Jak si nesplést vlajky?

Autor: Jakub Pok Publikováno 18.3.2021 10 komentářů

Jak si nesplést vlajky?

Jak si zapamatovat vlajky států? Tak to může být celkem oříšek. A hlavně jak si neplést ty, které jsou si podobné? Stejné barvy, ale jiné pořadí, horizontálně, anebo vertikálně ... to by si pak člověk spletl klidně i vlajku, kterou viděl už stokrát. Tak schválně, víte, jak přesně vypadá třeba francouzská, ruská a holandská vlajka? Zavřete na chvilku oči a zkuste si nahlas říct, jak vypadají. Jak to šlo? 

Dnes si ukážeme, že paměťové techniky můžete použít naprosto na cokoli - klidně i na státní vlajky. To se nebude hodit jen fanouškům AZ kvízu, kteří si chtějí zapamatovat vlajky všech států světa, ale techniku můžete použít třeba jen na vlajky zemí, které se vám pletou. Zaměnit podobné vlajky Ruska a Nizozemí je přeci jen o něco větší ostuda, než nevědět jakou vlajku má Svazijsko.

Jdeme na to! Budeme hodně využívat symboly, jak pro dané země, tak pro barvy vlajek. Nejprve symbol pro danou zemi – to bude zkrátka cokoli, co vás k té zemi napadne. Např. Itálie může být pizza, Francie Eiffelovka, Německo třeba dálnice nebo Angela Merklová, Belgie pralinky, zkrátka cokoli konkrétního, co si pod danou zemí představíte.

Stejně tak pro barvy je dobré používat symboly. Červená může být krev, modrá třeba inkoust nebo modrá obloha, žlutá sluníčko, je to jen na vaší fantazii. Můžete si dát klidně i konkrétní symboly pro to, když jsou pruhy vertikálně (třeba že po vlajce stéká dolů déšť), a když horizontálně, případně pro levou a pravou, to necháme na vaší představivosti. No a pak už jen spojit vše příběhu  

Pojďme si to ukázat konkrétně a hned bude jasné, jak je to jednoduché:

 

FRANCOUZSKÁ VLAJKA  


 
Můžete si představit symbol Francie - Eiffelovu věž. Najednou jí zleva přikryje obloha a část ZMODRÁ, uprostřed zbyde BÍLÝ pruh, no a úplně vpravo u nohy Eiffelovky se nějaký turista řízne do nohy a teče mu ČERVENÁ krev. Nakonec zavřete oči a ještě jednou si celý příběh představte.

Francouzská vlajka je tedy vertikálně MODRÁ – BÍLÁ – ČERVENÁ.

Aby té modré, bílé a červené nebylo málo, rovnou si zapamatujeme i další dvě podobné vlajky, které se mohou plést, protože se liší jen pořadím pruhů - ruskou a holandkou vlajku.

 

RUSKÁ VLAJKA

Tady si můžete představit Vladimíra Putina jako symbol pro Rusko, který má vlastně takový dost BÍLÝ obličej (a ještě mu ho s trochou fantazie přibarvěte ještě více na bílo), v těle mu koluje MODRÁ krev, a jak okopává všechny opoziční politiky, tak má boty ČERVENÉ od krve. Trochu drsná představa, ale na to naše paměť slyší!
 
Ruská vlajka je horizontálně BÍLÁ – MODRÁ – ČERVENÁ.

 

HOLANDSKÁ VLAJKA

 
Stejné barvy, ale jiné pořadí. Naprosto jednoduše si teď vlajku zapamatujete a už si ji nikdy nemůžete splést. Přestavte si tulipán jako symbol pro Holandsko, který má krásně ČERVENÝ květ, stonek úplně BÍLÝ a dáte ho do vázy s MODRÝM inkoustem. 

Holandská vlajka je tedy horizontálně ČERVENÁ – BÍLÁ – MODRÁ.

 

x

 

No nebyla to brnkačka? Tak schválně zkuste vymyslet pomůcku, jak si zapamatovat tyto dvě vlajky – německou (horizontálně černá, červená, žlutá) a belgickou (vertikálně černá, žlutá, červená). Napište nám, co jste vymysleli! My už nějaké nápady máme, ale jsme zvědaví na ty vaše!

Je jasné, že paměťové techniky lze použít opravdu na cokoli. Pokud je znáte a trochu potrénujete, můžete si díky nim opravdu o hodně zjednodušit život a zpříjemnit si učení čehokoli. Sledujte nás na Instagramu @pok_jakub, kam pravidelně dáváme videa s ukázkami paměťových technik, a pojďte se techniky naučit přímo na našem živém online kurzu Školy paměti - příští termín základního kurzu je 10.-11. dubna!

Ať to jde a budu se na vás těšit!

Diskuse10

#8 | Reagovat Terezka napsal(a) ve čtvrtek 12. října 2023, 12:52:

A ještě něco já si právě přeju ať nebude válka ať to celé skončí. A ještě děkuji. Gratuluju vám všem. Vaše Terezka.����


#7 | Reagovat Terezka napsal(a) ve čtvrtek 12. října 2023, 12:50:

A taky to je Ruská republika, Česká republika, Německá republika, Francouzská republika atd.
Ale úžasné. Mám vás ráda ❤️


#6 | Reagovat Terezka napsal(a) ve čtvrtek 12. října 2023, 12:47:

Ahoj, tak to jsem nečekala, protože Rusko je nejlepší vlajka a já jsem určitě jsem se na to dívala a je báječně jinak válka to bych nechtěla z Ukrajinou, protože je hnusná a ať umře jinak super fakt to je super. Gratuluju. ������


#5 | Reagovat Jana Zakova napsal(a) v sobotu 11. února 2023, 14:36:

V německé vlajce není žlutá, nýbrž zlatá !!!!!!!


#4 | Reagovat Veverka napsal(a) v pátek 1. dubna 2022, 19:53:

Pomucka
RUSKO: dole je cervena jako krvave rusko nad ruskem je modre nebe a bílé mraky
HOLANDSKO: polsko plave na vodě :D
NĚMECKO:žlutá pláz nad ní je cervený západ slunce a nad sluncem létají černé siluety racků
BELGIE: včelka s černým zadečkem přilétla k červené květině


#3 | Reagovat jana napsal(a) v neděli 21. března 2021, 23:26:

Nemecko: zluta zidovska hvezda pada k zemi, zaleva ji krev, shora priletaji cerni krkavci. Az se desim, co mne tak spontanne napadlo behem par vterin.
Belgie: do Evropskeho parlamentu vchazi cernoch a rudoch-indian, mezi sebou nesou maleho zluteho cinana. Cernocha si predstavuji jako Levicaka, tedy jde vlevo.


#2 | Reagovat Vladimír Kos napsal(a) v pátek 19. března 2021, 17:06:

Vtipné, líbí se mi to Vladimír


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 19. března 2021, 17:48:

Díky, jsme rádi, že se líbí!


#1 | Reagovat Jířa napsal(a) v pátek 19. března 2021, 09:05:

Super technika zapamatování. Fakt to funguje.����


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 19. března 2021, 17:49:

Děkujeme, nejlépe to funguje, pokud si vymyslíte vlastní pomůcku, to je pak úplně parádní!


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %