Jak se pomocí paměťových technik naučit 100 slovíček za hodinu?

Autor: Jakub Pok Publikováno 21.1.2016 12 komentářů

Jak se pomocí paměťových technik naučit 100 slovíček za hodinu?

Pojďme se dnes podívat, jak jste na tom s učením slovíček. Uděláme si malý test. Zkuste se na chvilku soustředit a zapamatovat si 5 anglických slovíček. Pokud neznáte výslovnost nebo neumíte anglicky, vůbec nevadí, v závorce uvádíme, jak se slovíčko čte (Ano, víme, že výslovnost se píše správně jinak, ale někdy je lepší zjednodušit, aby všichni rozuměli)

FINE [fajn] - POKUTA

CONFUSED [konfjůzd] - ZMATENÝ

BILL [bil] - NÁVRH ZÁKONA (mimo jiné)

BAR [bár] - MŘÍŽ (ve vězení)

PLUG [plag] - ZÁSTRČKA

Jak to šlo? Jak jste postupovali, měli jste nějaký systém? Zamýšleli jste se vlastně někdy nad tím, jak se učíte slovíčka? Přiznejte si, hledali jste někdy systém, který by vám učení ulehčil? Možná ne, protože všichni okolo se slovíčka klasicky biflovali a nikdo vám asi neřekl, že existuje i jiný, daleko efektivnější způsob.

Pokud se vám nechce utrácet tisíce za jazykové školy a trávit stovky hodin nad učebnicemi bez valných výsledků, zkuste tzv.  Metodu klíčového slova. S touto paměťovou technikou je možné se naučit až 20 slovíček do 5 minut, za hodinu tak lze zvládnou více než 100 slovíček. Nevěříte?

Málokomu lezou slovíčka dobře do hlavy. Proč? Je to poměrně logické, pro naši paměť jsou slovíčka příliš abstraktní a nezajímavá. Většinou se je snažíme zapamatovat pouhým opakováním dokola na základě jejich neurčitého významu.  Pak jsme ale většinou na sebe naštvaní, když stejné slovíčko už poněkolikáté vyhledáváme ve slovníku.  Jako u všech paměťových technik, je potřeba zapojit vlastní fantazii a představivost. V metodě se navíc využívá podobnosti slovíček se známými slovy v naší mateřštině. Slovíčka je třeba přeměnit na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní - zkrátka pro nás lépe zapamatovatelné.

Nechme teorii a pojďme si techniku ukázat na konkrétním příkladu. Prvním krokem je tedy najít slovo v mateřštině, které zní nebo se píše podobně jako nové slovíčko. Vycházíme ideálně z výslovnosti slovíčka.  Například u anglického slovíčka DOLL, které znamená PANENKA, si můžeme představit známou „herečku“ s bujným poprsím DOLLY BUSTER. Ta je pro nás klíčovým slovem. Následně vytvoříme fantazijní příběh mezi klíčovým slovem (Dolly Buster) a panenkou. Můžeme si třeba představit PANENKU v dětské postýlce, které z ničeho nic začne růst poprsí do obřích rozměrů, až se celá promění v DOLLY BUSTER.  Je potřeba si celý příběh představit jako film, čím více absurdní obraz, který vás rozesměje nebo i šokuje, tím lépe.

A jak byste si pomocí techniky mohli zapamatovat pět slovíček z našeho úvodního testu?

Teď na vás budu chtít, abyste mi věnovali, ale skutečně věnovali, 1 minutu pozornosti. Po každém příběhu, který si u každého slovíčka přečtete, zavřete oči a přibližně 10 vteřin si příběh v duchu představujte se všemi emocemi, barvami a zvuky. To je velmi důležité proto, abyste sami pocítili sílu této techniky. Pochopitelně vám to půjde líp, pokud si budete vymýšlet vlastní příběhy.

FINE [fajn] – POKUTA

Představte si, že vás na silnici zastaví policie za rychlou jízdu, dají vám POKUTU a všichni policisté z toho mají obrovskou radost. Začnou tancovat a zpívat: „Je to fajn, fajn, fajn“.

CONFUSED [konfjůzd] – ZMATENÝ

Představte si nejvíce ZMATENÉHO člověka, jakého znáte. Já si představím svého kamaráda Martina, který dělá několik věcí naráz a neustále něco hledá. Když běhá po bytě a nemůže klasicky nic najít, tak se v pokoji objeví KONFUCIUS a moudře mu radí, ať se soustředí vždy jen na jeden úkol, že přeci muži nezvládají dělat více věcí najednou ☺  

BILL [bil] NÁVRH ZÁKONA (mimo jiné)

Vidím poslaneckou sněmovnu, kde poslanci projednávají NÁVRH ZÁKONA a klasicky se hádají. V tom dovnitř vtrhne BILL z filmu Kill Bill, začne kolem sebe máchat mečem a zapíchne ho přímo do návrhu zákona na omezení zbraní, se kterým rozhodně nesouhlasí.

BAR [bár] – MŘÍŽ (ve vězení)

Představím si MŘÍŽE ve vězení, hned za mřížemi sedí Radovan Krejčíř a vzhledem k tomu, že je hodně podnikavý, otevře si tam velký BAR, kde míchá drinky a podává je ostatním spoluvězňům přes mříže.

PLUG [plag] – ZÁSTRČKA

Představím si elektrickou ZÁSTRČKU, která má ale na sobě zubní PLAK, který musím nejdřív odstranit, aby se do ní vůbec dalo něco strčit.

Zpočátku vám může technika připadat trochu krkolomná. Asi si říkáte: „To si mám na 1000 slovíček pamatovat 1000 poblázněných příběhů? Nebude mne to paralyzovat? Není to těžší než se naučit jednou slovíčko jen tak?“  U několika slovíček možná ano, ale každý asi ví jaká je studium jazyků dřina.  Zásadní je, že jakmile si příběh párkrát zopakujete,  v paměti zůstává již jen slovíčko a příběh pomalu odchází.   

Tak jak to šlo? Připadá vám, že si slovíčka nepamatujete? Tak co zpívali policisté, když vám dávali POKUTU? Kdo přišel poučit ZMATENÉHO kamaráda? Kdo zapíchl meč do NÁVRHU ZÁKONA? Co si Krejčíř otevřel za MŘÍŽEMI? A co bylo na ZÁSTRČCE, že jsme do ní ani nemohli nic strčit?

No já myslím, že to s těmi jazyky půjde ☺

A abych nezapomněl, v příštím článku vás čeká velmi zajímavý a motivační příběh od našeho účastníka, který tuto metodu začal používat a má fantastické výsledky. Máte se na co těšit!

Diskuse12

#9 | Reagovat Blanka Němečková napsal(a) ve středu 31. července 2019, 08:25:

Učení - mučení. Já jsem z Vašeho kurzu nadšená. Je mi 58 let, pociťuji, jak vše jde hůře i to učení. Ale s Vámi to beru jako zábavu a těší mě, se mučit . :-):-):-)


Škola paměti zareagoval(a) ve středu 31. července 2019, 09:17:

Blanko, moc děkujeme za zpětnou vazbu. Problém je v tom, že nás nikdo nikdy nenaučil, jak se učit, proto je pak učení mučení. Se správnými technikami ale může být účení naopak i zábava :-) Přejeme Vám tedy hodně úspěchů a té zábavy :-)


#8 | Reagovat Jiří napsal(a) v sobotu 22. června 2019, 13:26:

Dobrý den, přemýšlím, jak se taková metoda dá použít na jiné než podstatné jména. Co třeba Spoil (zkazit) nebo Prevail (přednost, převládat) nebo Proposed (navrhovaný)? U podobných slov je taková metoda obtížná a nevím, jak ji uchopit a jak z toho udělat příběh.

Jinak děkuji za článek, určitě přínosný.
J.


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 28. června 2019, 11:10:

Pěkný den, Jiří,
děkujeme za Vaši reakci. Metoda slovíček v příbězích je aplikovatelná na všechny slovní druhy, samozřejmě se ale u některých slovních druhů praktikuje snáze než u jiných. Např. u podstatných jmen či sloves se vytváří lokalizace rozhodně lehčeji než u spojek či předložek. Vždy jde o to, najít lokalizaci/kontext, kam Vám dané slovíčko pasuje nejlépe a kde jej paměť pak zpětně nejsnáze najde, a do zvoleného "místa" pak příběh ke slovíčku zasadit. Lokalizace je velmi individuální, proto mají uživatelé naší aplikace 2000 slovíček možnost si naše příběhy upravit, jelikož platí, že vlastní příběh (včetně jeho lokalizace) je mnohem silnější než ten přejatý.
Pro ukázku přikládám návrh použití techniky na spoil (zkazit) - Mladší sourozenec vždy ZKAZÍ každou srandu, tak ho ten starší přiváže ke SPOILeru, aby neotravoval.
Více našich příběhů naleznete v naší knize Jak se naučit 100 slovíček za hodinu (www.100slovicekzahodinu.cz) či v naší aplikaci www.2000slovicek.cz.
Ať to jde :-)


#7 | Reagovat Ditta napsal(a) ve středu 15. května 2019, 19:41:

I já hlasuji pro italštinu.


#6 | Reagovat Škola paměti napsal(a) v pondělí 6. května 2019, 12:54:

Děkujeme všem zájemcům o italštinu za reakce :-)
Jakmile bude prostor a budeme se nad přidáním dalšího jazyka zamýšlet, rozhodně k vašim přímluvám o italštinu přihlédneme.
Zatím však usilovně makáme na němčine a španělštině. Krásný den!


#5 | Reagovat Dan Bauer napsal(a) v pátek 3. května 2019, 21:06:

Dobrý den, pokud má co nejvíce hlasů sílu přesvědčit vás, jaký další jazyk zpracujete do aplikace, silným hlasem volám "Italština!".


#4 | Reagovat Monika napsal(a) v sobotu 16. března 2019, 22:07:

Dobrý den, také se přimlouvám za italštinu :-)


#3 | Reagovat Zanda napsal(a) v pondělí 11. března 2019, 09:47:

Dobrý den, určitě bych se přimlouvala i za italštinu. Je to nádherný jazyk, i když v této době u nás trochu opomíjený.


#2 | Reagovat Patricia napsal(a) v pondělí 4. března 2019, 10:13:

Dobrý deň, tiež by som mala záujem o italštinu.


#1 | Reagovat Michaela Burianová napsal(a) v neděli 3. března 2019, 18:21:

Výborná metoda, jen je Škoda, že aplikace 2000 slovíček nenabízí i ITALŠTINU. Zahrnete ji též do budoucna?
Diky


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 4. března 2019, 10:00:

Michaelo, děkujeme za Vaši reakci. V tuto chvíli usilovně zpracováváme další německá a španělská slovíčka a teprve pak se budeme zamýšlet nad přidáním dalšího jazyka. Momentálně Vám tedy nemůžeme přidání italštiny slíbit, jelikož proces přidávání slovíček je časově velmi náročný a naším hlavním cílem je, aby aplikace obsahovala kvalitně zpracovaná slovíčka a příběhy a rozhodně nechceme upřednostnit kvantitu před kvalitou obsahu. Nicméně vkládání dalších jazyků závisí na poptávce uživatelů, bude-li o italštinu velký zájem, určitě se nad jejím přidáním zamyslíme. V každém případě si ale do aplikace můžete přidávat i svá vlastní slovíčka z libovolných jazyků, která pak budete opakovat stejným způsobem, jako je tomu u slovíček, která jsme do aplikace přidali my. Navíc můžete využít i toho, že někteří uživatelé své vlastní jazyky nasdíleli ostatním a učit se podle nich. Hezký den :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %