Jak jsem se naučil španělsky za 5 měsíců

Autor: Jakub Pok Publikováno 28.1.2016

Jak jsem se naučil španělsky za 5 měsíců

Chtěli byste se učit španělsky? Výborně, španělština je dobrá volba! Španělská slovíčka se totiž pomocí paměťové techniky slovíček v příbězích učí neuvěřitelně snadno! Dnes bych se s Vámi chtěl podělit o motivační příběh jednoho účastníka našich kurzů.

I po deseti letech od založení Školy paměti, po stovkách kurzů a desítkách článků v různých médiích mě totiž stále překvapuje, že existuje tak velké množství lidí, kteří bojují se slovíčky a vlastně vůbec netuší, jak při studiu jazyků postupovat. Sám jsem stovky hodin strávil vymýšlením optimální metody, jak se jazyky učit, a jsem přesvědčen, že jedním ze základních pilířů musí být paměťová technika slovíček v příbězích. Jsou sice lidé, kteří jsou schopni se velké množství slovíček prostě nabiflovat, ale vždy záleží i na tom, zda je uložení trvalé. A v této fázi přichází většinou problémy!

David Bíža je naším váženým účastníkem a často jeho jméno na kurzech zmiňuji. David techniku pro zrychlené učení jazyků vyzkoušel na španělštině se vším všudy, přesně tak, jak doporučuji na našem jazykovém kurzu. David měl dobrou motivaci učit se španělsky – rád tráví dovolenou ve španělsky mluvících zemích a chtěl se neučit nejen základní španělské fráze, ale i slušně se domluvit. Nejen, že se slovíčka učil podle techniky klíčového slova neboli metody slovíček v příbězích, ale také dodržoval principy správného opakování a postupu v rámci celé učebnice. Učil se podle Španlštiny nejen pro samouky a výsledky se dostavily velmi rychle! Aby motivoval větší množství z Vás, začal postupně přispívat na naše fórum.trénujpaměť.cz:

1. října 2015

V polovině července 2015 jsem u Jakuba Poka absolvoval kurz učení jazyků. Předtím jsem se cca 2 měsíce zkoušel učit španělská slovíčka, a trochu i používal asociace. Ale na konci června vše vypuklo. Začal jsem se učit cca 1,5-2 hodiny denně 5krát v týdnu. Podle knihy Španělština pro samouky a použil systém, který nás Jakub učil na kurzu. Po pár týdnech asociace nebyly problém. Problém byl vše opakovat pravidelně tak, abych dostal slovíčka do dlouhodobé paměti. Někdy cca 3. týden po zahájení výuky jsem měl systém, kdy jsem si v Excelu udělal jednoduchou tabulku na opakování. Z každé lekce opakuji: úvodní text, slovíčka a fráze, závěrečný překlad v obou směrech. Frekvence opakování je 1, 3, 7, 30 a pak každých 30 dní (to ještě ladím, nejsem s výukou zase tak daleko časově). V tabulce si zadám datum a automaticky mi naskočí, co je ten den třeba opakovat.

Nemusím o tom přemýšlet, je to dáno. Začal jsem dělat ohromné pokroky. Po dvou měsících samostudia (předtím jsem španělštinu nikdy nestudoval), jsem se rozhodl pro kurzy konverzace. Celé září jsem 3krát týdně po 2 hodinách chodil na konverzace a denně téměř 3 hodiny studoval. Dnes po 3 měsících intenzivní výuky jsem schopen se domluvit ve většině běžných situací.

Protože mám porovnání s tím, jak jsem se učil němčinu a angličtinu, tak vidím neskutečnou rychlost, s jakou jsem pokročil. Nebýt asociací a opakovaní, byl bych někde jinde. Samozřejmě cítím, že je studium pro mě jednodušší díky tomu, že již dva jazyky znám. Ale to nic nemění na tom, že minimálně zapomínám slovíčka. Dnes mohu říci, že aby se člověk domluvil, stačí opravdu 4 měsíce a dobrý systém. Jakube díky moc

David na fóru pravidelně přidával příspěvky, jak se mu se španělštinou daří a systém upravoval podle toho, co se mu ukázalo jako nejefektivnější. Postupně ubral hodiny konverzace, protože si ověřil, že opakování je naprosto stěžejní a při takovém intenzivním tempu správně opakovat nestíhal. Méně je někdy více a každý si musí tak trochu vychytat, co mu nejvíce vyhovuje.

15. prosince 2015

Tak začínám druhou polovinu knihy, je tedy čas bilancovat :) a shrnout dosavadní zkušenosti se systémem, který jsem se naučil na kurzu trénování jazyků u Jakuba P.

 1. Držet se systému - já se držím z cca 80 % (drobnosti, jsem doplnil ze svého) a nemohu si to vynachválit, pokroky jsou rychlé.
 2. Jedna kniha stačí - s jednou knihou se dá kouzlit, není potřeba odbíhat k dalším, a zkoušet jiné, nakonec to zpomaluje a hlavně neumožní Vám to držet pravidelné opakování, což je možná více než 50 % úspěchu, pokud chcete dostat jazyk do dlouhodobé paměti.
 3. Učitel - mám učitele, který mi pomáhá s konverzací a s některou gramatikou, jsou různé vychytávky, které Vám v učebnici hned "nesepnou" nebo na ně narazíte později, díky dobrému učiteli Vám to rychleji zapadne do sebe. Mám individuální výuku, neměnil bych. Mám také učitele, který akceptuje moji knihu a můj systém - což není vždy jednoduché, ale trvejte si na tom, Vy to platíte.
 4. Opakování - to je základ, který neskutečně urychlí učení a zkrátí čas, který mu musíte věnovat. Je to pracnější, systém udržovat a hlídat, ale vyplatí se to bohatě. Když jsem systém opakování po 1, 3, 7, 10, 30, 60, 90 dnech nedodržel - a to především na začátku, učil jsem se většinu věcí znova - jestli Lenin říkal učit se, učit se, učit se, já říkám opakovat, opakovat, opakovat. Člověk má v sobě tu chuť jít dál, dělat nová slovíčka a neopakovat, ale tím se učení prodlouží.
 5. Motivace - když dodržuji systém, vidím pokroky a to mě neskutečně motivuje, a pomáhá překonávat krize, když přijde např. složitá gramatika, když se mi nechce.
 6. Krize - když se nechce - jsou a budou - důvody jsou různé, co jsem se naučil, když to nebude hodina nebo dvě denně, udělat aspoň 15 minut, neučím se pak nic nového pouze udržuji systém opakování, když opakuji, tak mi to jde a to mi ve své podstatě pak pomůže krizi překonat. Nejhorší je, když pár dní neděláte nic, návraty bolí, a hlavně člověk zapomene a pak, to jde hůře, a tak to člověk dál odsouvá, protože se člověk musí učit věci znovu - výsledek často to člověk vzdá - tedy krize přijde, alespoň opakujte denně chvilku, nedovolte krizi, aby Vám vzala to, co již umíte.
 7. To je asi to hlavní, jak to vidím, začínám druhou část knihy Španělština nejen pro samouky, kde už není tolik gramatiky, nebo vychází již z gramatiky naučené, teď už to bude hlavně o slovíčkách a trénování naučeného, rozšiřování toho jádra jazyka a jeho upevňování, slovíčka se mi, díky asociacím učí rychle, takže by to mělo jít samo ☺

Je to bomba !! systém. Přeji všem, ať se jim daří při učení španělštiny!

Co dodat? Jsem rád, že David zaznamenává takové úspěchy. Ale hlavní je, že to není jen David. Mnoho účastníků Kurzu zrychleného učení cizích jazyků mi píše, učíme se španělsky a jde to jak po másle! S technikou dělají úžasné pokroky třeba i při učení tak komplikovaných jazyků ,jako je čínština nebo japonština. Nepřekvapuje mě to, protože vím, že technika zkrátka funguje. Jen je potřeba ji vyzkoušet, začít tak se slovíčky pracovat a uvidíte, že Vám to půjde den ode dne lépe. David a řada dalších z Vás mi to potvrzuje. Pochopte, že neustálé „ono to nejde“, „nemám na to energii“, "jsem již na jazyky starý/stará" apod., je pouhé hledání výmluvy.

Podívejte se na Davidovy příspěvky v sekci věnované jazykům na našem fóru a nechte se inspirovat, učení španělštiny může být zábava!

 

Hodně zdaru!
Jakub Pok

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

 • Darujte dobrou paměť!

  Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

  Darujte kurz Školy paměti!

  Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %