5 triků, jak si zapamatovat jména!

Autor: Jakub Pok Publikováno 10.11.2022

5 triků, jak si zapamatovat jména!

Víte, že většina jmen nám zmizí z paměti do 5 sekund? 

Na paměťových olympiádách si soutěžící zapamatují neuvěřitelných 50 jmen za 5 minut - a rozhodně nemají fotografickou paměť! 

Takže někde je něco špatně…☺

Pokud se i vy počítáte do kategorie „na jména já nemám paměť“, tak je to nesmysl. Není dobrá nebo špatná paměť na jména, je pouze špatný způsob ukládání jmen do paměti!

Myslím si, že když si pamatujeme jména a obličeje, je to společenská dovednost, která se vám může setsakramentsky hodit. Manažer, který si pamatuje jména všech lidí, co přijdou na jednání, vzbuzuje u ostatních respekt. Prodejce, který si pamatuje jména klientů, hned získá větší důvěru. Učitel, který si hned první den zapamatuje jména dětí ve třídě, také budí respekt. A znalostí jmen můžete všechny oslnit třeba i na party. Takže jak na to? 

MENTÁLNÍ PŘÍPRAVA 

Základem úspěchu je se hned na počátku „mentálně naprogramovat“, že si jména prostě zapamatujete. Když hodíte rovnou flintu do žita a přijdete na mítink s tím, že si jména lidí pamatovat nebudete, mozek si řekne: „Fajn, dám si pauzu!“ a nijak se nesnaží. 

POSLOUCHEJTE DOBŘE

Většina lidí jména ani neposlouchá. Soustředíme se na sebe, na představování, jak podat ruku, jak se tvářit, ale poslouchat ještě jméno nám přijde už trochu moc. Je to ale třeba! Když jména neposloucháme – nemáme si do paměti co uložit! 

ZPOMALTE 

To, že si jména obecně nepamatujeme, má pravděpodobně vsugerované i druhá strana. Většina lidí totiž své jméno zamumlá tak, že nerozumíme, ani kdybychom chtěli. Nestyďte se a místo rychlého podání ruky celý proces zpomalte a na jméno se znovu zeptejte. Když řeknete: „Promiňte, můžu Vaše jméno ještě jednou?“  uvidíte, že protistrana bude potěšena. Každý rád slyší, že jeho jméno někoho opravdu zajímá! 

OPAKUJTE

V průběhu schůzky nebo setkání pak není špatné si jména hned trochu zopakovat. Jak já říkám - abyste si posilnili paměťovou stopu. A opět to má i další pozitiva. Určitě působí lépe, když řeknete: „Souhlasím s tím, co říkal pan Souček!“  než když budete tápat a soukat ze sebe něco jako: „Souhlasím s tím, co řekl tady … pan kolega.“ 

Budete tak vlastně kopírovat známou Ebbinghausovu křivku zapomínání a uděláte tak první opakování, které je k uložení jména do dlouhodobé paměti třeba. Pokud si jména daných osob budete chtít opravdu zapamatovat navždy, určitě doporučuji si následující den jména zkusit v paměti projít, dále pak ideálně za 3 dny a za týden. A až příště pana Součka potkáte, jeho jméno na vás z paměti vyskočí.    

DOKONALÁ PAMĚŤOVÁ TECHNIKA 

Výše uvedené kroky vám zapamatování jmen rozhodně usnadní. Je tu ale ještě jedna věc, která ukládání jmen posune na úplně jinou úroveň. Speciální paměťová technika, se kterou si zapamatujete i více než dvacet jmen - jako to dělám například já v rámci úvodního představení na kurzech a školeních. Je to úplně stejná technika jako používají právě ti zmiňovaní experti na paměťových olympiádách. Takže pokud to se svou pamětí myslíte opravdu vážně, přijďte ke mně na kurz, kde vás naučím, jak ze své paměti vyždímat maximum! 

Těším se na viděnou a přeji vám pohodový podzim.

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %