Čekají vás na konci zkouškového ty nejtěžší předměty? S paměťovou cestou žádný problém!

Autor: Jakub Pok Publikováno 17.2.2016

Čekají vás na konci zkouškového ty nejtěžší předměty? S paměťovou cestou žádný problém!

Konec zkouškového období bývá pro mnoho studentů velmi náročný. Nejtěžší zkoušky většinou oddalují a při dlouhém učení zároveň ztrácí chuť i energii k učení. O několik rad nejen pro studenty jsme se podělili na našem blogu v článku na začátku ledna. Vysvětlili jsme, jak si zjednodušit učení paragrafů a v oblasti práva zůstaneme i dnes.

Ale pozor! Popsaná metoda se hodí pro studenty kterýchkoliv oborů, jde o univerzální techniku, kterou využijete především u různých výčtů nebo členění. Na pomoc si vezmeme (pro někoho již známý) obrázek autíčka, na kterém si stanovíme 10 bodů a následně si jich ještě několik přidáme. Je důležité si uvědomit, že vaše paměťová cesta může být nekonečně dlouhá a bodů může mít třeba tisíc.

Zaprvé si zapamatujte 10 bodů na autíčku, které máme vyznačené na obrázku - světlo, motor, stěrač, přední sklo, anténa, výfuk, kolo, klika, zrcátko, značka. Pro náš výčet ale budeme potřebovat 12 bodů. Proto si ještě dva body přidáme. Zkuste si představit, jak auto stojí v garáži a vedle něj leží kladivo. Dalším bodem bude kladivo. Pokračujeme dál, před garáží může stát popelnice, která bude naším dvanáctým bodem.

Pokud byste si potřebovali vytvořit paměťovou cestu třeba o třiceti bodech, stále pokračujete v přidávání - za popelnicí je plot s poštovní schránkou, ta může být dalším bodem. Za plotem stojí velký strom, na kterém sedí kočka. Pokračujete dál, potkáváte neoblíbeného souseda, pak pouliční lampu, která nikdy nesvítí, a tak dále. Takto byste si v duchu mohli projít třeba cestu do práce a “posbírat” klidně sto záchytných bodů. Důležité je si před prvním „použitím“ cestu několikrát zopakovat.

Nyní je před námi krok číslo dvě. Na body „zavěsíme” pojmy, které si potřebujeme zapamatovat. Představte si, že máte zítra zkoušku z trestního práva a potřebujete vědět, které všechny druhy trestů může soud uložit za spáchané trestné činy. V §52 trestního zákoníku jich je 12, takže to není nic snadného. Nebo spíše nebylo by, pokud byste neznali tu správnou techniku. :-)

A nyní si ukážeme, jak bychom si jednotlivé tresty mohli ukládat:

a) odnětí svobody + světlo

Představte si zamřížované světlo a v něm malinkého vězně v pruhovaném vězeňském oblečení, jak nešťastně tahá za mříže a křičí, že chce ven.

světlo + mříže + vězeň = odnětí svobody

b) domácí vězení + motor

Zde bude představa velmi jednoduchá - otevřete kapotu a namísto motoru najdete dalšího vězně. Tentokrát pokrouceného, ale veselého. Jak by taky ne, když má pouze domácí vězení, které si zapamatujete podle elektronického náramku omotaného kolem nádoby na chladící kapalinu.

veselý vězeň + elektronický náramek + motor = domácí vězení

c) obecně prospěšné práce + stěrače

Představte si úklidového pracovníka, oblečeného v typickém oranžovém kompletu, jak přiběhne k autu, utrhne stěrače a začne s nimi “zametat” chodník.

pracovník v oranžovém + stěrače = obecně prospěšné práce

d) propadnutí majetku + přední sklo

Představte si, jak najednou začne z nebe padat cokoliv, co si představíte pod pojmem majetek - kusy zlata, šperky, hodinky, elektronika... A všechno to rozbíjí přední sklo a propadá jím dovnitř.  

majetek + propadnutí sklem = propadnutí majetku

e) peněžitý trest + anténa

Zkuste si vybavit anténu, na které jsou jsou napíchané bankovky.

anténa + bankovky = peněžitý trest

f) propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty + výfuk

Představte si hodně starý výfuk, ze kterého se valí různé věci a majetek. Výfuk je tak těžký, že se z auta utrhne a propadne se do země.

výfuk + věci a majetek + propadnutí = propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty

Nyní máme před sebou tři zákazy. Abychom si představu ulehčili, pro zákaz budeme používat jednotný symbol – například dopravní značku zákazu vjezdu.

g) zákaz činnosti + kolo

Vytvořte si představu, jak je na kole přilepená značka zákazu a na ní visí činka. Činka pro mne bude symbol pro činnost.

zákaz + činka + kolo = zákaz činnosti

h) zákaz pobytu + klika

Představte si, jak na klice visí značka zákazu vjezdu a na ní je nalepený váš pas. Budete vědět, že pas reprezentuje pobyt a ve spojení se značkou znamená zákaz pobytu.

zákaz + pas + klika = zákaz pobytu

i) zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce + zrcátko

V tomto případě bude značka zákazu viset na předním zrcátku. V jeho odraze pak vidíte zmenšeninu fotbalového stadionu, ze kterého fanoušci znudění fotbalovým zápasem přeběhnou do maličkého kulturáku, kde se hraje divadelní představení. Tam se také nudí a nakonec se přesunou do větší společnosti na ples.  

zákaz + fotbalový stadion + divadlo + ples = zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské  akce

j) ztrátu čestných titulů nebo vyznamenání + SPZ

Představte si, jak je na SPZ auta zavěšená zlatá medaile. A pak si představte, jak se autíčko prudce rozjede a SPZku ztratí.

medaile (vyznamenání) + SPZ + ztráta = ztráta čestných titulů a vyznamenání

k) ztrátu vojenské hodnosti + kladivo

Nyní už pokračujeme vlastní cestou mimo autíčko. V garáži vedle auta leží kladívko. Z auta vystoupí voják a začne se kladívkem mlátit do šarží, které má připevněné na uniformě. Vás to naštve (co si má co půjčovat vaše kladívko a vůbec, co dělal ve vašem autě) a chcete mu kladívko vzít. On začne utíkat a u toho samozřejmě ztratí všechny svoje šarže, které symbolizují vojenské hodnosti.

vojenské hodnosti + kladivo + ztráta = ztráta vojenské hodnosti

l) vyhoštění + popelnice

Nakonec vojáka přeci jen doběhnete, celí naštvaní jej nacpete do popelnice a necháte odvézt za hranice.

popelnice + odvezení za hranice = vyhoštění

A to je vše. :-) A víte, co je na tom všem nejlepší? Že pokud si všechny představy ještě několikrát projdete, už na ně jen tak nezapomenete. Takže až budete sedět na zkoušce a zkoušející bude chtít slyšet druhy trestů, pouze si vybavíte auto v garáži a naprosto jednoduše dáte dohromady všech dvanáct alternativ. Aniž byste na jakoukoliv zapomněli!

A co je snad ještě lepší, touto metodou si dokážete zapamatovat třeba i dvě stě bodů, což byste obyčejným biflováním zvládali jen stěží.

Hodně štěstí u zkoušek!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %