Paměťový oříšek jménem čínská medicína

Autor: Jakub Pok Publikováno 21.4.2016

Paměťový oříšek jménem čínská medicína

Fotografie Xi'an, China - Traditional Medicine Market, autor: Joel (licence CC BY 2.0)

Velmi často chodí na kurzy Školy paměti lidé, kteří se dali na v dnešní době stále oblíbenější studium čínské medicíny. Stejně jako studenti klasické medicíny přicházejí zoufalí z obrovského množství informací, které se musejí naučit. A kdyby jen to, navíc válčí s komplikovanými čínskými a latinskými názvy.  

Pochopitelně i na čínskou medicínu se dá „vyzrát“ pomocí paměťových technik. Pravda, určitě bych nedoporučil někomu, kdo s paměťovými technikami teprve začíná, aby se hned vrhl na ukládání tří set čínských a latinských názvů bylin. Nezapomeňte, že je potřeba techniky nejprve potrénovat na jednodušších věcech jako je nákup nebo krátká prezentace, aby si člověk techniky trochu osahal.

Uděláme si společně ukázku postupu na konkrétní rostlině, kterou se potřeboval naučit jeden z účastníků našeho kurzu:

 • Čínský název rostliny: Bái Sháo
 • Farmaceutický název: Radix Paeoniae Alba
 • Český název: pivoňka mléčnokvětá
 • Český překlad: bílá pivoňka
 • Popis: kořen sloupnutý z kůry, cylindrický kořen 1-2 cm tlustý, dlouhý 10-15
 • Doba sběru: vykope se kořen 3-4 leté rostliny v létě a na podzim

To je poměrně hodně konkrétních informací včetně latinských a čínských výrazů. Postupoval bych následovně. Nejdříve bych si vytvořil paměťovou cestu s dostatečným počtem bodů. Paměťové cesty se učíme na našich kurzech, na Pokročilém kurzu děláme třeba 100 bodovou cestu a zvládají ji všichni. Paměťovou cestu bych si několikrát prošel, tedy v duchu si jednotlivé body zopakoval.

Nemá smysl, abych vše ukazovat na nějaké fiktivní cestě. Pojďme si cestu vytvořit spolu například v klasickém supermarketu. Vyberu jednodušší verzi, kdy na každý bod budu navazovat jednu informaci. Paměťové body vytvářím logicky za sebou, každý by si měl vytvořit vlastní cestu podle supermarketu, kam nejčastěji chodí. Pro účely naší ukázky si vybereme body společně: NÁKUPNÍ KOŠÍKY, TURNIKET, dále v sekci zeleniny a ovoce BANÁNY, POMERANČE, MELOUN, poté pečivo, tedy CHLEBA, dále v sekci masa MASO ve vitríně, VÁHA, visící SALÁMY, vzadu MRAZÁK a tak mohu pokračovat dál až k pokladně.  

Paměťovou cestu řádně zopakujeme, tedy ještě jednou si v duchu projdeme jednotlivé body a zkusíme se je velmi živě představit.   

Nejdříve si vybereme, co všechno si budeme chtít uložit. Postup je takový, že tyto pojmy navazujeme na jednotlivé body cesty. Zde je to malinko těžší, neboť se jedná o cizí a neuchopitelné výrazy. Ale i s tím si člověk s trochou cviku poradí hravě, to po letech vedení kurzů mohu potvrdit!

Dáme si pravidlo, že první bod bude vždy originální název, druhý vždy farmaceutický název, třetí český název, čtvrtý český překlad, pátý popis a šestý doba sběru. Tento postup je pak třeba držet.    

1. paměťový bod „NÁKUPNÍ KOŠÍK“ - Bái Sháo (čínský název rostliny)

Musím si transformovat čínské výrazy, tedy přeměnit na nějaké uchopitelnější obrazy. Bái může být anglický pozdrav BYE (čti báj) a ŠÁŇO jako zkráceně šampaňské.

Dalším krokem je nějaké fantazijní spojení těchto obrazů s naším prvním paměťovým bodem. Představím si, jak v nákupním košíku je zastrčena ruka, která mává BYE BYE jako Bái  (z anglického pozdravu) a k tomu v ruce drží ŠÁŇO (jako šampaňské) a stříká kolem sebe. Je třeba vždy využívat sílu přibližnosti, kdy nemusíme hledat  dokonalý symbol v českém jazyce, stačí přibližnost.. tedy sháo- šao-šáňo. Paměť někdy stačí pouze naťuknout a vzhledem k tomu, že už se správným názvem rostliny pracovala, velmi rychle se přes šáňo dostaneme ke správnému výrazu.

2.  paměťový bod „TURNIKET“ - Radix Paeoniae Alba (farmaceutický název)

Představím si, jak se točí turniket, který má ústa a absurdně všem zákazníkům RADÍ, zákazníci na něho následně mávají PÁ PÁ, drží v ruce letáčky firmy EON a volají ÍÁ ÍA a letáčky se sami zařadí do  velkého ALBA. Musím říci, že to je asi nejtěžší háček z celého příběhu ☺ Pokud si jej ale člověk správně několikrát zopakuje, je natolik absurdní, že vám jen tak nezmizí.

3.  paměťový bod „BANÁNY“ - pivoňka mléčnokvětá (český název)

Vidím banán, který má slupku z PIVOŇKY a když se oloupe, tak z něj vytéká MLÉČNÁ ČOKOLÁDA, která je plná KVĚTŮ.

4.   paměťový bod „POMERANČE“ - bílá pivoňka (český překlad)

Vidím pomeranč, který je úplně BÍLÝ a má v sobě zapíchnutou PIVOŇKU. Pokud by někdo nevěděl, jak vypadá pivoňka (především asi pánové ☺) – můžeme pivoňku transformovat na PIVO, které krásně voní a je ve flakónu od VOŇAVKY.

5.   paměťový bod „MELOUN“ - sloupnutý z kůry, cylindrový kořen max. 2 cm tlustý a dlouhý 15 (popis)

Zde bych pro čísla využil Master systém, který se učíme na Základním kurzu Školy paměti, kde 2 je Noe a 15 je talíř.

Představím si rozkrojený meloun, který má v sobě TLUSTÝ KOŘEN ve tvaru CYLINDRU obalený vousy od NOEHO (v Master systému symbol pro 2) a je v něm zastrčený TALÍŘ (v Master systému symbol pro číslo 15) na délku.  Pro někoho, kdo Master neovládá, je to nicneříkající představa, ale jen tak se dá vyzrát na čísla!

6. paměťový bod „CHLEBA“ - vykope se kořen 3-4 leté rostliny v létě a na podzim (doba sběru)

Představím si chleba, po kterém leze několik RAKŮ (opět využívám Master systém, kde rak je symbol pro číslo 4) a tento rak má klepeta namazaná OPALOVACÍM KRÉMEM (tím říkám paměti, že v létě se opalujeme, čili, že doba sběru je léto) a na krunýři má LISTÍ (podzim je listí:-)

Takto můžu pokračovat dále a když si udělám dostatečný počet paměťových bodů, můžu si zapamatovat tolik rostlin, kolik budu potřebovat. Osobně používám stejnou techniku na občanský zákoník, kde mám velikánskou paměťovou cestu a napojuji a napojuji. U čínské medicíny je to více méně jednoduché u pojmů jako je například bílá pivoňka a samozřejmě těžší s pojmy, které jsou neuchopitelné jako Paeoniae, což je nic neříkající směsice písmen. Ani zde ale neexistuje efektivnější způsob, jak si podobné pojmy zapamatovat. A pozor, nutné je na závěr vše pořádně zopakovat, jedině tak nám informace zůstanou v paměti.

Tak a teď jste vyzbrojeni i na čínskou medicínu! Věřte, že s paměťovými technikami jdou dělat divy ☺

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

 • Darujte dobrou paměť!

  Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

  Darujte kurz Školy paměti!

  Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %