5 důvodů, proč byste si neměli odpoledne zdřímnout

Autor: Jakub Pok Publikováno 14.10.2015

5 důvodů, proč byste si neměli odpoledne zdřímnout

Podzim je pro náš organizmus velmi náročným obdobím. Po letních měsících plných odpočinku nás opět čekají fyzicky i psychicky náročné práce, začíná škola, dříve se stmívá a v říjnu se dokonce mění čas. Deštivé počasí je často zdrojem únavy a nejeden z nás má proto mnohem vyšší potřebu odpočinku a spánku.

A tak není divu, že když přijdeme odpoledne domů, od vstupních dveří nás to láká rovnou do postele. Řekneme si, že si dáme dvacet, zavrtáme se pod peřinu, zavřeme oči… Jenže! Vzbudíme se celí rozlámaní za dvě hodiny a venku už je zase tma.

Je logické, že pokud máte nedostatek energie nebo spánku, hledáte v krátkém „šlofíku“ způsob relaxace. Buďte ale opatrní! Na odpolední spánek si tělo rychle zvykne a bude ho vyžadovat i v situacích, kdy si rozhodně zdřímnout nemůžete.

Samozřejmě pokud potřebujete dohnat spánkový deficit nebo se cítíte opravdu hodně unaveni, můžete si dopřát krátké zdřímnutí. Nemělo by být ale delší než 10 až 30 minut a ideálně byste si měli případného šlofíka dát mezi druhou a třetí hodinou odpolední. Zkuste pravidla zdravého odpoledního spánku dodržovat. Půjdete-li si například lehnout později, budete se pak s největší pravděpodobností cítit dezorientovaní a malátní. Tyto pocity jsou jedny z několika „nežádoucích účinků“ odpoledního spánku:

1. Spánková opilost

Odpolední spánek v nesprávnou dobu může způsobit tzv. spánkovou opilost. Je to stav po náhlém probuzení, ve kterém se cítíte dezorientovaně, malátně až opile. Tyto stavy mohou dlouhodobě ovlivnit i vaše nálady, dávejte si na ně proto pozor.

2. Nespavost

Spánek přes den může odstartovat nebo prohloubit vaši nespavost a negativně ovlivnit kvalitu nočního spánku. Ten by měl být pravidelný a ne delší než 8 hodin.

3. Zdravotní potíže

U lidí, kteří si odpoledne “dopřávají” pravidelný a dlouhý spánek, bylo podle některých výzkumů prokázáno zvýšené riziko infarktu nebo diabetes. Odpoledním spánkem si také můžete narušit svůj obvyklý denní rytmus, což může u některých jedinců vyvolat stresové reakce.

4. Závislost

O závislosti na čokoládě nebo kávě už jste slyšeli, ale o spánku se dozvídáte poprvé? Ale ano, s trochou nadsázky se dá říct, že se můžete na odpoledním šlofíku stát závislými. Tělo si totiž extrémně rychle navykne na odpolední relaxaci a stane se pro vás novým zvykem. Pak se může stát, že vás pocit nezvladatelné ospalosti zastihne třeba na odpoledním jednání. A to není zrovna příjemná situace.

5. Stihnete méně

Pokud přijdete domů v pět odpoledne a do sedmi se prospíte, většinou už po spánku nic nestihnete. Zvlášť během podzimu a zimy pozor, protože ve chvíli, kdy se ukládáte ke spánku, může být ještě světlo, ale vy se probouzíte do tmy. To může být pro vaše tělo natolik matoucí, že už vám nedovolí v ten samý večer udělat cokoliv a nasměruje vás opět k dalšímu spánku.

A co tedy dělat proti tomu, když přijdete ze školy nebo z práce a zastihne vás únava? Pustit si tevizi nebo se dát do čtení knížky vám určitě nepomůže. Je to příliš pasivní zábava, u které vám začnou víčka rychle padat dolů. To bychom nebyli ve Škole paměti, abychom pro vás neměli lepší aktivitu! Zkuste si udělat krátké cvičení na našem portále TrénujPaměť.cz. Například si zapamatovat seznam pojmů, několik čísel nebo cizí slovíčka. To je aktivita, která vás donutí zapojit vaše mozkové závity a rozhodně nehrozí, že se vám budou zavírat oči. Využíváním paměťových technik propojujete pravou a levou mozkovou hemisféru, což vaše mozkové závity dostatečně rozhýbe. Na druhou stranu se při tom i zrelaxujete, jelikož jde o kreativní vymýšlení příběhů, při kterém se budete bavit.

Proč si třeba tréninkově nezkusit zapamatovat uvedených 5 důvodů, proč si odpoledne nedat šlofíka. Můžete tak například na rodinného příslušníka, který odpolednímu spánku holduje, vysypat z rukávu argumenty, proč by měl být opatrný. Jak na to? Můžeme si z našich 5 bodů udělat krátký legrační příběh pomocí Systému spojování. Příběh musí být zajímavý, vtipný a musíte si ho představovat, jako kdyby se opravdu odehrál. Jak by to mohlo vypadat?   

Představte si sami sebe, jak míříte ke svému oblíbenému gauči, abyste si dali odpoledního šlofíka. Na gauči ale vidíte nějakého OPILCE, který má v ruce láhev whisky a evidentně je uprostřed hlubokého SPÁNKU (1. spánková opilost). Přijde k němu náměsíčný, který trpí NESPAVOSTÍ a snaží se ho vzbudit (2. nespavost). Raději pro opilce zavolá sanitku, není si jistý, jestli nemá infarkt nebo jiné ZDRAVOTNÍ POTÍŽE (3. zdravotní potíže). Místo do nemocnice, ho ale doktoři odvezou do léčebny pro ZÁVISLÉ a psychicky nemocné (4. závislost). Tak ho dají na pokoj s manažerem, který každou chvíli kouká na hodiny a má neustále pocit, že NIC NESTÍHÁ (5. stihnete méně).  

Jestli jste si článek přečetli večer před spaním, tak dobrou noc a sladké sny. Pokud to bylo před odpoledním šlofíkem, věříme, že jste si jej nakonec nedali a místo toho potrénovali paměť :-)

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %