Zkuste být offline. Připravili jsme pro vás průvodce digitálním detoxem

Autor: Škola paměti Publikováno 3.3.2016

Zkuste být offline. Připravili jsme pro vás průvodce digitálním detoxem

Pokud mobil zazvoní, automaticky jej zvedneme. Přijde-li nám zpráva, ihned si ji přečteme a obratem odepíšeme. Když nám do pár minut nepřijde odpověď, začínáme být nervózní. Mobily používáme všude - v restauraci, v tramvaji, v práci, ve škole i v kině. Doma máme neustále zapnutý počítač nebo televizi. Dovolenou už si nedovedeme představit bez průvodcovských aplikací a zásadně vstáváme i usínáme s telefonem na nočním stolku.

Žijeme ve věku digitálním a na moderní techniku jsme si rychle zvykli. Proč by také ne, vždyť s ní je život mnohem jednodušší. Mobil nás vzbudí, pomůže nám spojit se s důležitými lidmi, zabaví nás, když se nudíme. Je to náš přítel, ale ani na tom nejlepším příteli bychom se neměli stát závislými. Jenže právě do stavu závislosti už se bohužel nejedni z nás dostali.

Společnost má ale neustále tendenci vše vyvažovat, a tak téměř po každé revoluci přichází obrat. V poslední době čím dál tím častěji zaznamenáváme snahy o tzv. digitální antirevoluci. Lidé si začínají uvědomovat, že digitální vymoženosti je pohlcují, snaží se si od nich odpočinout a alespoň na čas je vyřadit se svého života. Ne všichni jsou samozřejmě úspěšní a na některé závažnější stadia závislosti se začínají specializovat odborná centra, jež klientům pomáhají naučit se žít bez mobilu v ruce.

Pokud i vy máte pocit, že byste mohli být na digitální technice závislí, zkuste si odpovědět na následujících šest otázek.

1. Roste množství času, který trávíte online?

2. Spíte s mobilem pod polštářem nebo jej necháváte položený na nočním stolku?

3. Cítíte se nervózní, když omylem zapomenete mobil doma, i když víte, že jej akutně nepotřebujete?

4. Používáte mobil (tablet, počítač…) i během setkání s rodinou nebo přáteli?

5. Přistihnete se někdy, že bezmyšlenkovitě koukáte do počítače (tabletu, mobilu…) a ztratíte pojem o čase? Případně zmeškáte schůzku, setkání nebo tramvaj?

6. Když jíte, máte svůj mobil položený na stole?

Pokud alespoň na tři otázky odpovíte kladně, zkuste se zamyslet nad tím, jak často a při jakých příležitostech používáte techniku. I když se nám to nezdá, při mnoha činnostech mobil ani počítač nepotřebujeme. Při nadbytečném používání digitálních technologií přestáváme být svobodnými, hůře se soustředíme, jsme roztěkaní a především ztrácíme obrovské množství času.

Pokud usoudíte, že byste si rádi naordinovali tzv. digitální detox, máme pro vás 5 tipů, jak na to. Protože někdy je nutné se “odpojit”, abyste se zase mohli zapojit do reálného života.

 1. Naprosto nezbytným krokem je odpojit se od moderních technologií. Jednoduše vypněte televizi, počítač i mobil. Aspoň na víkend. Budete úplně jinak vnímat svět okolo vás, budete mít více času, zlepší se vaše schopnost koncentrace i kvalita spánku. Pokud nemůžete mobil vypnout zkuste alespoň omezit vaše digitální aktivity na opravdové minimum - nepřihlašujte se k Facebooku, zbavte se zbytečných aplikací a nebo si rovnou vypněte mobilní data.
 2. Plánujte. Musíte mít jasno, kdy a za jakým účelem máte dovoleno použít digitální techniku Za žádných jiných okolností počítač nezapínejte a mobil nechte položený daleko od vás. Věnujte se vždy jen jedné činnosti. Pokud sportujete, sportujte. Jste-li na procházce s dětmi, věnujte se jim.
 3. Najděte si nové aktivity. Pokud jsou moderní technologie vaše hobby, zkuste si najít i jiné koníčky. Sportujte nebo čtěte knížky. Nebudete-li trávit hodiny online nicneděláním, uvidíte, že budete mít mnohem více času i energie začít s něčím novým.
 4. Odstraňte z ložnice všechnu elektroniku. Mnoho lidí vstává i usíná se svým telefonem a někdy i v noci kontrolují, jestli jim nepřišla nová zpráva nebo někdo neokomentoval jejich status na sociálních sítích. To je špatně. Odvykněte si začínat svůj den s mobilem v ruce a pro začátek si slibte, že se na něj podíváte třeba až kolem oběda nebo v práci.
 5. Pokud vyzkoušíte detox šokem (všechno vypnete alespoň na víkend) a budete offline, dobře se předtím, než se znovu připojíte, zamyslete. Zhodnoťte si reálné přínosy různých aplikací, programů a jednotlivých zařízení. Uvědomte si, kolik času jste detoxem získali, zaznamenejte si, jaká byla v průběhu detoxu vaše nálada, kvalita spánku a jak jste na tom byli s energií. Nezapomeňte ale na důležitou věc. Digitální závislost je závislost jako každá jiná. To znamená, že v první fázi detoxu zákonitě přicházejí abstinenční příznaky, kvůli kterým se nemusíte cítit dobře. Po nějakém čase si ale na nový režim zvyknete, proto je důležité vytrvat a vyhradit si pro digitální detox více času.

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

 • Darujte dobrou paměť!

  Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

  Darujte kurz Školy paměti!

  Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %