Pravopisně bez „vyjímek“!

Autor: Škola paměti Publikováno 23.10.2019 15 komentářů

Pravopisně bez „vyjímek“!

V jednom z našich článků, který u vás vyvolal hodně pozitivních reakcí, jsme se věnovali psané podobě anglických slovíček. Dnes se podíváme na zoubek českému pravopisu! Čeština je sice krásný jazyk, ale ukrývá v sobě nespočet nástrah a odchylek. A přece jen je trochu ostuda, když děláme pořád dokola chyby v mateřském jazyce. Co si asi tak pomyslíte o kolegovi, od kterého vám přijde e-mail plný chyb, nebo o potenciálním partnerovi, od kterého přijde SMS plná hrubek?

Často se spoléháme na chytré přístroje a různé editory, ale pozor, ty neodhalí vše! My vám dnes ukážeme, jak pomocí paměťových technik vyzrát na pravopis slov, ve kterých lidé chybují nejčastěji.

Netradičně začneme malým testem. Schválně si vyzkoušejte napsat nebo alespoň v hlavě představit psanou podobu těchto slov:

Tch _ ně (manželova matka)

V _ j _ mka (vybočení z normálu)

_ hlédnout (podívat se na film)

T _ p (odhad)

Standar _ (norma)

(správné odpovědi naleznete níže)

Pokud jste s odpověďmi neměli žádné problémy, gratulujeme. I tak se ale můžete podívat, jak je možné se pravopis výše uvedených slov lehce naučit a můžete využít naše rady na slova, která právě vám dělají potíže. Nebojte se, nezahltíme vás pravidly z mluvnice a složitými poučkami. Na internetu často najdete seznamy nejčastějších chyb, ale většinou se nedozvíte, jak si správnou formu zapamatovat. My vás správný pravopis naučíme pomocí paměťových technik formou příběhů, stejně jako je tomu v naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK. U cizích slovíček používáme Metodu slovíček v příbězích, která je postavena na výslovnosti. U českých slov se dá ale předpokládat, že slovo jako takové již znáte, do hlavy vám však nejde právě podoba psaná. I tady můžeme využít techniku, někdy bude stačit jen malé naťuknutí. 

Dost už bylo teorie. Jdeme na to a začneme hned zostra s tchyní. Věděli jste, že se správně píše s krátkým „y“? Vzhledem k tomu, že výslovnost je dlouze „tchýně“, většina lidí pravopis neřeší a automaticky píše dlouhé „ý“. Stačí si ale představit příběh, který nám pomůže si zapamatovat krátké „y“. Opět budeme, jako u všech paměťových technik, co nejvíce zapojovat fantazii a představivost. Někdo, koho tchyně dovádí k šílenství, by si ji možná nejraději představil o hlavu kratší. Podobně emotivní představy fungují, ale postačí i, když si třeba představíte, jak jí zkrátíte třeba vlasy či sukni ☺ Důležité zkrátka je, aby byl v asociaci s tchyní obsažen motiv krácení, dáte tak paměti najevo – pozor, tady píšeme krátké „y“. 

Slovo výjimka je tím snad úplně nejčastěji špatně psaným slovem z našeho výběru. Všichni pravděpodobně víme, že po v bude tvrdé „y“ a po j měkké „i“. Jak si ale vštípit, že první íčko bude dlouhé a to druhé krátké? Jednoduše! Stačí, když si uvědomíte, že výjimka odkazuje na to, že něco vybočuje z normálu, je to vlastně taková výhybka (tedy první dlouhé a druhé krátké). Nebo na to můžete jít „od lesa“ a říct si, že kdyby to bylo naopak, tedy „vyjímka“, tak z toho vlastně zbyde jímka a ta nemá s výjimkou nic společného :-D

Slovo zhlédnout můžete samozřejmě napsat i se „s“ na začátku. Chcete-li ale vyjádřit, že jste něco spatřili jako třeba zhlédli nový film, musíte použít jedině variantu se „z“.  Abyste v budoucnu nemuseli váhat, kterou možnost zvolit, prostě si jen představte následující obraz: Po zhlédnutí filmu na filmové plátno Zorro mstitel vyseká velké hořící „Z“ a vy víte, že film skončil.

Tak schválně, tipli jste správně, že když se jedná o tip ve smyslu odhadu, píše se s měkkým „i“? Ode dneška již tipovat nemusíte. Prostě si jen představte, že když vyplňujete sázecí tiket (tipujete), jednotlivá čísla tam označujete típnutím cigarety.

Posledním slovem, kterému se dnes podíváme na zoubek, je slovo standard. Často se můžete setkat s vyjádřením, že nějaký podnik nabízí „nadstandartní služby“. Jelikož ale kvalita služeb nemá pranic společného se standartou (vlajka prezidenta republiky), je tato varianta špatně, byť textové editory ji zpravidla tolerují, takže bacha! Můžete si představit, že vám na dovolené dají pokoj standard, ve kterém je postavený malý stan a uvnitř najdete dar v podobě dolarové bankovky. Nebo bohatě stačí jen představa pokoje standard polepeného dolarovými bankovkami, abyste si uvědomili, že slovo končí písmenem „d“.

Toto byla jen malá ochutnávka toho, jak je možné paměťové techniky využít. Základem je, vytvořit si mezi problematickým slovem a pomůckou pevné spojení. Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o vaše nápady, jak si zapamatovat další pravopisné strašáky.

Pěkný podzim vám přeje vaše Škola paměti!

 

Diskuse15

#11 | Reagovat Jaroslava Picková napsal(a) ve čtvrtek 20. února 2020, 20:06:

Připravuji svoji vnučku na přijímací zkoušky z českého jazyka. Jelikož od mé maturity uběhlo už 54 roků, mnohé poučky byly zapomenuty, často proto použiji internet. Objevila jsem vaši stránku a jsem úplně nadšená, jak si lze učení zjednodušit a zpříjemnit.
Doufám, že se nad pokračováním zamyslíte, byla bych věrnou žačkou. Díky!!!


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 24. února 2020, 12:06:

Paní Picková, děkujeme Vám za milou zprávu. Jsme moc rádi, že Vás naše články zaujaly a věříme, že se Vám budou líbit i ty následující :-)


#10 | Reagovat Iveta Dvořáková napsal(a) v sobotu 9. listopadu 2019, 14:50:

Dobrý den přeji a děkuji mnohokrát za báječné nápady. Učím malé děti a nejednou jsem již uplatnila nápady v praxi. Sama na sobě jsem si vyzkoušela jejich úžasné fungování tím, že si i rok po zhlédnutí pořadu s panem Pokem pamatuji, jak se řekne španělsky "potit se", či hlavní město Makedonie a spoustu dalších....:-) Jsem velkou fanynkou a těším se na další nápady.


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 2. prosince 2019, 13:28:

Iveto, moc Vám děkujeme za reakci, jsme rádi, že se Vám naše tipy líbí a je super, že vychytávky uplatňujete ve výuce. Naše kurzy Školy paměti často navštěvují učitelé či lektoři, kteří chtějí, aby se jejich žáci učili efektivně a hledají způsob, jak žákům učení usnadnit a zpříjemnit. Přejeme Vám hezký den a mnoho zábavy při učení s paměťovými vychytávkami :-)


#9 | Reagovat Ivana napsal(a) v úterý 5. listopadu 2019, 18:35:

Skvělé tipy, jak udělat výjimku ze standardu, když tchyně se se píše krátce, ačkoliv ve zhlédnutém filmu to vyslovovali dlouze.
Ráda si přečtu další. Díky


#8 | Reagovat Jarka Jeslínková napsal(a) v úterý 5. listopadu 2019, 10:39:

Vaše lekce je skvělá. Kdyby tak chodily každý týden. To by si člověk zase osvěžil pravopis mateřského jazyka. Je to super Díky


#7 | Reagovat Irena napsal(a) v úterý 5. listopadu 2019, 00:04:

Vzhledem k tomu, že od malička hodně čtu, tak už mám většinu slov zafixovaných, jak se píšou. Každopádně uvedená metoda v článku by se hodila do škol! Když vidím, jak se s tim ostatní trápí a lámou si hlavu... je mi jich až líto. Přitom by stačilo, kdyby ve škole zavedli tenhle systém (nejen na češtinu).


#6 | Reagovat Vlasta Kohútová napsal(a) v pondělí 4. listopadu 2019, 16:20:

Trošku jsem se zasekla na "zhlédnout", ale teď se Zorrem se nespletu nikdy :). Prosím pokračujete.


#5 | Reagovat Alena Procházková napsal(a) v neděli 3. listopadu 2019, 19:57:

Skvělý nápad,super článek.Myslím ,že spousta lidí někdy ani neví co kde napsat.Bohužel to pak kontrolují přes pc,což je smutné ,na to že je to náš mateřský jazyk.


#4 | Reagovat Jarmila Sedláková napsal(a) v neděli 3. listopadu 2019, 18:44:

Děkuji velmi, zase skvělé příklady na zapamatování, přimlouvám se za ten seriál:-)


#3 | Reagovat Blanka Němečková napsal(a) v neděli 3. listopadu 2019, 08:34:

Je pěkné , že máte snahu naučit české lidi češtinu. Psát s chybami je ostudné. Většina Čechů o tom ani neví, že neumí českou gramatiku a nebo je jim to úplně jedno. Stačí si všimnout, jak mluví politici nebo veřejné osoby. Číslovka 2 je neustále skloňovaná se "dvěmi", ale správně je se dvěma .......atd atd.
Vám za tuto lekci díky. :-)


#2 | Reagovat Alan Poe napsal(a) v sobotu 2. listopadu 2019, 07:22:

Skvělý článek, ale takovýchto věcí je v češtině spousta, chtělo by to celý seriál :-)


Škola paměti zareagoval(a) v neděli 3. listopadu 2019, 09:36:

:-) děkujeme za pochvalu. Toto byla malá ochutnávka, návod, jak si s pravopisnými záludnostmi poradit. Nad pokračováním se ale zamyslíme :-)


#1 | Reagovat Jurgová Iva napsal(a) ve středu 30. října 2019, 11:44:

Je to úžasné procviováníí paměti


Škola paměti zareagoval(a) ve středu 30. října 2019, 12:03:

Děkujeme, Ivo, jsme rádi, že se Vám náš článek líbí :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %