Jak se pomocí paměťových technik naučit 20 slovíček do 5 minut

Autor: Škola paměti Publikováno 10.12.2015

Jak se pomocí paměťových technik naučit 20 slovíček do 5 minut

Zvládnout cizí jazyk patří mezi nejčastější předsevzetí, která si na začátku nového roku dáváme. Většinou si také řekneme, že základní fráze musíme znát alespoň do léta (než pojedeme na dovolenou) a dokonce si koupíme učebnici pro samouky nebo se přihlásíme do jazykovky.

Jenže pak přijde hodně práce, slovíčka nám nejdou tak rychle, jak jsme čekali, už dva týdny sedíme nad jednou lekcí. Když už se pár frází pracně naučíme, je tu zase léto, my si uvědomíme, že jsme nic nestihli a nadáváme si, jak jsme to novoroční předsevzetí zase nezvládli.

V první řadě si přestaňte nadávat! Možná vám totiž doposud nikdo neporadil, jakým způsobem se jazyk učit. Možná jste se zatím učili slovíčka klasickou školskou metodou - desetkrát opakovat nahlas, desetkrát napsat, abyste pak zjistili, že si stejně žádné nepamatujete. Máme pro vás pár efektivních tipů, jak zvládnout jazyk snadno, rychle a bez trápení.

Tak snadno, že zvládnete 150 slovíček za hodinu jako nic. Můžete se tak bez větších problémů naučit 4000 – 5000 slovíček do 6 měsíců, což je už dostatečná slovní zásoba na to, abyste se v jazyce slušně domluvili. Na slovo nemožné zapomeňte a zapomeňte také na postupy ze základní školy. V následujícím článku vám vysvětlíme, jak se přestat trápit s cizím jazykem a jak nad ním jednoduše zvítězit.

Experiment na Stanfordově univerzitě

Pojďme se nejprve podívat na zajímavý experiment. Na Stanfordově univerzitě udělali zajímavý experiment. Dvě skupiny studentů měli za úkol se po dobu tří dnů učit každý den čtyřicet ruských slovíček, přičemž nikdo rusky neuměl. Jedna skupina se učila biflováním, druhá tzv. Technikou klíčového slova, o které  ještě bude řeč. Výsledek jasně ukázal, že technika je mnohem efektivnější. Studenti, kteří se slovíčka biflovali, znali po pár dnech jen necelou polovinu, zatímco skupina používající techniku ovládala téměř dvě třetiny slovíček. A co je důležité, i po šesti týdnech byl stále znát velký rozdíl mezi oběma skupinami. Studenti, kteří při učení využívali novou metodu, si dokázali vzpomenout na tolik slovíček, jako první skupina po pouhých pár dnech.

Jak na to?

Největším problémem při učení slovíček je, že pro naši paměť jsou výrazy v cizím jazyce příliš abstraktní a nezajímavé. Většinou se je snažíme zapamatovat pouhým opakováním dokola na základě jejich neurčitého významu.  Dopadne to ale tak, že si stejné slovo hledáme ve slovníku ještě několikrát a stále ne a ne ho udržet v hlavě. Jako u všech paměťových technik, je potřeba zapojit vlastní fantazii a představivost. V této metodě se navíc využívá podobnosti slovíček se známými slovy v naší mateřštině. Slovíčka je třeba přeměnit na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní, zkrátka pro nás lépe zapamatovatelné.

Angličtina

Nechme teorii stranou a pojďme si dát pár jasných příkladů, zvládne je každý. Prvním krokem je najít slovo v mateřštině, které zní nebo se píše podobně jako nové slovíčko. Například u anglického slovíčka DOLL, které znamená panenka, si můžeme představit známou „herečku“ s bujným poprsím Dolly Buster. Následně vytvoříme fantazijní příběh mezi Dolly Buster a panenkou. Můžeme si třeba představit panenku v dětské postýlce, které z ničeho nic začne růst poprsí do obřích rozměrů, až se celá promění v DOLLY Buster. Je potřeba si celý příběh představit jako film, se všemi barvami, vůněmi a emocemi. Čím více absurdní obraz, který vás rozesměje nebo i šokuje, tím lépe.

Němčina

Metoda samozřejmě funguje na všechny jazyky, nejen na angličtinu. Chtěli bychom se například naučit německé slovíčko SPAREN. V češtině znamená šetřit. Představte si například, jak jdete nakoupit do InterSPARU, ke kase dorazíte s prázdným košíkem a zmatené prodavačce vysvětlíte, že letos na Vánoce zkrátka šetříte a nic nekoupíte.

Španělština

Jako další příklad si můžeme uvést španělské slovíčka CENAR (čti senar), které znamená večeřet. Představte si, že přijdete večer do přeplněné restaurace, kde se všichni cpou SENEM! Absurdní představa? Možná ano, ale rozhodně bude fungovat. Pamatujte, že na počátku začínáme s lehčími slovíčky, pomalu ale zjistíte, že i na naprosto neuchopitelné slovíčko, si lze udělat paměťovou berličku.

Francoužština

Nakonec zkusíme ještě francouzštinu. Slovíčko POISSON (výslovnost puason) znamená ryba. Vzhledem k tomu, že Technika klíčového slova je založena většinou na výslovnosti cizího slova, zde tedy puason, budeme s tímto slovem i pracovat. Konkrétní obraz by mohl být následující: přestavte si rybník, ve kterém jsou stovky ryb a všechny otevírají pusu údivem, protože kolem nich plave medvídek PÚ a má na uších sluchátka SONy.

Možná se ptáte, když na 1000 slovíček budete muset mít 1000 takových poblázněných příběhů a celou dobu je udržovat v paměti, nebude vás to paralyzovat? Není to komplikovanější než se naučit jednou slovíčko jen tak? Pokud se chcete naučit jen několik slovíček, pak možná ano. Pokud se ale potřebujete naučit desítky naprosto neurčitých slov, je tento způsob daleko efektivnější. A hlavně, u slovíček je důležité opakování. Pokud si pokaždé naučené výrazy projdete a budete se k nim pravidelně vracet, počáteční příběh už vám bude v hlavě jen problikávat. Po čase pak zmizí úplně a zůstane jenom slovíčko.

Pokud vás tato metoda zaujala, detailně ji probíráme a procvičujeme na našem Kurzu cizích jazyků. Přejeme hodně úspěchů a co si třeba přát nějakou pěknou jazykovou knihu už pod stromeček? :-)

Přidejte svůj komentář

Vaše jméno *
Váš komentář *

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %