Meditace odbourá stres a zlepší soustředění. Zkuste to podle našeho jednoduchého návodu!

Autor: Škola paměti Publikováno 7.4.2016

Meditace odbourá stres a zlepší soustředění. Zkuste to podle našeho jednoduchého návodu!

Fotografie Road meditation, autor: Nikolai Kashirin (licence CC BY 2.0)

Hledáte způsob, jak se lépe soustředit? Jste ve stresu, trpíte poruchami soustředění a paměti? Je tu pro vás meditace, zlepší vaši schopnost soustředění, je vynikající relaxační technikou a dokáže pozitivně ovlivnit činnost mozku. Podle průzkumů dokonce zmírňuje projevy fyzických i psychických poruch a výrazně pomáhá vyrovnat se se stresem. Tak proč ji nezkusit?

Obecně je meditace formou mentálního cvičení, které může zahrnovat mnoho aktivit jako soustředění, hluboké dýchání nebo opakování si nějaké mantry. Ale nebojte se, meditace není nic pro pár vyvolených a vyhovuje i těm, kteří stojí nohama pevně na zemi. Naopak, v poslední době si k ní nachází cestu především lidé s velmi náročnými profesemi, například manažeři či ředitelé firem. A meditaci propadl před několika lety i náš lektor Školy paměti ☺

Důvod je prostý - pravidelná meditace prokazatelně zlepšuje funkce mozku, náladu i zdravotní stav. Navíc vám nemusí zabrat víc jak pár minut denně. Chtěli byste ji také vyzkoušet? Meditačních cvičení je opravdu celá řada a seženete k tomuto tématu spoustu literatury. Důležité je začít pomalu a nevrhat se hned do pokročilejších technik. Spolu se zaměříme na takovou jednoduchou „meditaci pro začátečníky“, kterou máme vyzkoušenou a funguje skvěle! Postupně můžete zkoušet další techniky, každému může vyhovovat něco jiného. A hlavně, neházejte flintu do žita hned, když vám něco nepůjde! To je naprosto normální a je potřeba mít zpočátku trochu trpělivosti.  

1. Zastavte se a najděte si klidné místo

Najděte si jedno místo, kde budete moct setrvat chvíli v klidu a bez vyrušování. Většina lidí se sebou neumí pracovat a musí neustále vykonávat nějakou činnost. A když náhodou nemají co na práci, tak si nějakou činnost zkrátka vytvoří jen proto, aby nemuseli být jen sami se sebou. Není to lehké, ale je třeba se naučit bdít v klidu. Zní to možná zvláštně, ale prožívání samoty a chvílí klidu vám pomůže zaměřit se na priority a načerpat novou energii. Musíme se zkrátka naučit uvolnit se a vypnout. Auto také někdy musíme zastavit a natankovat benzín. Prvním krokem je tady najít si místo, kde můžete strávit alespoň pět minut v klidu.

Pohodlně se usaďte. V knížkách najdete řadu návodů, jak má vypadat správná meditační pozice. Pokud jste ale úplný začátečník, je dobré zpočátku zapomenout na obrázky meditujících jogínů sedících s jemným úsměvem na rtech v pozici lotosového květu. Pro začátečníky může být relativně náročné už jen to, vydržet sedět několik minut v klidu. Krom toho vás může rozptylovat určité nepohodlí, které v tureckém sedu nebo lotosovém květu můžete cítit. Určitě nechceme docílit toho, že vás od meditace odradí křeče nebo mravenčení v noze ☺ Zpočátku si tedy jen pohodlně sedněte na židli nebo do křesla a zavřete oči. Důležité je, abyste se cítili dobře.

2. Uvolněte se a zkroťte svou mysl 

Půjde nám teď o to, zkrotit na chvíli naši „opičí mysl“, která běžně rychle přeskakuje z jedné myšlenky na druhou. Snahou bude zkrotit ten proud myšlenek a pokusit se na nic nemyslet. Ano, víme, to se totiž lehce řekne, ale hůře udělá ☺. Pro někoho, kdo s meditačními technikami začíná, je opravdu těžké docílit toho „na nic nemyslet“. Proto je lepší zkusit se zpočátku koncentrovat na jednoduchou věc, která zažene ostatní myšlenky. Postupně se zkuste uvolnit - ale vědomě! Co to znamená? Zkuste uvolňovat jednotlivé části těla od hlavy až k patám a vždy se maximálně soustředit na tu část těla, kterou chcete uvolnit. Je dobré si to také v duchu říkat: „Nyní uvolním čelo, cítím, jak se mi z čela postupně uvolňuje napětí, uvolním tváře…“ až dojdete k palcům u nohou.

Můžete se také koncentrovat na dech a počítat nádechy. Je důležité dýchat pomalu, nosem. Dýchejte zhluboka, přičemž výdech by měl být mnohem delší než nádech. Zkuste dýchat opravdu zhluboka, ne mělce. Dýchejte až do břicha, dech by neměl končit v hrudníku. Například si řekněte, že v průběhu meditace napočítáte dvacet nádechů a postupně pak přidávejte. Nebo můžete počítat jednotlivé dechy ve zvolených cyklech, například od jedné do pěti nebo do deseti dechů. Postupně už budete vědět, jak se lépe soustředit a půjde to.

3. Vizualizujte

Postupně také můžete přidávat vizualizaci. Zkuste vizualizovat nějakou pro vás příjemnou představu. Vyberte si vhodné místo, třeba to, kde jste už byli a bylo vám tam příjemně. Prázdnou pláž, rozkvetlou louku za vaší chatou nebo třeba houpací síť. Zkuste si vyvolat velmi živou představu, jako byste tam opravdu znovu byli. Zkuste pocítit sluneční paprsky na vaší kůži, vůni kvetoucí louky nebo třeba příjemný vánek okolo. Chvíli na tomto místě ve vaší mysli setrvejte a užívejte si všechny příjemné pocity s tím spojené a uvidíte, že po takové meditaci se budete cítit jako znovuzrození!

V prvních dvou týdnech vaší nové „meditační praxe“ si zkuste během dne jen sednout na klidné místo a vydržet v meditaci alespoň tři minuty. S každým dnem si pak trochu přidávejte. Zkuste si na novou aktivitu zvyknout a zařadit ji do svého denního režimu. 

Možná vás napadlo, co má meditace společného s pamětí? Při meditaci využíváme mentální obrazy a učíme se na ně soustředit. Stejně tak i při používání paměťových technik pracujeme s fantazijními obrazy, na které se zkrátka musíme umět soustředit. A právě soustředění, je klíčem pro lepší paměť - to můžeme my ve Škole paměti dvakrát podtrhnout! Zkuste to a uvidíte sami ☺

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %