Zkouškové začalo. Máme pár tipů pro studenty nejen právnických fakult

Autor: Jakub Pok Publikováno 15.1.2016

Zkouškové začalo. Máme pár tipů pro studenty nejen právnických fakult

Své kurzy vždy začínám klasickým představovacím “kolečkem”. Zajímá mě, proč se účastníci rozhodli pro kurz paměti a jaká je jejich motivace. Častými návštěvníky jsou studenti, zejména medicíny nebo právnických fakult. Přicházejí s jasnou vizí - doufají, že jim techniky usnadní učení a pomohou jim lépe si informace zapamatovat.

Sám jsem práva vystudoval, takže mluvím z vlastní zkušenosti, když říkám, že není nic lehkého učit se každý semestr několik set stránek informací, zorientovat se v zákonech a umět teorii i praktické znalosti využít u zkoušek nebo případových studií. Často slýchávám, že jestli je nějaký předmět, u kterého se studenti právnických fakult opravdu “zapotí”, je to správní právo.

Nedivím se, “správa” není moc záživná a poměrně abstraktní. U zkoušky je potřeba přesného vyjadřování a někdy je dokonce nutné naučit se několik výčtů, které si sice můžete v zákoně kdykoliv dohledat, ale na zkoušce se bez nich jen těžko obejdete.

Proto jsem se rozhodl, že se tentokrát zaměřím na využití paměťových technik právě při učení správního práva. Ale pozor! Vy, kteří nejste právníky a ani jimi být neplánujete, nepřestávejte číst. Techniky jistě využijete i při studiu jiných oborů nebo v práci.

Paragrafy

Na začátek si ukážeme, jak postupovat, potřebujete-li si zapamatovat pár důležitých paragrafů. Základem pro dobré zvládnutí čísel je naučit se tzv. Master systém. Ti, kteří na kurzu ještě nebyli, se můžou s Master systémem seznámit také na portále TrénujPaměť.cz. Existuje ale i další, velmi rychle osvojitelný systém pro zapamatování čísel, který si můžete osvojit hned a který protentokrát využijeme - Systém číselných tvarů. Funguje na poměrně jednoduchém principu, čísla od 0 do 10 nahrazujeme obrázky. Každé číslo v tabulce představuje určitý symbol nebo obraz, který číslo připomíná. Je pouze na vás, jestli se inspirujete, nebo si pod čísly představíte něco jiného.

 

 

Dejme tomu, že si potřebujete zapamatovat, kde ve správním řádu najdeme ustanovení o třech řádných opravných prostředcích. Postupujeme tak, že si ze symbolů pro čísla paragrafu vytvoříme nějaký vtipný příběh.

§ 81 správního řádu - odvolání

Zkuste si představit sněhuláka jako středověkého kacíře. Možná to nyní bude pro některé poněkud morbidní představa, ale představte si, jak SNĚHULÁKA mučí tím, že ho drží nad obrovskou SVÍČKOU. On sice ví, že se za chvíli pomalu rozpustí, ale i přesto dál statečné křičí “neodvolám, neodvolám”.

SNĚHULÁK (číslo 8) + SVÍČKA (číslo 1) = 81
“NEODVOLÁM” = ODVOLÁNÍ

Pro účastníky našich kurzů, kteří již ovládají zmíněný Master systém je představa ještě o něco jednodušší. V Master systému známe speciální kódovací systém, který má pro každé číslo do 100 jeden symbol. 81 je podle tohoto systému VATA. Znamená to, že znalci Master systému nemusí příběh skládat z více obrazů a v případě paragrafu 81 si vystačí s obrazem jedním. Mohou tak mít například představu toho, jak se někdo odvolává a soudce ho zasype bílou VATOU.

§ 150 odst. 3 správního řádu - odpor

Představte si SVÍČKU, která má jednu velkou RUKU. V té ruce drží VAJÍČKO, hází si s ním a nakonec ho hodí po kolemjdoucím. Policie přijede svíčku SPOUTAT, ale nepodaří se jí to, protože svíčka se brání a klade velký odpor.

SVÍČKA (číslo 1) + RUKA (číslo 5)+ VAJÍČKO (číslo 0) = 150; POUTA = 3
KLADE ODPOR = ODPOR

§ 152 správního řádu - rozklad

Představte si, že chcete dosáhnout na vzdálenou SVÍČKU. Natáhnete svoji RUKU jako Saxána, do ruky vás ale klovne LABUŤ. A teď trochu nepěkná představa, ruka vám začne černat a  pomalu se rozpadat a rozkládat.

SVÍČKA (číslo 1) + RUKA (číslo 5) + LABUŤ (číslo 2) = 150
ROZKLÁDAJÍCÍ SE RUKA = ROZKLAD

Možná, že se vám některé představy budou zdát mírně absurdní. Neustále ale opakuji, že čím absurdnější představa, tím rychleji a snadněji si paměťový háček vytvoříte. Až budete potřebovat zapátrat v paměti, v jakém paragrafu se píše o odvolání, ihned vám naskočí kacíř-sněhulák nad svíčkou (81). Čím více opakování provedete, tím rychleji samotná vizualizace zmizí a zbyde vám jen paragraf a daný pojem.

Ideální je si paragrafy ještě uložit do paměťové cesty, ale o tom zase v některém z našich dalších článků. Obecně paměťové techniky účastníci našich kurzů používají na zapamatování prezentací, přednášek, celých učebnic, čínské medicíny, stupnic a not, jazyků anebo třeba i na orientačních bodů na  cesty, když někam jedou. Zkrátka na cokoli!

Máte se ještě na co těšit a přeji hodně štěstí u zkoušek! ☺

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %