Zapomeňte na předsevzetí – začněte s výzvou!

Autor: Jakub Pok Publikováno 18.1.2024

Zapomeňte na předsevzetí – začněte s výzvou!

Dali jste si do nového roku nějaké předsevzetí? Že už si ani nevzpomínáte jaké to tentokrát bylo? Nejste v tom sami! Už druhý pátek v měsíci lednu je známý jako tzv. Quitters Day nebo v češtině jako Den slabé vůle. V tento den až 80 % lidí nová předsevzetí pomalu opouští. Nepotřebujeme na to ani vědecké výzkumy, stačí se rozhlédnout v posilovnách. První dny po novém roce tam není k hnutí, koncem ledna už se ale vše vrací do normálních kolejí. 

Nezoufejte, pokud se vám předsevzetí letos nedaří plnit – můžete to zkusit znovu a lépe! Ať už jste si dali jako svoji novou výzvu pravidelně cvičit nebo se naučit cizí jazyk, ukážeme si, jak to udělat, abyste tentokrát vytrvali! 
 
Pravdou je, že člověk je od přírody naprogramovaný na to, aby se změnám spíše bránil. Prostě si rádi lebedíme ve starých kolejí a nové návyky si neradi pouštíme do zaběhnutého života. Tento stav nás ale často vede k tomu, že se nepouštíme do věcí, které by ve výsledku náš život hodně obohatily. Kvalita vašeho života je prostě do značné míry závislá na tom, jaké máte návyky. Takže pokud chcete žít lepší život, stojí za to se nad změnou zamyslet. 

Připravte se na to, že zpočátku vás změny návyků budou stát dost energie. Ale raketa také spotřebuje více paliva během prvních minut po startu než během následujícího letu. Takže když se vám povede zlomit první dny a vydržíte ideálně po dobu alespoň 30 dní, bude se vám s novým návykem žít mnohem lépe. 

Problém je ale v tom, že když nevíš, jak na to, tak prostě staré návyky nezlomíš! Proto tolik lidí s předsevzetími končí. Řeknou si, co by chtěli změnit, ale už neví, jak to udělat. Takže na co si dávat pozor, abyste v novém úsilí vytrvali? 

Malé kroky 

Lidé často opouštějí nová předsevzetí proto, že jsou prostě příliš ambiciózní. Nepřepalte start! Lepší je si pomalu zvyknout na menší změny, které ale postupně povedou k velkým výsledkům. Možná vydržíte chodit pětkrát týdně do posilovny první dva týdny v lednu, ale třeba bude lepší si na počátku jen třikrát týdně krátce zacvičit po ránu doma. Postupně se z toho stane vaše rutina a můžete zkusit víc. 

Dobrý systém

Najít si nejprve systém, podle kterého se při vytváření nového návyku řídíte, je naprosto klíčové pro jeho udržení. Je fajn chtít zhubnout, ale jak to udělat? Co budete jíst, kdy a kolik – v tom je třeba mít systém, bez toho se vám vytoužené váhy dosáhnout nepovede. Chcete se zlepšit v angličtině? Fajn cíl, ale opět je třeba vědět, jak ho dosáhnout a udělat si plán.

Pravidelnost

Při vytváření nového návyku je také naprosto zásadní pravidelnost a systematické opakování. Ať už chcete pravidelně běhat, meditovat nebo se cokoliv učit, potřebujete docílit toho, abyste nad novým návykem nepřemýšleli, a aby se stal běžnou součástí vašeho života. Chceme z něj udělat takové nové čištění zubů, které je pro většinu z nás už naprosto automatickou záležitostí. Takže si připravte do chodby boty, ať můžete rovnou vyběhnout. Nařiďte si budík o čtvrt hodiny dříve a k posteli si dejte meditační polštářek, ať máte vše připraveno pro ranní meditaci. Celý proces zjednodušte, abyste se neměli na co vymlouvat, a mohli prostě začít. 

A jak jsme se těmito pravidly inspirovali my? Hodně jsme o tom uvažovali při vymýšlení naší VÝZVY 30 DNÍ, kterou jsme nově spustili v aplikaci 2000 SLOVÍČEK. Lidé často při učení jazyků preferují mít nějaké vedení. Říct si, naučím se dnes pár nových slovíček a zároveň se k tomu dokopat každý nezvládne. Rozhodli jsme se, že vám pomůžeme udělat si z učení slovíček nový zvyk.

Malé kroky → Do naší VÝZVY jsme dali „pouze“ 3 slovíčka denně. Může se to zdát málo, ale je to skoro 100 nových slovíček za měsíc – a to rozhodně málo není! Hlavně vidíte soustavný pokrok a neodradí vás mnoho času, které s učením trávíte. Stěžejní je u toho zkrátka vydržet!

Dobrý systém → Zpočátku si jen vyberete svoji jazykovou úroveň a aplikace už vám slovíčka pravidelně dávkuje. A to včetně správného opakování. Prostě tady máš tři nová slovíčka, nepřemýšlej a pojď se je naučit. Systém už řešit nemusíte, vymysleli jsme jej zkrátka za vás. Navíc se učíte podle paměťové techniky na slovíčka, se kterou jde učení mnohem lépe a ještě vás baví!

Pravidelnost → Cílem naší VÝZVY je, abyste se slovíčka učili stejně jako si každý den čistíte zuby. Už nemusíte přemýšlet nad tím, jakou učebnici otevřít, co se naučit, prostě vám jen přijdou slovíčka, která se máte naučit a vy to uděláte. Když to tak budete dělat každý den, bude vám to připadat mnohem jednodušší. K první stovce slovíček brzy přibude další stovka a další. A než se nadějete, může vás takový malý návyk dovést k dosažení požadované jazykové úrovně. Tak směle do toho, můžete to zkusit hned!

Zkrátka zapomeňte na novoroční předsevzetí a pusťte se s novou energií do výzev, které si v novém roce stanovíte. Malými kroky, s dobrým systémem a pravidelností se vám může podařit vše!

 

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %