Činka na bradě a palma na dlani aneb jak na části těla anglicky

Autor: Škola paměti Publikováno 20.10.2016

Činka na bradě a palma na dlani aneb jak na části těla anglicky

Dnešní článek je tak trochu předzvěstí revoluce v učení slovíček, která se již blíží! S vaší pomocí jsme našli jméno aplikace na učení slovíček – bude se jmenovat 2000SLOVÍČEK.cz! Aplikaci chceme spustit co nejdříve, kdy to přesně bude, to záleží i na vás a vaší podpoře. A v čem naše revoluce v učení slovíček spočívá? Chceme skoncovat s klasickým biflováním! A jak?

Pomocí Metody klíčového slova. Její použití si dnes ukážeme na příkladu několika anglických slovíček, konkrétně částí těla. Téměř každý asi ví, že hand je anglicky ruka a face znamená obličej. Pokud jste se ale v jakémkoli jazyce učili názvy dalších částí těla, víte, že to může být fuška. V učebnicích najdeme většinou kresbu panáčka a šipky – hand, head, face apod. A to v lepším případě, v horším najdeme jen seznam názvů končetin. A co nám většinou zbývá – no přeci se slovíčka nabiflovat! Kdo je ale pravidelným čtenářem našich článků, tak asi bude vědět, že to jde i jinak – a lépe. Pojďme si teď několik takových názvů částí těla zapamatovat pomocí již mnohokrát zmiňované Techniky klíčového slova. Kdo neví, o co jde, budeme zkrátka v neuchopitelných anglických názvech hledat nějaká uchopitelnější česká slova a následně z nich vytvářet obrazy. Vše je potřeba si opravdu řádně vizualizovat, ideálně třeba na chvilku zavřít oči a vše si představit. Jako kdybyste sledovali nějaký film. Vše bude hned jasnější, pojďme na to!

Asi víte, že noha se anglicky řekne foot, ale co třeba takový palec? PALEC U NOHY je TOE a vyslovujeme [TOU]. Můžete si třeba představit, že jdete po pláži a na palec u nohy se vám přilepí nakousaný TOAST (čteme TOUst). Že je to bláznivá a možná trochu nechutná představa? To je právě dobře, na takové obrazy naše paměť slyší. Uvidíte, že si slovíčko budete pamatovat a rozhodně se vám nestane, že byste si ho pletli s úplně jiným slovíčkem thumb, které znamená také palec, ale u ruky.

Jdeme dál, BRADA se řekne CHIN [ČIN]. Zde je představa úplně jednoduchá. Zavřete oči a představte si, jak máte na bradě přilepenou ČINku a ta vám svou tíhou táhne bradu dolů, tak ji raději zvedáte.

Ruku zvládnete, ale co třeba taková DLAŇPALM [PALM]. Opět primitivní představa – můžete si představit žebráka, který má nastavenou dlaň na drobné, ale někdo mu na ní dal malou PALMu, která roste a stále se zvětšuje.

PLÍCE se řekne LUNG [LANG]. Zkuste si představit, jak lékař dělá kuřákovi rentgen plic a vidí na rentgenu obraz LANGoše.

Asi víte, že finger znamená prst. Věděli jste, že INDEX FINGER [INGEX FINGR] je ukazováček? Můžete si představit učitele, který pořád výhružně zvedá ukazováček až na něj studenti napíchnou všechny své INDEXy.

Tak a ani to nebolelo:) Jak už víte, je klíčové si příběhy opravdu živě představovat a hlavně také zopakovat, aby slovíčka zůstala v paměti. Samotné příběhy postupně odchází a vám zůstane jen slovíčko. Pojďme si tedy příběhy ještě jednou zopakovat.

Co jste si nalepili na pláži na palec u nohy?
Co jste měli na bradě a zvedali jste?
Co rostlo žebrákovi na dlani?
Jaký obraz viděl doktor na rentgenu plic?
Co napíchli studenti na ukazováček?

Uvidíte sami, že takhle se slovíčka dají naučit mnohem lépe, než klasickým biflováním. A protože člověk je tvor tak trochu líný, my teď usilovně pracujeme na naší aplikaci, kde vymýšlíme příběhy ke slovíčkům za vás! A nejen to, u každého slovíčka najdete jeho reálné použití ve větě, včetně překladu. Aplikace bude myslet i na správné opakování a slovíčka vám bude připomínat tak, abyste si je opravdu zapamatovali. Kromě toho s její pomocí poznáte prostředí jazyka a budete se virtuálně procházet po místech v dané zemi spojených s daným tématem.

Usilovně pracujeme na tom, abychom aplikaci spustili co nejdříve. Programování, design, tvorba obsahu a provoz ale něco stojí. Proto vás prosíme o pomoc. Již brzy spustíme kampaň na crowdfundingovém portálu HITHIT. Čím více peněz se nám podaří vybrat, tím dříve aplikaci dokončíme a spustíme. Pro vás je to jedinečná příležitost, jak získat aplikaci s 50% slevou a spoustu dalších zajímavých odměn.

Ale pozor, počet odměn bude omezen! Pokud chcete být mezi prvními, kdo se o spuštění kampaně dozví, a mít tak největší šanci získat jakoukoliv odměnu, podívejte se na stránky www.hledamejmeno.cz, kde se dozvíte víc.Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se