Jak si pamatovat sny

Autor: Jakub Pok Publikováno 30.9.2020 7 komentářů

Jak si pamatovat sny

Dnes se podíváme na to, jak si zapamatovat sny. Občas lidé říkají, že sny nemají, ale každý z nás v určité fázi spánku sní. Dobře, ale proč byste si měli sny pamatovat? Protože občas není špatné svým snům naslouchat, leckdy se z nich můžete poučit. Třeba v nich najdete řešení problému, který vás trápí. Ve snech často vyplouvá na povrch to, co si nepřipouštíme nebo co potlačujeme. Pokud se vám zdá několik snů po sobě na totéž téma, může se vám vaše podvědomí opravdu snažit něco naznačit.

Mnoho studií také dokázalo, že lidé, kteří si byli schopni pamatovat své sny, se stali po několika měsících klidnějšími, více motivovanými, zlepšila se jejich kreativita a celková schopnost si pamatovat. Krom toho řadu vynálezců napadl jejich objev právě ve snu. Spisovatelé nebo umělci přiznali, že sny jsou inspirací pro jejich tvorbu, např. Salvador Dalí prohlásil, že některé jeho obrazy jsou reprodukce jeho zapamatovaných snů. Tak se možná ještě díky zapamatování snu stanete slavnými. ☺

Vaše sny vám také mohou mnohé napovědět o kvalitě vašeho spánku. Už víme, že nejen kvantita, ale hlavně kvalita spánku je důležitá. Pokud si dáte v devět hodin večer vepřové koleno a pár piv, podíváte se na film o lidožravých mimozemšťanech atakujících planetu Zemi a ještě před spaním zkontrolujete sociální sítě, nemůžete se pak divit, že máte děsivé sny o tom, jak vás pronásledují Marťané. Nebo to bude směs zmatených obrazů, ale určitě se nebudete cítit dobře. Pokud jsou vaše sny plné násilí, pronásledování nebo jiných nepříjemných obrazů, zkuste se zamyslet, jestli před spaním neděláte něco špatně. I proto je dobré sny vnímat.

Jak zachytit sen?

Třeba se vám něco barvitého zdálo a těsně před probuzením máte pocit, že tohle prostě nezapomenete. U snídaně si chcete sen vybavit a najednou prázdno. Jak to změnit? První krok k zapamatování snu je třeba udělat ještě než budete usínat. Stačí jen trochu upravit své nastavení mysli, protože většina z nás prostě počítá s tím, že si sny nezapamatuje. To je potřeba změnit. Několikrát si pro sebe opakujte, že si sen budete pamatovat. Nemusí to zafungovat hned, ale toto nastavení mysli je důležité - je potřeba věřit, že jste schopni si sen pamatovat.

To, že si sen budete schopni po probuzení vybavit ještě neznamená, že máte vyhráno. Je třeba si jej zakotvit v paměti. První variantou je si sen rychle zapsat. Sny ale často zapomínáme jen do pár minut po probuzení, některé mohou zmizet ještě dřív, než si je vůbec stihnete napsat. Ideální je proto použít paměťovou techniku, kde máte již předem připravené fixní body, na které si „nalepíte“ hlavní body vašeho snu. Tím, že spojíte své představy s předem připravenými fixními body, dokážete se snáze dostat z jednotlivých fázích, kterými při probouzení procházíte a podaří se vám sen zachytit. Ideální je využít techniku paměťových cest. Takovou cestu z fixních bodů si musíme připravit dopředu, účastníci kurzů Školy paměti mají několik cest většinou již předem připravených přímo k použití.

Můžeme si teď spolu ukázat, jak si takovou několikabodovou paměťovou cestu vytvořit například ve vaší ložnici. Vyberte si několik bodů, které budou mít jasnou posloupnost, rozhlédněte se po místnosti a vyberte si nějaké zajímavé body. Prvním může být záclona, pak noční stolek, postel a skříň. Samozřejmě vaše ložnice může vypadat jinak, udělejte si body podle toho, jak to tam vypadá. Jednotlivé body musíte dobře znát dopředu, takže si je ještě několikrát v duchu projděte.

Dejme tomu, že se vám zdál tento zvláštní sen: Viděli jste obrovského mravence, který s vámi hrál partii šachů. Když nad vámi vyhrál, dal vám rudou růži, skočil do moře a plaval pryč.

Jakmile se vám podaří si sen vyvolat, rychle si jednotlivé klíčové obrazy nalepte na předem připravené body vaší cesty. Jak by to mohlo vypadat? Vidíte, jak po vaší zácloně leze obrovský mravenec, noční stolek se promění v šachovnici, z postele vyraší rudá růže a když otevřete skříň, vyvalí se na vás slaná voda. Ještě si jednotlivé body a představy rychle projděte v hlavě, pak ideálně u snídaně sen rovnou převyprávějte partnerovi, ať si jej ještě zopakujete a můžete běžet za vědmou, co ten sen může asi znamenat.:-)

Není to tak těžké, zkuste to a třeba vás díky zapamatování snu napadne něco geniálního. Může to být vynález nebo řešení vašeho problému!

 

 

 

Diskuse7

#4 | Reagovat Anna napsal(a) ve středu 13. října 2021, 19:59:

Je to pravda,uz ve fazi mezi snem a probuzeni si sen uvedomuji a snazim se ho zpetne promitnout,jeste nez vubec otevru oci. Pak di ho promitam i pri pohnuti,kdy uz saham po tuzce a papiru


#3 | Reagovat Naďa napsal(a) ve středu 30. září 2020, 15:48:

Některé sny jsou tak intenzivní, že si je pamatuji celá léta - nastupuji do vlaku, který stojí v lese, bez kolejí, pod koly lokomotivy jehličí, vlak mezi stromy by nedokázal projet, sen je statický - jiné, velmi dramatické, snadné na zapamatování, zmizí prakticky okamžitě, zůstane jen intenzivní pocit, že se něco vážného dělo. Některé jsou barevné, jiné ne. Je rozdíl v tom, jaký druh snu je (ne)možné v paměti zachytit?


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 1. října 2020, 10:11:

Děkujeme za Vaši zkušenost, Naďo. Některé sny ulpívají v paměti snáze, ale tím, že jde o velmi individuální záležitost, není možné jednoznačně říci, které sny zanechají trvalejší stopu. S použitím paměťové techniky pro zapamatování snu ale můžete zvýšit pravděpodobnost zapamatování snu, ať už jde o jakýkoliv druh snu.


#2 | Reagovat Jonas napsal(a) ve středu 30. září 2020, 09:46:

Jinak výborný článek, díky!


Škola paměti zareagoval(a) ve středu 30. září 2020, 15:11:

Jonáši, děkujeme za pochvalu a za Vaše doporučení :-)


#1 | Reagovat Jonas napsal(a) ve středu 30. září 2020, 09:45:

Někdo říká, že je potřeba si ten sen v duchu projít ještě před tím, než člověk poprvé po probuzení pohne hlavou. Že i to pohnutí hlavou (a asi i čímkoliv jiným), ten sen může vymazat. Zní to divně, ale mám vyzkoušené, že to fakt funguje


Neřeknu zareagoval(a) v pátek 29. října 2021, 00:16:

A ranní stojak be like:iam About to end this mám whole career


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %