Jak si navždy pamatovat místa z dovolené aneb proč v Barceloně u hotelu přistál Concorde?

Autor: Jakub Pok Publikováno 12.5.2022 4 komentářů

Jak si navždy pamatovat místa z dovolené aneb proč v Barceloně u hotelu přistál Concorde?

Dnes vám názorně ukážu, jak já osobně paměťové techniky používám v praxi, tentokrát při cestování. Doba výletů a dovolených se blíží a možná každý znáte následující situaci. Jste v novém městě, táhnete za sebou kufry, na ramenou batoh nebo kabelku a nevíte kudy kam.

Znaveně prohrabujete batoh a hledáte mobil, abyste se podívali na adresu hotelu, a tím ještě podpoříte fakt, že jste ideálním terčem kapesních zlodějů. Zní vám to povědomě? Všechno ale může být jinak! V metru se rychle zorientujete, nastoupíte správným směrem, vystoupíte tam, kde máte a v klidu najdete ulici i váš hotel. A to vše bez jediného kouknutí do poznámek.  

Jak se neztratit?

Naposledy mi paměťové techniky ušetřily hodně stresu při pobytu v Barceloně. Bydleli jsme v hotelu Concordia na ulici Paral·lel 115 přímo u stanice metra Poble Sec. Jak jednoduché! Před cestou jsem si jen krátce zavřel oči a představil si, jak u hotelu přistává letadlo CONCORDE (nadzvukový dopravní letoun) a přistane PARALELně s hotelem – hotel Concordia, ulice Paral·lel. Kdo by potřeboval představu ještě více upevnit, může si ještě představit, jak jsou všude po ulici rozsypané PARA ořechy. 

Číslo domu jsem si uložil za 2 vteřiny pomocí tzv. Master systému, geniální paměťové techniky na čísla, kterou ukazuji na Základním kurzu Školy paměti. Právě při cestování se Master systém dost hodí, rychle si před cestou uložím do paměti třeba časy letů, okamžitě si zapamatuji číslo gate na letišti nebo právě adresu hotelu. Samozřejmě čísla pasu a jiná důležitá čísla mám díky technice v paměti neustále. Kdo z vás je má v paměti? A přitom jsou to čísla, která právě při cestování často někam píšeme a zadáváme.

No a už zbývá jen jméno stanice metra Poble-sec. Tady se nabízí trochu nechutnější představa, jak někdo vychází z metra, je mu zle a POBL…..se neboli slušně řečeno pozvrací a nechá tam jen láhev SEKtu – Poble-sec. Nebojte se, naše paměť si velmi dobře pamatuje něčím emotivní obrazy, ať už pozitivní nebo negativní. Taková maličko nechutná představa v hlavě zaručeně zůstane!

Aby se vám dovolená nevykouřila z hlavy

Víte, že 90 % informací z cest se vám z paměti vykouří zhruba do 30 dní? Většinou si pamatujete, jak vypadal hotel nebo konkrétní památka, ale jak se jmenovala…? Přitom opět stačí krátký paměťový háček nebo chcete-li mnemotechnická pomůcka. 

Pro Barcelonu jsou typické památky architekta Gaudího. Tady si můžete udělat kratičkou představu, jak jste v Barceloně v baru, číšníci se válejí na GAUči a všichni jim tam nosí tučná DÝška – Gaudí. Jeho nejvýznamnější památkou je stále nedokončená katedrála Sagrada Família. Ta je tak majestátní, že si před ni stoupnete a řeknete SAKRA, tam bych mohl pozvat celou FAMÍLII – Sagrada Família.

Další zajímavou Gaudího památkou je dům přezdívaný la Pedrera. Má zvláštní kamennou fasádu, tak si můžete představit, jak na ni legendární žvýkačkou PEDro přilepujete logo banky ERA

Další Gaudího dům je Casa Battló. Pokud umíte anglicky, můžete si při vytváření paměťového háčku pomoci například anglickým slovíčkem BATTLE = bitva. Na domě jsou typické balkóny, které připomínají karnevalové škrabošky. Když stojíte před domem, na chvilku zavřete oči a představte si, jak spolu škrabošky svádějí bitvu a je to!

A nakonec známá barcelonská ulice la Rambla. Je to široká promenáda lemovaná stromy, kde často narazíte na lidi převlečené za sochy tzv. živé sochy. Představte si, že tam na vás bafne socha převlečená za RAMBA a je úplně celý od BLÁta

Tak jednoduše si můžete zapamatovat památky nebo názvy, které vám na vašich cestách nepůjdou do hlavy. Nemusíte se bát, že si všechny vytvořené mentální obrazy budete muset napořád pamatovat. Stačí si představu párkrát zopakovat a název už vám v paměti zůstane. Pokud budete s technikami pracovat, velmi rychle se stanou přirozenou součástí vašeho života a uvidíte, že vám ulehčí nejen cestování! To potvrzují účastníci našich Základních kurzů Školy paměti, kteří techniky používají s naprostou samozřejmostí od nákupu, cestování, přes učení jazyků, zapamatování jmen či prezentací, až po maturitní nebo státnicové otázky.

Přidejte se k nim, přijďte k nám na kurz a učte se chytře!  

Přejeme hodně nezapomenutelných zážitků při cestování!

Diskuse4

#3 | Reagovat Dagmar napsal(a) v sobotu 14. května 2022, 14:32:

Ano, mám tento způsob vybavování informací či věcí vyzkoušený a funguje to. Tedy když vím, že si mám něco mám nebo chci vybavit - na určité téma nebo třeba seznam na nákup. Ale zajímalo by mne, jestli existuje způsob, jak si vybavit něco, třeba úkoly, povinnosti, práce atd., které mám/chci udělat třeba za týden, čtrnáct dnů nebo možná i zítra? Jak si vybavit to, co klidně zapomenu?:-)... Samozřejmě, nutné věci si člověk pamatuje, ale jsou věci, které když si nenapíšu....


#2 | Reagovat Vladimír napsal(a) v pátek 13. května 2022, 16:58:

Dobrý den,
Vaše rada na zapamatování si názvů a místa je určitě výborná a o užitečnosti používání Master systému jsem se sám přesvědčil. A ta předvedená ukázka s Gaudím je nádherná.
Jenže já, jako hodně přestárlý, za pomoci mých neodbytných přátel - pana Alzhaimera a paní demence, si již nezapamatuji ani pomocná slova nebo krátká souvětí, ba si často nevzpomenu ani na názvy zcela běžných a mně dobře známých předmětů, jmen atp.
Ale děkuji Vám za Vaši pomoc všem kteří toho mohou využít Vladimír


#1 | Reagovat Aleš Pukl napsal(a) ve čtvrtek 12. května 2022, 16:06:

Tato technika je zřejmě dobrá pro dámy, které při jakémkoliv setkání probírají příběhy své, svých známých i neznámých a pamatují si je a žijí tím. Já si bohužel nepamatuji ani nejlepší vtip, dele než dojdu domů, natož abych si pamatoval spoustu příběhů, které jsem si vymyslel jenom proto abych si něco zapamatoval. Zkoušel jsem to, ale spojení byť absurdní představy s konkrétní věcí funguje do té doby než se mozek začne zabývat něčím jiným..


Škola paměti zareagoval(a) ve čtvrtek 12. května 2022, 17:27:

Aleši, člověku se na první pohled může zdát, že vymýšlením příběhů si vše ještě komplikuje a musí si pamatovat "navíc" ještě příběh. Když si ale techniky jen maličko osvojíte a začnete používat, funguje to skvěle, příběh vás napadne během vteřiny a na takové představy paměť slyší, je to vyzkoušená věc. Kdybyste byl u nás na kurzu, viděl byste to velmi rychle. Jeden z účastníků kurzu Jan Červinka na LinkedIn pod příspěvek s touto ukázkou použití technik napsal: "Bez nadsázky, tj. tak dokonalý příklad z praxe, že bych ho přál zažít všem těm ,,popiračům," kteří věčně tvrdí samé hlouposti. A taky, že to nefunguje a nebo k čemu to vůbec je... " Jen citujeme, co napsal, prostě je potřeba si techniky trochu zažít a hlavně používat zrovna na to, co si potřebujete zapamatovat a je pro vás důležité. A funguje to u žen i u mužů :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %