Letní speciál Školy paměti: Anglicky se domluvíte téměř všude!

Autor: Škola paměti Publikováno 26.7.2016

Letní speciál Školy paměti: Anglicky se domluvíte téměř všude!

Fotografie UK Grunge Flag, autor: Nicolas Raymond (licence CC BY 2.0)

Prázdniny jsou v plném proudu a my pokračujeme s naším letním speciálem zaměřeným na cizí jazyky. V létě sice naše mozkové závity leckdy zahálí, ale cizí slovíčka občas musíme na dovolené z hlavy vydolovat. A někdy to jde tak trochu ztuha. Přitom slovíčka se dají učit i bez velkého mučení, jak si ukazujeme v našem speciálu. Začali jsme klasickou destinací, kam míří v létě nejeden Čech – Chorvatskem. V minulém díle jsme se naučili několik chorvatských slovíček.

Co se vám ale hodí kdekoli v cizině, je alespoň základní znalost angličtiny. Vzhledem k tomu, že Škola paměti v létě nelení a připravuje pro vás novou knížku o učení jazyků a zcela ojedinělý portál na učení slovíček, ukážeme vám teď takovou malou ochutnávku.

Jak už z našich článků nebo kurzů víte, slovíčka se nemusíte učit jen klasickým biflováním. Mnohem efektivnější je použít paměťovou techniku – Metodu klíčového slova. Základní principy si můžete osvěžit v jednom z našich předchozích článků 150 slovíček za hodinu?. Vše spočívá ve větším využívání  fantazie a představivosti. V cizích slovíčkách hledáme jakoukoli podobnost s nějakým známým slovem v našem jazyce. Z takových slov pak vytváříme příběhy, které je třeba si pořádně představit - neboli vizualizovat.

Dnes se naučíme několik anglických slov, která se nám při cestování mohou hodit. Zároveň jsme vybrali slovíčka trochu obtížnější, která ne každý zná.

V letadle nebo jakémkoli jiném dopravním prostředku bystě rádi požádali o nějaké dobré SEDADLO – anglicky SEAT (čti sít). Můžete si představit, jak jdete uličkou v letadle, chcete si sednout na své místo, ale na sedadle je SÍTo, které svou zadnicí úplně rozsednete. Celý příběh si skutečně představujte s celou jeho absurditou (na sedadlech moc často síto nenajdete, že?). Zkuste procítit, jak si sedáte na síto  a díváte se, co z něj zbylo po tom, co jste na něj dosedli. Je naprosto stěžejní si příběh živě vizualizovat a následně několikrát zopakovat, aby slovíčko zůstalo v paměti.  Takže krátká rekapitulace, sedadlo = SÍTo.

Na vlakovém nádraží se hodí znát slovíčko NÁSTUPIŠTĚ – PLATFORM. Opět můžete mít absurdní představu, kdy vidíte nástupiště, které je potaženo PLÁTy těsta, ze kterého průvodčí vykrajují FORMičkami cukroví, které vám dávají na cestu. Stačí si takový příběh párkrát zopakovat a věřte, že slovíčko nástupiště = PLÁTy těsta a FORMičky jen tak nezapomenete .

Na dovolené třeba ve Středomoří občas použijeme TRAJEKT – FERRY. Můžete si představit ohromný trajekt, kam najíždějí stovky a stovky nových červených FERRaRI. Málokdy najdeme slova přesně odpovídající, ale funguje zde přibližnost. I když slovo ferrari je o něco delší, je to paměťový háček, který nám pomůže si slovo ferry zapamatovat. Pokročilí si mohou udělat malou pomůcku a představit si, že všechna ta Ferrari se tak trochu „zdrcla“ – to abychom paměti naznačili, že oproti slovu ferrari , slovíčku ferry chybí uprostřed písmenko. Většinou to ale není třeba, paměť je geniální a stačí ji často jen lehce naťuknout. Trajekt = najíždí tam FERraRI.

V hotelu vám mohou na recepci nabídnout APARTMÁ – SUITE (čti svit). Tady je dobré vědět, že jde většinou o největší a nejkrásnější, zároveň ale bohužel nejdražší pokoj v hotelu. Abyste si slovíčko zapamatovali, můžete si představit, jak vcházíte do obrovského hotelového apartmá, kde ale opravdu nešetří, takže všude SVÍTí. I všechen nablýskaný nábytek úplně svítí, až vás z toho přechází zrak. Apartmán = všechno tam SVÍTí.

K hotelových pokojích pak můžete řešit různé závady – například kapající KOHOUTEK – TAP (čti tep). Můžete na recepci máchat rukama a napůl znakovou řečí předvádět recepčnímu, jaký máte v pokoji problém. Anebo se naučíte slovíčko kohoutek a půjde to hned o trochu lépe . Tady můžete mít jednoduchou představu, jak zkoumáte rozbitý kohoutek u umyvadla tak, že mu měříte TEP. Ještě několikrát si tuto představuj zopakujte, kohoutek = měříme mu TEP.

Takže ještě potřebná rekapitulace na závěr:

Na co jste si sedli na sedadle v letadle?

Co bylo na vlakovém nástupišti a čím vykrajovali průvodčí cukroví?

Co najíždělo na trajekt?

Jak to vypadlo ve velkém hotelovém apartmánu, že vás z toho přecházel zrak?

A co jste měřili rozbitému kohoutku na hotelovém umyvadle?

To byla jen malá ukázka toho, co pro vás intenzivně připravujeme na náš nový portál na učení slovíček. Bude plný příběhů, slovíčka si budete moci procvičovat a opakování za vás budeme hlídat my. 

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %