Jak udržet mozek v kondici - 3 tajné tipy Školy paměti

Autor: Jakub Pok Publikováno 13.10.2021 4 komentářů

Jak udržet mozek v kondici - 3 tajné tipy Školy paměti

Máte občas pocit, jako by váš mozek tak trochu stávkoval? Lovíte z paměti jména, zapomenete na domluvenou schůzku, přijdete z obchodu bez másla, pro které jste vlastně původně šli… Nevěšte hlavu, nic není ztraceno. Možná jen právě zažíváte období, kdy váš mozek maličko zahálí a potřeboval by rozhýbat. Naštěstí to jde velmi rychle změnit k lepšímu!

Nebudeme vám radit, že máte jíst zázračné preparáty zlepšující paměť. Na to my prostě nevěříme. Mnohem lépe uděláte, pokud budete jíst co nejzdravěji a hlavně střídmě. Bůček a pár piv pozdě večer nastartuje trávení, ale myšlení spíše utlumí. Nechme teď ale výživu stranou, o tom, jaké potraviny prospívají našemu mozku, jsme již psali v článku Jídelníček pro dobrou paměť

Fyzická aktivita

Možná trochu překvapivě začneme fyzickou aktivitou. Může vám připadat, že to s pamětí nemá nic společného, ale právě naopak! Nemusíte se hned třikrát týdně potit ve fitku. Zacvičte si ráno 5 Tibeťanů nebo několik pozdravů slunci, to vám zabere pár minut. V kanceláři si mezi schůzkami udělejte pár dřepů. Pokud pracujete z domova, je zařazení pohybu ještě důležitější. Při cestách do práce nebo na oběd s kolegy se totiž alespoň trochu protáhnete, když ale sedíte celý den doma u počítače, příležitostí k tělesné aktivitě moc nemáte. Ideální je denně ujít 3-5 km, pořiďte si hodinky, které vám budou měřit, kolik denně ujdete. Uvidíte, že budete hned všímavější k tomu, jestli jste ten den pohyb zařadili

Náš tip: Pořiďte si žonglovací míčky! Mezi prací u počítače si vezměte do ruky míčky a zkuste žonglovat. Nejprve postupně, začněte se dvěma míčky a přidejte třetí, čtvrtý… ☺ Naučíte se to velmi rychle, na internetu najdete spoustu návodů, jak na to. A proč žonglování? Je to fyzická aktivita, ale zároveň jeden z nejlepších tréninků koncentrace! Když žonglujete, musíte se maximálně soustředit a nezbyde vám čas na jiné myšlenky. S účastníky na kurzech Školy paměti po obědě také žonglujeme. Odbourá se tím odpolední únava a je to skvělé odreagování. A hlavně při žonglování propojujete pravou a levou hemisféru, proto je to jeden z výborných tréninků mozku. Zkuste a uvidíte - přímo ucítíte, jak se vám mozkové závity otáčejí!

Mobilní detox

Naordinujte si pravidelný mobilní detox. Ano, mobily používáme kvůli práci, kontaktu s přáteli nebo pro zjišťování informací. Ale nestaňte se otrokem mobilu. Zkuste si třeba o víkendu mobil na den nebo dva úplně vypnout. Obzvlášť přínosné je pak vypínat telefon a další elektronická zařízení každý večer. Nejen, že se po koukání do mobilu nebo tabletu prokazatelně snižuje kvalita spánku. Většina takových aktivit je spíše pasivní přijímání informací. Stejně tak sledování nekonečných seriálů v televizi. U toho naše mozkové závity zahálí. 

Náš tip: Místo sledování televize si večer zahrajte nějakou společenskou hru. Ideálně takovou, kde musíte také trochu přemýšlet. Uvidíte, že se s celou rodinou pobavíte mnohem více než při sledování televize, a na podobné večery budete rádi vzpomínat.  

Zapojte mozkové závity

Jak už jsme zmínili, aby mozek zůstal v kondici, potřebuje aktivitu. Nechceme tím říct, že nemáte nárok na odpočinek. Někdy jen tak nic nedělat nebo se podívat na film není nic špatného. Snažte se ale myslet na to, že pokud budete informace přijímat jen pasivně, mozek stejně jako svaly začne ochabovat. Často to zmiňují účastníci našich kurzu, kteří přicházejí proto, že mají pocit, že jim paměť neslouží až tak dobře jako dříve. Většinou to ale nemá nic společného s věkem. Je to tím, že oproti době, kdy byli na škole a museli se neustále učit něco nového, přišli do práce, kde pracují s informacemi spíše pasivně. Poslat e-mail a následně informace vypustit. Zapsat termín schůzky do diáře a vůbec si ho neukládat do paměti. Připravit si argumenty na poradu na papír. Zkrátka takové: „Co si nenapíšu, to nevím“. Ale na to velmi reaguje náš mozek. Pokud si něco zapíšeme, dáváme mu signál: „Tady se nemusíš namáhat, mám to na papíře“. 

Nic proti diáři, samozřejmě si do paměti nemusíte dávat vše. Zkuste ale myslet na to, že si zvládneme zapamatovat spoustu věcí. Proto se snažte každý den něco  zapamatovat bez toho, abyste si to napsali. Nákup, krátkou prezentaci nebo termín. Úplně nejvíc pro váš mozek uděláte, pokud si budete věci ukládat pomocí paměťových technik, díky kterým si zapamatujete neomezené množství informací a je to nejlepší trénink mozku.  

Náš tip: Zkuste si pár minut denně (ideálně ráno) potrénovat paměť na našem portálu www.trenujpamet.cz, který je pro všechny zdarma. Nejen, že zde najdete vysvětlení paměťových technik, ale hlavně si je můžete zábavnou formou procvičovat. Ať už jde o zapamatování pojmů, jmen a obličejů, čísel, slovíček nebo třeba karet. 

A pokud byste chtěli paměťové techniky ovládat opravdu dokonale a možná potřebujete i trochu namotivovat, přijďte na naše kurzy Školy paměti, které už jsou opět v plném proudu! Základní kurz v Praze je již o víkendu 23.-24. října a po delší přestávce se můžete těšit i na kurz v Brně 13.-14. listopadu. Podle referencí již téměř 10 000 účastníků, kteří za 10 let prošli našimi kurzy, je vidět, že techniky fungují všem dokonale. Přesvědčte se o tom také! Budeme se na vás těšit! 

Diskuse4

#2 | Reagovat Petr napsal(a) ve čtvrtek 14. října 2021, 16:54:

Díky za tipy a přínosný článek.


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 14. října 2021, 22:19:

Děkujeme, Petře, jsme rádi, že se Vám náš článek líbí :-)


#1 | Reagovat Libuše napsal(a) ve čtvrtek 14. října 2021, 11:30:

Je to skvělé vymyšlené a na vše možné - od slovníček, pres vlajky atd....


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 14. října 2021, 22:18:

Libuše, děkujeme za pochvalu, možnosti využití paměťových technik jsou zkrátka neomezené :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %