Jak si pamatovat cizí slovíčka?

Autor: Lucie Loskotová Publikováno 23.9.2014 1 komentářů

Jak si pamatovat cizí slovíčka?

„Já končím, vzdávám to, na jazyky já nemám hlavu…“ Podobné výroky jsou výrazem neúspěchu, který při studiu cizích jazyků často zažíváme. A jsou to právě tyto reakce, které mají na svědomí určité chybně zažité metody při učení jazyka. Přitom znalost jazyků je v dnešní době tolik potřebná a při cestování je již naprostou nutností. Nakonec také platí známé „kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem“. Nikdo nás ale nikdy nenaučil, jak se jazyky efektivně učit…

Pokud se vám nechce trávit stovky hodin nad cizojazyčnými učebnicemi bez valných výsledků, můžete zkusit paměťovou techniku klíčového slova. S touto technikou je možné se naučit až 20 slovíček do 5 minut, za hodinu lze zvládnout 150–200 slovíček! Nový jazyk tak s trochou píle můžete slušně ovládat již za půl roku.

Jak na to?

Pro naši paměť jsou slovíčka v cizím jazyce příliš abstraktní a nezajímavá. Většinou se je snažíme zapamatovat pouhým opakováním dokola. Výsledkem takového biflování však často bývá to, že se na stejné slovo díváme do slovníku již poněkolikáté a stále si je nepamatujeme. Jako u všech paměťových technik je potřeba zapojit vlastní fantazii a představivost. V této metodě se navíc využívá podobnosti slovíček se známými slovy v naší mateřštině. Slovíčka je třeba přeměnit na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní, zkrátka pro nás lépe zapamatovatelné.

Dyslektická misska opouští továrnu

Pojďme si uvést pro názornost pár příkladů. Dělá nám problémy anglické slovíčko dismiss = propustit. Představíme si místo, kde se často propouští. Může to být například továrna nebo uhelné doly. Dále je třeba trochu popustit uzdu vlastní fantazii. V uhelném dole vidíme místo horníků dyslektické missky v plavkách. Je krize a pro modelky už není práce, musejí si zkrátka přivydělávat v dolech. Najednou přijde majitel a všem oznámí, že důl se zavírá a musí je všechny propustit. Ve slovíčku dismiss jsme si tak našli dvě uchopitelná slova dis = dyslektická a miss = misska, modelka. Slova nemusejí být úplně stejná, naší paměti stačí i malé naťuknutí. Je dobré zavřít oči a nechat si tento absurdní obraz ještě jednou přehrát v naší mysli. Věřte, že slovíčko dismiss jen tak nezapomenete.

Samozřejmě metoda funguje na všechny jazyky, nejen na angličtinu. Chtěli bychom se například naučit německé slovíčko die Taube = holub. Představíme si náměstí sv. Marka v Benátkách, kde stojí pan Tau uprostřed hejna holubů. Zaklepe si na klobouk a na hlavě se mu objeví sušenky Bebe, které drobí stovkám holubů, kteří se kolem slétávají. Neuchopitelné slovíčko Taube jsme v naší mysli přeměnili na jasný obraz pana Taua a sušenek Bebe.

Nepřítel jménem lenost

Samozřejmě je třeba techniku potrénovat, čím více slovíček přeměníte, tím lépe a rychleji vám to jde. Technika je velmi důležitá, ale je zde i něco dalšího – většině lidí chybí při učení jazyků jakýkoli systém! Učí se nahodile a nepravidelně, neopakují a pak se z nich stávají notoričtí začátečníci. Efektivní studium jazyků přitom spočívá na správném rozvržení jedné lekce, metodě klíčového slova, závěrečném shrnutí a poctivém opakování. Největší chybou je nabiflovat se slovíčka a pak se na ně do další hodiny cizího jazyka ani nepodívat. Lidem se většinou do opakování moc nechce, ale pak jen docílí toho, že se slovíčka učí v podstatě znovu. Můžeme se držet starých metod učení jazyků, ale není už čas zkusit to tentokrát trochu efektivněji?

Zaujala vás technika klíčového slova a chcete se o ni dozvědět více? Přihlaste se na náš kurz cizích jazyků.

Diskuse1

#1 | Reagovat Němčinu nesnáším napsal(a) v neděli 4. března 2018, 12:54:

Díky, hned vyzkouším na učení německých slovíček! :)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %