Když pekař je Kuchař a kuchař je Kantor - Díl II.

Autor: Jakub Pok Publikováno 7.10.2015

Když pekař je Kuchař a kuchař je Kantor - Díl II.

Minulý týden jsem vysvětloval, proč je pro nás tak obtížné zapamatovat si jména a obličeje. Obtížné ale neznamená nemožné! Proto doufám, že jste předešlých sedm dní poctivě trénovali a pozorovali specifické rysy u lidí v hromadné dopravě. Pokud jste si moje cvičení z minulého týdne zkusili, věřím, že jste byli sami překvapeni, jak se obličeje různí. Pozorování a představivost vám pamatování rozhodně ulehčí. Není to ale to jediné, na co byste se měli zaměřit, když nechcete zapomenout, jak se kdo jmenuje.

Vše začíná už samotným představováním. Základním problémem je to, že většinou jména představovaných ani neposloucháme. Jsme celí soustředění na to, jak se tvářit, jak podávat ruku, jak vyslovit své jméno a vlastně ani nevnímáme jméno druhé osoby. Představování bychom neměli uspěchat, měli bychom si představovaného člověka pozorně prohlédnout, všimnout si všech zajímavých, netradičních rysů, či nedokonalostí v obličeji. V této fázi uplatníte právě to, co jste minulý týden trénovali.

Pokud jste jméno dobře neslyšeli nebo nestihli, klidně se na něj zeptejte. Nemusíte se stydět, představovaný se naopak bude cítit potěšen vaším zájmem o jeho jméno. Můžete se zeptat i na další podrobnosti, které vám mohou pomoci při vytváření vašeho obrazu. Zároveň je dobré v průběhu hovoru jméno několikrát zopakovat. To má hned dvojí efekt. Působí velmi dobře, když nově představené osoby oslovujeme hned jejich jménem. U ostatní to hned vyvolá respekt a vám se jméno lépe vštípí do paměti.

A teď to nejdůležitější. To bychom nebyli ve Škole paměti, aby na jména a obličeje neexistovala technika! Detailně ji vykládáme a  trénujeme na našich Kurzech pro pokročilé. Je to metoda, která klade důraz na specifický rys v obličeji a následné propojení specifického rysu se jménem.

 

Tři kroky k uložení jména:

1. Výběr specifického znaku v obličeji

2. Přeměna jména na obraz

3. Propojení vybraného znaku v obličeji s obrazem

 

Nejlépe si to ukážeme jak jinak než na praktických příkladech. Potkáme-li například pana RŮŽIČKU, který má velké odstáté uši, je užitečné si představit souvislost právě mezi jeho specifickým rysem v obličeji či na hlavě a jménem. V tomto případě tedy velké odstáté UŠI a RŮŽE. Zde se nabízí představa, že pan Růžička má ve svých velkých odstátých UŠÍCH napíchané malé RŮŽIČKY, které mu čouhají ven a on s nimi naráží do všeho, co potká. Zdá se vám to absurdní? To je ale správně!  Naše představy by měly být co nejvíce fantazijní a vtipné, aby nám zůstaly v paměti. Samozřejmě si chceme dobré si pamatovat i křestní jména. Pro ty nejčastější je dobré mít obrazy předpřipravené - jak by mohly vypadat si ukážeme detailněji zase v nějakém z příštích článků.

Tak už je vám jasné, proč jsem chtěl, abyste si představovali, jak tomu pánovi, který si sedl vedle vás v tramvaji, roste na pleši ZAHRÁDKA? Nebo jak do metra přiletí STRAKA, ukradne cestujícím jejich šperky a sedne si na velký nos té paní, kterou jste pustili sednout? A teď si představte, že byste ty dva potkali ještě jednou - jak snadno byste si vzpomněli, že on je ZAHRÁDKA a ona STRAKOVÁ!

Nebojte se, trénujte, pozorujte a věřte, že čím větší absurditu si představíte, tím snáz vám jméno utkví v paměti. Hledejte si obrázky osob na internetu a zkuste si u toho říkat, jak byste si daného člověka zapamatovali, kdyby to byl třeba váš kolega v práci. A aby vám to šlo lépe, připravil jsem pro vás ještě dva další příklady:

MICHAL SMETANA

1. Výběr specifického znaku v obličeji
Rezavé vousy

2. Přeměna jména na obraz
Michal = MÍCHAČKA, Smetana = SMETANA

3. Propojení vybraného znaku v obličeji s obrazem
Můžete si představit, jak má Michal ve vousech MÍCHAČKU. Z míchačky vytéká SMETANA, ve které si máčí svůj pěstěný plnovous, aby byl světlejší. 

 

LENKA VOŘÍŠKOVÁ

1. Výběr specifického znaku v obličeji
Lesklé blond vlasy

2. Přeměna jména na obraz
Lenka = LEN, Voříšková = OŘÍŠEK

3. Propojení vybraného znaku v obličeji s obrazem
Představte si, jak si Lenka do vlasů včesává LEN, aby byly krásně rovné a lesklé a na každém prameni vlasů má navlečený jeden OŘÍŠEK, protože to je teď největší hit!:-) Zvláštní představa? Určitě jí ale nezapomenete.

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %