Už žádná předsevzetí, stanovte si CÍLE! Aneb 5 kroků k ovládnutí cizího jazyka

Autor: Jakub Pok Publikováno 23.1.2020

Už žádná předsevzetí, stanovte si CÍLE! Aneb 5 kroků k ovládnutí cizího jazyka

Vánoční cukroví už jste dávno snědli, stromečky odstrojili, oslavy příchodu nového roku už jsou skoro zapomenuty a co teď? Mnozí z vás si možná říkají, že v lednu je ten správný čas na změnu. Nový rok totiž spousta lidí vnímá jako takového „pomocníka“, který jim usnadní splnění toho, o čem celý uplynulý rok jen sní. A právě sněním to bohužel často nakonec vše končí. Dnes vám proto poradím, jak kýžených změn skutečně dosáhnout.

Nebudeme si dosahování cílů ukazovat na tom, že chcete zhubnout nebo přestat kouřit. Jsme ve Škole paměti, takže naším cílem bude, naučit se konečně nějaký světový jazyk, například angličtinu. Jak toho dosáhnout a nepolevit? 

1) MĚŘITELNÝ CÍL

 Hned prvním a tím nejdůležitějším bodem by mělo být stanovení CÍLE. Cíl by ale měl být KONKRÉTNÍ a MĚŘITELNÝ. Ono „naučit se anglicky“ tedy není formulováno správně, jelikož nemáte podle čeho posuzovat, jestli se k cíli skutečně blížíte, natož jestli jste jej splnili.

Ideálně by tedy cíl s angličtinou měl vypadat takto: „naučím se jeden díl anglické učebnice“. Je cíl konkrétní? Je. Je měřitelný? Ano, na konci každé lekce v učebnici se nachází závěrečný překlad, jestliže zvládnete tento text bezchybně přeložit, pak můžete danou lekci považovat za naučenou. 

Stanovení cíle věnujte opravdu velkou pozornost. Nemůžete totiž dosáhnout něčeho, když nevíte, co by to mělo být. Chcete se anglicky domluvit v běžných situacích? Pak si stanovte cíl, že se naučíte 2000 slovíček, která vám pro základní komunikaci bohatě stačí. Věděli jste, že rodilý mluvčí si v každodenní komunikaci vystačí právě se zhruba dvěma tisíci slov? Kromě toho znalost dvou tisíc nejfrekventovanějších slovíček stačí k tomu, abyste rozuměli 9 slovům z 10 ve většině psaných textů.  Mimochodem, v naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK se aktuálně nachází již téměř 2500 anglických slovíček. Nemá cenu si vytyčit cíl v podobě tisíců naučených slovíček, protože cíl byste měli být schopni splnit v přiměřeném časovém horizontu, aby pro vás nebyl demotivační. Nezapomeňte, že cíl by měl být REÁLNÝ. Když si se dvěma tisíci slovíček vystačí při běžné konverzaci průměrný Brit, nepotřebujete hned umět víc. 

2) JASNÝ PLÁN

 Když máte daný cíl, je důležité mít také PLÁN! Střízlivě se zamyslete nad tím, kolik času jste plnění cíle schopni a ochotni dát. A rovnou si i určete, které dny a časy se budete učení věnovat. V ideálním případě si vše zaneste do svého diáře, abyste si na danou dobu skutečně nic dalšího neplánovali. 

Váš plán by měl mít ČASOVÉ OHRANIČENÍ. Obecně buď víte, do kdy chcete svého cíle dosáhnout (na zkoušku tehdy a tehdy se musím naučit dané anglické okruhy). V tomto případě je na vás, abyste váš plán uzpůsobili tak, abyste cíl stihli splnit. Druhou situací je, že víte, čeho chcete dosáhnout (např. již zmíněné „naučím se jeden díl anglické učebnice“). Zde není termín stanoven. Přihlédněte tedy k vašim časovým možnostem a stanovte si, kdy je reálné, že cíl splníte. Počítejte s tím, že vyhodnotíte-li termín splnění v delším časovém horizontu, je lepší stanovit si DÍLČÍ CÍLE.

3) DOBRÝ SYSTÉM

Zvolte si také systém, podle kterého budete postupovat – JAK? = co vlastně budete dělat, abyste cíle dosáhli. Na našem kurzu Zrychleného učení cizích jazyků názorně ukazuji systém, pomocí kterého je možné zvládnout jednu jazykovou učebnici pro samouky za 6-12 měsíců. Základem je ovládat Metodu slovíček v příbězích, díky které se člověk může naučit až 100 slovíček za hodinu. Je také třeba mít kvalitní učebnici a vědět, jak postupovat při zpracování jedné lekce. To vše si ukazujeme na jazykovém kurzu, včetně toho, jak správně opakovat, aby slovíčka zůstávala v dlouhodobé paměti. Bez dobrého systému bude učení nahodilé a nepovede k valným výsledkům.

4) VYHODNOCOVÁNÍ

REFLEKTUJTE své snažení. Zhodnoťte, jestli vám váš plán vyhovuje a jestli jej plníte. Pokud ne, upravte jej. Zamyslete se nad tím, proč jej případně neplníte a co by vám k jeho (s)plnění mohlo pomoci. Nebojte se oslovit své blízké, mohou vám pomoci např. s chodem domácnosti, takže na učení budete mít více času. Krom toho je dobré vyhlásit váš cíl do světa, budete tak mít ještě větší motivaci k jeho plnění. Nechcete přeci přiznat, že jste s učením skončili, až se vás známí budou ptát, jak vám to jde. Zároveň je možné, že vaše snažení nadchne i vaši rodinu nebo kamarády a pustí se do toho s vámi. V naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK máme takových „trénujících rodin“ spoustu a díky systému doporučovaní mohou vaši známí dokonce získat aplikaci za výhodnější cenu a vy na tom ještě vyděláte! 

5) ODMĚŇUJTE SE 

Jde vám učení a daří se vám nastavený plán dodržovat? Pak si udělejte radost a kupte si třeba anglické vydání knihy, kterou máte rádi, nebo si zajděte na film v originálním znění. Čas od času se také můžete odměnit třeba dobrým burgerem nebo fish and chips, ale opravdu jen občas. ☺

Samotný úspěch je vlastně tou nejlepší odměnou za vaše snažení, jelikož vás bude motivovat k další a další práci. 

Přeji vám hodně úspěchů a hlavně vytrvalosti při dosahování cílů!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %