Jak se naučit 100 slovíček za hodinu
Dobrá paměť základ úspěchu
Tajemství dobré paměti ZDARMA
Pro firmy
Firemní školení
Teambuilding
Produkty
V médiích
Blog
Kontakt
Kontakty
Rychlý dotaz
Dárkové poukazy 🎁
Přihlásit se
Pro jednotlivce
Prezenční kurzy
Aktuální termíny
Základní kurz
Pokročilý kurz
Kurz zrychleného učení jazyků
Dárkové poukazy 🎁
Online kurzy
Základní kurz ONLINE NOVINKA
Aplikace
2000 SLOVÍČEK
TrénujPaměť.cz
Knihy
Dokonalá paměť
Jak se naučit 100 slovíček za hodinu
Dobrá paměť základ úspěchu
Tajemství dobré paměti ZDARMA
Pro firmy
Nabízíme pro firmy
Firemní školení
Teambuilding
Produkty
V médiích
Blog
Kontakt
Napište nám
Kontakty
Rychlý dotaz
Dárkové poukazy 🎁

Hloupneme?! Pozor na digitální demenci

12.4.2023 2 komentáře

Hloupneme?! Pozor na digitální demenci

Dnes to bude trochu bolet... Půjdu do toho možná trochu kontroverzně a rýpnu do tématu děti a digitalizace, resp. chytré telefony,  ale považuji to za zásadní!

Rozumím, pokrok nezastavíš a chytré telefony tu jsou a budou. Na druhou stranu mě hodně vyděsilo, když jsem na dovolené na Mallorce v restauracích vidět tolik malých dětí, dokonce i úplných miminek, jejichž rodiče si užívali nerušenou snídani, oběd i večeři díky telefonu s kreslenými seriály z youtube na stole. Opravdu to tak musí být?

Dlouhodobě mne téma tzv. digitální demence zajímá. Je to ostatně oblast, která má hodně co do činění s pamětí a především s koncentrací. Vypíchnu teď podle mě 3 nejzásadnější témata a hrozby nadměrného používání mobilů u dětí: 

Oči 

Nejrůznější „trendy“, i ty negativní, často vidíme nejprve v Asii. Například v Jižní Koreji děti a dospívající tráví na mobilu více jak 5 hodin a další hodiny pak ještě na počítači nebo tabletu. Do 25 let věku se ale oči vyvíjí a je pro ně problematické trávit tolik času díváním se na cokoliv velmi zblízka. Více jak 95 % mladých je tam krátkozrakých! V Evropě je to už 30 %, ale rozhodně není možné usnout na vavřínech, trend je bohužel vzestupný. Hodiny strávené v mládí před obrazovkou mobilu mohou vést ve stáří až k slepotě. To je neudržitelné i pro zdravotní a sociální systém, proto již třeba v Číně zavedli zákaz smartphonů ve školách. 

Deprese a závislost

Kromě toho se děti často dívají na telefon před spaním, což prokazatelně vede k poruchám spánku, následnému nevyspání a zhoršení výkonu ve škole. Mnoho studií také ukázalo jasnou spojitost mezi nárůstem depresí, a dokonce sebevražd u mladých lidí v souvislosti s používáním digitálních přístrojů a hlavně sociálních sítí. (V USA se během sedmi let zdvojnásobil počet sebevražd u mladých dívek.) Mladí lidé si navykají komunikovat hlavně prostřednictvím sítí, prokazatelně se tak snižuje empatie, které se učíme právě pomocí interakce s lidmi, ne s obrazovkou. 

Hrozivě pak narůstá závislost na používání mobilů a sociálních sítí. Například v Jižní Koreji u mladých vystoupala přes 30 %, proto již zavedli legislativu, kdy v chytrých telefonech musí být při používání dětmi a mladistvými speciální software, který časově omezuje používání přístroje včetně používání v noci, omezuje sledování například stránek s pornografickým obsahem a je zde automatické posílání varování rodičům. A to zavedla země, která je číslem 1 v produkci chytrých telefonů.

Ztráta koncentrace

Spousta zemí investuje nemalé prostředky do digitalizace na školách. To je podle mnohých symbolem pokroku, vyspělosti a kvality školy. Ale pozor, žádné studie, zdůrazňuji, žádné studie, neukazují, že by zavádění digitalizace do škol vedlo k lepším výsledkům, o paměti ani nemluvím. Německý profesor Manfred Spitzer, který se tématu digitalizace dlouhodobě věnuje, zmiňuje mezi jinými experiment, kdy se žáci rozdělili na dvě skupiny - jedna využívala při výuce počítače a druhá si vystačila bez nich. Skupina, která používala počítače však nedosáhla lepších výsledků. Naopak byly zaznamenány vedlejší efekty jako snížení koncentrace - 34 % času totiž děti strávily jinými aktivitami jako je brouzdání na internetu a sociálních sítích.  Další výzkumy prokázaly, že počítače spíše odvádějí pozornost a zhoršují výkony především u problematičtějších a sociálně slabších dětí a studentů. Také se jednoznačně prokázalo, že z jakékoliv obrazovky včetně interaktivní tabule si mnohem méně pamatujeme. A to už vůbec nemluvíme o dopadech online výuky na děti. Zvláště v Čechách, kde trvala velmi dlouho…

Nejsem zarytý nepřítel mobilů, ale u malých dětí jsem silně proti. U mladých pak samozřejmě několik minut nehraje roli, ale 5 hodin už ano. Spousta rodičů se domnívá, že pokud jejich dítě nebude mít jako ostatní spolužáci chytrý telefon, tablet a nebude na sociálních sítích, tak skončí v úplné sociální izolaci. Já si ale myslím přesný opak – naopak nadměrné používání chytrých telefonů vede k sociální izolaci dětí. 

Asi bych měl být rád, protože v posledních několika letech jsem zaznamenal rapidní nárůst počtu dětí a mladistvých, které rodiče posílají k nám na kurzy Školy paměti, aby se naučili opět koncentrovat a zlepšili si paměť... nevím, já ale moc rád nejsem. 

A co bych jednoznačně doporučil? 

  • Do 5 let telefon nebo tablet téměř vůbec, hodně čtení knížek a často chodit ven. My to tak doma děláme a jde to.😊
  • Doporučuji si přečíst bestseller Manfreda Spitzera Digitální demence nebo se podívejte na jeho přednášku The smartphone epidemic a také na moc pěkný rozhovor u Lucie Výborné s Martinem Janem Stránským Pozor IQ dětí se snižuje.

Přidejte svůj komentář2

Vaše jméno *
Váš komentář *

#2 | Reagovat Škola paměti neděle 14. května 2023 v 08:51

Ivo, přesně tak, komunikace je prostě klíčová! Ty digitální přistroji ji samotnou komunikaci sice zrychlují, ale zároveń nás odnaučují umět správně komunikovat, o empatii ani nemluvě...Naštěstí se nám zdá, že si to zároveň čím dál více lidí uvědomuje, tak to snad nebude tak zlé!


#1 | Reagovat Iva Dubravská úterý 25. dubna 2023 v 09:15

Velmi souzním a souhlasím. Vůbec nemluvím už o tom, že děti méně mluví, komunikují, mají logopedické vady, nepovídají si se svými rodiči a tak. Knihu Digitální demence jsem potkala v roce 2018 a zcela mi změnila náhled na svět. Velmi děkuji za tento příspěvek a i pro mě nové informace.


Nejbližší kurzy

Darujte dobrou paměť!

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí paměťové techniky, která funguje přesně tak, jak funguje náš mozek. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a slovíčka si zapamatujete už navždy.

E-book Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %