Jak si zapamatovat espézetku?

Autor: Jakub Pok Publikováno 15.5.2024 3 komentářů

Jak si zapamatovat espézetku?

Vždy mě pobaví, když vidím, jak se u parkovacího automatu někdo otočí a běží se podívat zpět k autu na svoji státní poznávací značku. V lepším případě zoufale loví fotku espézetky v mobilu. Vždyť je to jen pár číslic a písmen! Pomocí paměťové techniky si zapamatujete státní poznávací značku, IČO nebo třeba heslo do počítače za pár vteřin, tak proč to neudělat?

Čísla si většina lidí pamatuje špatně. Jsou totiž pro naši paměť naprosto neuchopitelná – prostě nám nic neříkají. Na počátku Základního kurzu Školy paměti dávám lidem krátký testík s pěti telefonními čísly. Pokud nepatří mezi těch pár jedinců s fotografickou pamětí, zapamatují si do 5 minut maximálně jedno až dvě čísla. A to pouze krátkodobě. Pokud má někdo víc, je to většinou v případech, kdy lidé v číslech něco hledají. Když se ptám, jak postupovali, slýchávám hodně krkolomné příběhy typu: „První číslo jsem si zapamatovala, protože je to výročí svatby, pak byl konec války, další číslo byl rok narození manžela minus dvě a na konci bylo poslední dvojčíslí rodného čísla dcery…“. Říkáte si, že je to masakr? Je, což dokazuje, jak je pamatování čísel těžké, když pro ulehčení lidé využívají takto komplikované pomůcky. Nejedná se sice o sofistikovanou techniku, ale v podstatě tito lidé postupují správně. Pochopili, že s čísly nic nesvedou a potřebují si pod nimi něco představit. Tedy udělat z čísel obrazy, na které naše paměť slyší mnohem lépe.

Zkusme si tedy udělat z takové státní poznávací značky krátký obraz. Dejme tomu, že máte SPZ: 

2 AP 12 11

Zkuste si v tom najít cokoliv představitelného. AP může být třeba APerol nebo APač. Čísla pak převedeme na nějaké viditelné obrazy. Jak by to mohlo vypadat? 

Představte si, že na vašem autě sedí 2 Apačové (2AP), v ruce drží půllitry a ťukají si pořádně orosenou plzeňskou dvanáctkou (12) a okolo nich běhá 11 fotbalových hráčů (Klapzubova jedenáctka) s míčem (11). 
Když během následujících 3-5 dnů uděláte krátké opakování – jen si ten absurdní obraz na pět vteřin představíte, věřím tomu, že si příště nebudete SPZ fotit, a prostě si ji budete pamatovat. 

Možná vás teď napadlo, že někdy můžete narazit na čísla, ve kterých prostě nic neuvidíte. Účastníci našich kurzů Školy paměti a čtenáři knihy Dokonalá paměť mají velkou výhodu, protože ovládají geniální paměťovou techniku na čísla tzv. Master systém – čísla tak mají v malíku. Master systém je technika stará již 350 let a je postavena na speciálním kódovacím systému, kdy každé číslo od 1 do 100 má daný jasný obraz.

Dejme tomu, že narazíte třeba na číslo 72, pod kterým si nepředstavíte vůbec nic. S Master systémem je ale číslo 72 kánoe –  naprosto jasný mentální obraz. Je to opravdu velmi dobře vymyšlená a naprosto skvělá technika. Taková espézetka je pro znalce Master systému brnkačka. Nemusí nic vymýšlet a rovnou použijí připravené obrazy pro čísla. Já bych si třeba krátce představil obraz, jak na značce sedí moudrý Noe (Noe – Master pojem pro číslo 2) a spolu s Apači (AP) zvedá tunovou činku (tuna – Master pojem pro 12), moc jim to nejde, ale naštěstí jim přispěchá na pomoc náš táta (táta – Master pojem pro 11). 

Pro začátek si ale vystačíte bez Master systému. Hlavní je, abyste v jinak neuchopitelném údaji našli něco uchopitelného. Pojďme si dát ještě jeden příklad. Když má někdo značku, která například začíná 7 AN, mohu si představit, že před sebou opravdu vidím 7 lidí, jak mi sedí na SPZ, anebo mají v ruce třeba sekyrku – sedmička trošku vypadá jako sekyrka (7). A oni se dnes přímo na mé SPZ učí angličtinu (AN). Prostě přijdu do garáže a vidím je tam! Celá SPZ může být třeba 7 AN 12 89, tak v tom příběhu pokračuji dál. Prostě najednou odbije 12. hodina (12) a jak odbije, vypukne revoluce jako sametová revoluce v roce 1989 (89). Následně zavřu oči a pár vteřin si to celé opravdu představuji. 7 AN 12 89. 

Zkrátka ať už si pod čísly a písmeny představím cokoliv, už jen to hledání mentálního obrazu mi zvedne pravděpodobnost uložení dané SPZ do paměti. A je úplně jedno, jestli to bude jedna nebo dvě značky. Můžu být klidně šéfem vozového parku, kde těch aut bude třeba 100 😊.V takovém případě by bylo ale určitě lepší využít Master systém. Ten se prostě v životě hodí v nejedné situaci. Sice vyžaduje na počátku trochu úsilí, aby si jej člověk osvojil, odměnou je ale skvělá technika na celý život, díky které si poradíte s jakýmkoliv číslem. 

Tak ať to s čísly jde! A jestli máte tip na něco, co vám dělá problémy a rádi byste si to lépe zapamatovali, napište nám do komentáře. Můžeme se tomu podívat na zoubek v nějakém z našich dalších článků!

Diskuse3

#2 | Reagovat Věra Šrámková napsal(a) v pátek 17. května 2024, 13:08:

Já si myslím, že někomu je shůry dáno a někomu ne. Vy jste geniální a tečka, Je od vás hezké, že se snažíte nám méně nadaným předat zkušenosti. Díky vám.. Já jsem již v "předsálí smrti", takže děkuji za vše co se mě podaří zapamatovat.


#1 | Reagovat Lin napsal(a) ve čtvrtek 16. května 2024, 10:44:

To je ale založeno na tom, že si pamatujete obrazy. Já si je ale absolutně nejsem schopná zapamatovat - přemýšlela bych, kolik že tam těch Apačů sedí...
Třeba nejsem schopná si zapamatovat takovou tu pomůcku pro barvy duhy - vím jen, že je tam nějakej ind a fialová opice jí banán, nebo jí fialový banán, nebo je fialový ten Ind? Prostě v tom mám totální hokej :( A to jsem se to zkoušela zapamatovat třeba 10x - když si na to po půl roce vzpomenu - gůglím, chvilku si to pamatuju, a po měsící zase okno :(
Stejně tam Váš nákup=ní seznam - pamatovala bych si jen ten první - při dalších už bych netušila, co ta kolena představují...


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 16. května 2024, 11:07:

Lin, díky za komentář. Bez znalosti Master systému je zapamatování čísel těžké, takže pro ten počet Apačů jednoznačně doporučujeme osvojit si techniku na čísla. Je vědecky dokázáno, že si lépe pamatujeme obrazy, obzlášť ty něčím zajímavé a emotivní, ale pokud jste neabsolvovala žádný kurz paměťových technik, je možné, že si obrazy a příběhy nezapamatujete tak dobře. Proto děláme naše kurzy dvoudenní, abychom s účastníky dostatečně potrénovali právě správnou vizualizaci, aby přesně metodicky věděli, jak si ty věci představovat. Jsou tam určitá pravidla, která je dobré znát a vyzkoušet si pod vedením zkušeného trenéra. Odměnou je pak to, že si lidé techniky správně osvojí a celoživotně jim usnadní zapamatování ci čehokoliv - čísel, jmen, slovíček, těžkých názvů, hesel, ale klidně i správného pravopisu, států a hlavních měst, vlajek, slepé mapy nebo klidně i barev duhy. :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %