7 tipů, jak si napsat poznámky z přednášky, které nezapomenete

Autor: Škola paměti Publikováno 11.11.2015

7 tipů, jak si napsat poznámky z přednášky, které nezapomenete

Začal pravý podzim. Spadané listí, mrazivá rána a hlavně - škola. Žáci tráví spoustu času ve školních lavicích. Studenti pak na přednáškách, které jsou neodmyslitelnou součástí vysokoškolského studia. Někdy zábavné, někdy nudné, ale pokud chodíte na vysokou, určitě se jim nevyhnete.

Abyste z přednášek něco měli, je velmi důležité udělat si z každé hodiny kvalitní poznámky. Nemá cenu hodinu a půl jen bezmyšlenkovitě zapisovat každé slovo přednášejícího. Budete-li se chtít k látce vrátit, poznámky musí mít určitou formu. Musíte nad nimi přemýšlet již ve chvíli, kdy je píšete. Jinak to totiž vyjde nastejno, jako kdybyste hodinu a půl strávenou na přednášce vzali a vyhodili do koše. A to by byla škoda, protože čas je to nejcennější, co máme.

1. Rozhodněte se, zda si budete psát poznámky ručně nebo na notebooku.

Podle některých průzkumů si informace psané rukou lépe zapamatujeme a v budoucnu si jejich znění rychleji vybavíme. Další výhodou je to, že už při psaní si dokážete informace vyselektovat a na papír si pak poznamenáte ty podstatnější věci. Výhodou psaní na počítači je zase snadné formátování, úprava i následné sdílení textu. V každém případě si ale poznámky vždy označte a pro lepší přehled připojte i datum přednášky nebo semináře.

2. Zjistěte si předem, o jakém tématu bude řeč.

Přečtěte si pár stránek učebnice nebo si název přednášky “vygooglete”. Vytvoříte si tak lepší představu o tématu a poznámky vám půjdou lépe. Zkuste si také napsat všechny otázky, které vás k látce napadnou - přednášející pro nejasnosti často vyčleňují čas na konci hodiny.

3. Zvažte, jakým způsobem budete svoje poznámky strukturovat.

Ne každý přednášející dokáže ve svém projevu oddělit jednotlivé tematické body, to zůstane většinou na vás. Zvolte si systém, který vám bude vyhovovat, a dodržujte jej od začátku psaní až do konce. Můžete se například rozhodnout, že nadpisy jednotlivých oddílů budete psát do levého okraje (nebo je nějak barevně označíte), text doprostřed a na pravé straně listu si budete dělat svoje vlastní poznámky, které vás k tématu napadnou. Podtrhávejte si a zvýrazňujte, lépe se pak budete orientovat v textu. Pro důležité nadpisy také můžete použít kapitálky.

4. Už při psaní poznámek si zvýrazňujte nejdůležitější body.

Ušetříte si tak práci při opakování a učení. Vykrystalizují vám hlavní pojmy celé přednášky. Pokud si je v daném pořadí zapamatujete, celá probíraná kapitola pak bude jasnější a teorii si snadno a rychle uložíte do paměti. Používejte zvýrazňovače a podtrhávejte.

Příští týden vám prozradíme, jak využít zvýrazněné klíčové pojmy a zrychlit si tak zapamatování látky. A aby vám to šlo ještě lépe, na konci článku dostanete malý úkol:-) Ale o tom až na závěr, teď zpátky k výpiskům. 

5. Nezapisujte si všechno!

Nezapomeňte, že píšete poznámky, ne zápis z přednášky. Mnoho lidí se omezuje jen na bezmyšlenkovité psaní toho, co přednášející říká, ale to je chyba. Proto není vhodné ani nahrávání přednášek, protože pak opravdu vypnete a stanete se duchem nepřítomní. Přednášky si pak musíte pouštět doma znova a přicházíte tím o čas. Navíc nahraná přednáška už není to, co opravdová. Při přednášce zapojujete své myšlení, vnímáte informace společně s gesty a výrazem přednášejícího, které mnohdy zdůrazňují, co je opravdu podstatné. Důležité body také lektor obvykle zapisuje na tabuli. O tohle všechno byste při nahrané přednášce přišli.

6. Pište stručně a jednoduše.

Nezapisujte si zbytečné “vycpávkové” fráze, které přednášející v mluveném projevu říkají. Jsou to obraty typu “jak vyplývá z ustanovení”, “je nezbytné si uvědomit” nebo “existují tři hlavní kategorie”. Tyto fráze můžete postrádat a kdybyste potřebovali nějaký podobný výraz kvůli kontextu, snadno jej nahradíte šipkou nebo jinou značkou.

7. Co nejdříve po přednášce si poznámky znovu projděte

Zjistíte, zda jste si zapsali vše, případně si své zápisky můžete doplnit o vlastní komentáře či poznatky z učebnic. Vrátíte-li se k poznámkám ještě večer v den přednášky, pro váš mozek to bude mít ten nejlepší efekt. V prvních dvou dnech totiž zapomínáme až 80% naučené či probírané látky. Vyhraďte si proto několik minut a poznámky si pročtěte. Vyplatí se to.

A na závěr slibovaný úkol!

Pokud budete mít příležitost (přednáška, pracovní prezentace, seminář…), zkuste si podle našich rad vytvořit výpisky. V nich si zvýrazněte body, které byste si měli zapamatovat například pro případnou zkoušku. Příští týden vám poradíme, jak s napsanými poznámkami pracovat.

Podle počtu bodů si pak do příštího týdne vytvořte paměťovou cestu, kterou společně využijeme. Je třeba si vytvořit několik logicky uspořádaných bodů v prostoru, který znáte. Na tyto body budete příští týden navazovat informace z přednášky. Pokud nevíte, jak na paměťovou cestu, trochu teorie najdete na našich stránkách v sekci Paměťové techniky nebo na portále TrénujPaměť.cz.

Jak by mohla taková paměťová cesta vypadat?

Protože dnešním tématem jsou poznámky, přednášky a škola, zkuste si vzpomenout, jak to vypadalo nebo vypadá ve vaší škole. Je jedno, jestli to bude základka nebo vysoká. Vaše paměťová cesta pak může vypadat například takto:

1. Dveře (těžké, vrzající, dřevěné)
2. Vrátný (šedivý, starý, tlustý, usměvavý, dlouhovlasý)
3. Automaty na pití (s džusy, kolou, plechovkami energiťáků)
4. Fontánka (s pramenem růžové vody)
5. Obraz prezidenta (současný nebo kterýkoliv jiný, vybaví-li se vám lépe)
7. Ředitel školy (nebo nějaký obávaný profesor)

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se