Cestujte se správnou měnou v kapse aneb jak si zapamatovat, kde se čím platí?

Autor: Jakub Pok Publikováno 12.8.2022

Cestujte se správnou měnou v kapse aneb jak si zapamatovat, kde se čím platí?

Prázdniny jsou v plném proudu a lidé cestují ostošest. Střídají destinaci za destinací a často si lámou hlavu nad tím, jakou měnu si vlastně do té které země přibalit.  Minimálně u Evropy by člověk měl mít potuchy, kde se čím platí. Sice si u většiny evropských zemí vystačíte s výměnou na eura, je tu ale pár zemí, kde vás může jiná měna trochu překvapit. Dnes tomu přijdeme na kloub a uložíme si do paměti, kde se čím platí. 

Ve většině zemí EU a Evropy je měnou euro, takže se pojďme naučit země, kde je tomu jinak. Uděláme si vždy krátký paměťový háček – pro konkrétní měnu si vytvoříme obraz, který pak spojíme s danou zemí. Za pár minut tak budeme mít hotovo! 

Kromě České republiky (situace v srpnu 2022 – může se v budoucnu měnit ☺) se ještě v několika severských zemích platí korunou. Pro korunu můžeme mít jako relativně výrazný symbol královskou korunu. U každé země si pak představte něco, co ji pro vás symbolizuje. Daný symbol pak spojíme s představou královské koruny. 

Dánská koruna

Například pro Dánsko, kde se vyrábí lego, může být tím symbolem právě lego. Představte si, jak stavíte obrovskou královskou korunu z kostiček lega

Norská koruna

Norsko má hodně z nás spojené s rybolovem. Tak si představte, jak jedete do Norska na ryby a místo lososa na prutu vytáhnete krásnou královskou korunu

Švédská koruna

U Švédska si většina z nás vybaví Ikeu. Tady si třeba představte, jak před budovu Ikey umístili velkou, krásně vyřezávanou, dřevěnou korunu. 

Islandská koruna

Pro doplnění, na Islandu se také platí korunou. Krátká představa islandského gejzíru, který vystříkne proud vody a na něm se točí zlatá koruna, bohatě stačí. 

Jestli máte chuť pokračovat a znát všechny evropské měny, můžeme se pomalu posunout na jih! 

Chorvatská kuna

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko je u Čechů jedna z nejoblíbenějších destinací, každý našinec asi ví, že měnou je tu kuna. Nabízela by se krásná představa - po chorvatském pobřeží běhají všude kuny. Ale pozor, vzhledem k tomu, že od ledna 2023 Chorvatsko přechází na euro, doporučujeme tuto představu brzy zapudit. Respektive si příští rok před cestou do Chorvatska k představě doplňte, jak Chorvati všem kunám vyplácejí eura, aby z jejich pláží konečně zmizely a udělaly prostor pro přijíždějící české turisty.☺

Rumunský lei

Při treku v rumunských horách šlápnete do velkého medvědího lejna ☺.

Bulharský lev

V Bulharsku se na oblíbené letní destinaci - pláži Zlaté písky prohání lev s dlouhatánskou zlatou hřívou. 

Pozor, představ začíná být už docela hodně. Je třeba si udělat menší opakování. Zavřete oči a všechny obrazy si postupně v hlavě projděte - jako kdyby se odehrávaly přímo před vámi. Je to velmi důležité, aby se vám nesmotaly dohromady a zůstaly v paměti trvale! Kdo ještě může, jedeme dál…

Bosenská marka

Procházíte se po známém obloukovém mostě v bosenském Mostaru bosky a na nohy se vám neustále lepí bývalé německé marky.  

Albánský lek

Někteří z nás možná nebudou mít u Albánie úplně konkrétní představu. V tom případě můžeme vycházet i z toho, jak název země zní a co nám připomíná. Albánie zní trochu jako alba? Můžete mít představu, jak si prohlížíte alba svých starých fotek a leknete se, jak jste to v pubertě vypadali hrozně. ☺

A teď opravdové balkánské špeky – makedonský denár a srbský dinár!

Makedonský denár

Pod Makedonií (oficiálně Republikou Severní Makedonie) si můžete představit třeba mák. A vidíte Popelku, která chudinka přebírá mák celý den.  

Srbský dinár

No a u Srbska může být třeba představa, jak starý zrezivělý srp brousí dinosaurus

Balkán nám dal zabrat, ale ani do všech sousedních zemí nám při cestování nebude stačit si vyměnit koruny na eura. Co třeba takové Polsko a Maďarsko?

Polský zlotý

Představte si, jak tančíte polku v neuvěřitelně zářivém zlatém kroji a všichni dělají óóó.

Maďarský forint

Chcete si nakrájet maďarskou klobásu, ale ta pořád dělá fórky a uskakuje vám před nožem. 

Tak a pro dnešek bylo mentální obrazů už víc než dost ☺. Pro účastníky kurzů Školy paměti, kteří jsou v paměťových technikách už kovaní a používají je naprosto běžně, není problém se takhle naučit klidně i všechny měny na světě. Nebo třeba všechny státy světa a jejich hlavní města. S trochou praxe je vytvoření takových paměťových háčků otázka chviličky. A při dodržení správného opakování si takto můžete trvale uložit do paměti prakticky cokoliv. 

Tak jaké háčky byste udělali na zbývající země a jejich měny – britskou libru, švýcarský frank nebo tureckou liru? Nás už svrbí prsty, kolik nápadů máme…a co napadá vás? ☺

Pěkný zbytek léta a příjemné cestování se správnou měnou v kapse 
vám přeje Škola paměti !

 

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %