Seriál NAUČTE SE UČIT: Vyjmenovaná slova

Autor: Jakub Pok Publikováno 5.2.2020 6 komentářů

Seriál NAUČTE SE UČIT: Vyjmenovaná slova

Jak si zapamatovat vyjmenovaná slova? Fajn, možná si říkáte, ta už dávno umím, tak proč se je učit? No schválně, zkuste si říct vyjmenovaná slova třeba po M. Pokud jste skončili někde u myslit, mýlit se, třeba by stálo za to si je trochu oprášit….?

Možná ale spíše řešíte, že se vaše ratolesti učí vyjmenovaná slova ve škole a tak trochu se s tím perou. Většinou se všichni vyjmenovaná slova učí jako básničku - takže staré známé biflování. No, jde to… ale toho času, kolik s tím děti tráví! Ve školách mají občas různé pomůcky, jednotlivá slova jsou například doplněna o obrázky – to už je o něco lepší, obrázky jsou pro naši paměť o něco uchopitelnější. Existují i další vychytané pomůcky, třeba komiks, kde jsou jednotlivá slova použita ve větách, mluvící ukazovátka, která vysvětlí pro děti leckdy neuchopitelná slova, ale…. existuje ještě mnohem efektivnější způsob, jak se vyjmenovaná slova naučit.

Jak už bylo řečeno, mnohem lépe si pamatujeme obrázky než jednotlivá slova. Paměťové techniky, které učíme u nás ve Škole paměti, jsou přesně na tomto principu postaveny. Pokud do učení zapojíte vaši fantazii a emoce, všechno si zapamatujete mnohem rychleji a lépe. Proto si teď spolu zapamatujeme vyjmenovaná slova pomocí fantazijního příběhu. 

Oproti jiným pomůckám si budeme jednotlivá slova představovat a spojovat je do vymyšleného příběhu. Důležité je vidět vše před sebou tak živě, jako kdybyste se dívali na film. Zkuste zapojit co nejvíce i emoce, všechno si co nejživěji představit se všemi pocity. Příběh může být naprosto nereálný, je to jedině dobře, spíše si zapamatujeme cokoli absurdního nebo legračního, než obyčejné a nudné věci.

Zkusíme si to na vyjmenovaných slovech po S: 

syn, sytý, sýr, syrový, sychravý, usychat, sýkora, sýček, sysel, syčet, sypat

Jak může takový příběh vypadat? 

Představte si, jak maminka pozoruje svého SYNA, který právě dojídá večeři, hladí si své bříško a zdá se, že je naprosto SYTÝ. On ale vstane, otevře lednici a dá si ještě SÝR. Nevšimne si, že je na něm zespodu nalepený kus SYROVÉHO masa, který sní také. 

Najednou se mu udělá špatně. Vyběhne ven, je zrovna SYCHRAVÝ den , je mlha a poprchává, oblečení má celé navlhlé. 

Vrátí se do svého pokojíčku a nechá oblečení zvolna USYCHAT na topení.

Sedne si k oknu a pozoruje  SÝKORKU , která na parapetu zobe zrní. 

V tom přiletí SÝČEK, vyplaší ji a všechno spořádá sám. 

Unavený po náročném dnu si jde chlapec lehnout do postele, ale zalehne tam SYSLA, který si u něj v posteli udělal pelíšek. Ten se vyhrabe z peřin a začne na něj SYČET a vzteky roztrhá polštář, až se z něj začne SYPAT peří a zasype celý pokoj.

Tak co, šlo to? Samozřejmě, každého napadne jiný příběh. A to je jedině dobře, nejlépe budou fungovat příběhy, které si sami vymyslíte. Důležité je si vymyšlené příběhy několikrát zopakovat. Zavřete oči a projděte si ho v duchu za pár minut, pak třeba ještě před spaním a druhý den. Pokud máte pocit, že je pro vás těžké příběh vytvořit, věřte, že děti mají opravdu velkou fantazii a možná budete překvapeni, jak rychle se jim podaří podobný příběh vymyslet. 

Krom toho takový seznam se dá ještě mnohem lépe naučit pomocí paměťové cesty, ale tady už je lepší navštívit Základní kurz Školy paměti. Tam si ukazujeme, jak se takové cesty tvoří a jak se s jejich pomocí dají naučit nejen vyjmenovaná slova, ale jakákoli látka. 

Zkuste si s dítětem, které si nemůže vyjmenovaná slova zapamatovat, na chvilku sednout a podobné příběhy spolu vymyslet. Nejen, že si spolu užijete spoustu zábavy, ale hlavně uvidíte, že vyjmenovaná slova pak bude hned SYPAT z rukávu jako ten náš SYSEL. ☺

 

Diskuse6

#4 | Reagovat Marty Anne napsal(a) ve čtvrtek 6. února 2020, 14:26:

Podle vašeho geniálního návodu doučuji češtinu a hlavně vyjmenovaná slova pražské děti, jejichž rodiče jsou šťastní, že děti čeština baví ....
Vymýšlejí příběhy “ ostošest”


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 6. února 2020, 14:46:

Děkujeme za Vaši zprávu. Přesně tak by to mělo být - efektivní učení, které zároveň baví :-)


#3 | Reagovat Honza napsal(a) ve středu 5. února 2020, 20:31:

Nepotřebuji papouškovat, ani příběh. Vystačím si s vizuální pamětí.


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 6. února 2020, 14:56:

Děkujeme za reakci a gratulujeme k Vaší paměti, nicméně ne všichni si vystačí pouze s vizuální pamětí, a právě pro ně jsou určeny naše články s vychytávkami, jak si pamatování rozličných informací ulehčit.


#2 | Reagovat jili napsal(a) ve středu 5. února 2020, 14:46:

tak tohle už znaly naše prababičky, např. myslivec na mýtině mydlí... atd, prostě příběh, jenže pak to školství vzali do rukou lidi, co to celé postavili na suchém odříkání slov a už nám to tak nešlo do hlavy, škoda....


#1 | Reagovat Alena napsal(a) ve středu 5. února 2020, 12:15:

The best one!


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %