Kdo má lepší paměť – ženy, nebo muži?

Autor: Jakub Pok Publikováno 21.3.2024

Kdo má lepší paměť – ženy, nebo muži?

To je jedna z nejčastějších otázek, kterou dostávám při nejrůznějších rozhovorech. Tak trochu nerad na ni odpovídám, protože neexistuje úplně jasná odpověď. Ale po letech vedení kurzů jsem přece jen několik věcí vypozoroval. 

Je známo, že mužský a ženský mozek se liší nejen svou velikostí a strukturou, ale i biochemií. Výzkumy odhalily největší rozdíly mezi pohlavími právě v amygdale, což je část mozku, kde vznikají emoce, a je také důležitá pro schopnost zapamatovat si informace. Zajímavé je, že tato oblast je mnohem větší u mužů. To nám ale zase tolik nenapoví. Jak krásně píše profesor Medina ve své knize Pravidla mozku, neurovědci jsou málem schopni se poprat o to, jaký má určitá struktura mozku vliv na jeho funkčnost. Nezbývá než dělat nejrůznější pokusy, sledovat zapojování konkrétních částí mozků a zjišťovat rozdíly v chování nebo reakcích mužů a žen. 

S otázkou, zda funguje lépe paměť mužům nebo ženám, jsme tedy spíše v rovině spekulací. Konkrétní zjištění nejrůznějších studií jsou často velmi kontroverzní. Vědci čas od času přijdou s nějakým odhalením a média se toho hned chytnou. Přece jen titulek „Ženy mají lepší paměť než muži“ lehce upoutá. Pak se ale ukáže, že vědci zkoumali pouze jeden faktor, a výsledky výzkumu jsou tak zpochybněny. 

Občas se tedy objevují studie, že ženy mají lepší paměť než muži. Rozdíly se podle výzkumů ještě zvětšují s přibývajícím věkem. Například vědci z Londýnské univerzity podrobili více než 9 000 mužů a žen ve věku 50 let sérii testů typu zapamatování deseti pojmů, aby tak změřili kapacitu jejich paměti. Ženy dosahovaly o něco lepších výsledků. Jejich paměť se ukázala být lepší a rychlejší, především v delších časových intervalech. 

U všech podobných výzkumů ale velmi záleží na tom, jaký typ paměti se testuje. Obecně se vědci shodují v tom, že si ženy lépe pamatují emocionální podrobnosti. Muži spíše podstatu problému. Ženy si spíše zapamatují třeba to, co kdo říkal nebo jak vypadal. Častěji si pamatují emocionální věci jako například první polibek, hádku nebo dovolenou. Z pohledu paměťových technik je to naprosto logické – techniky využívají právě toho, že pokud je něco zajímavé a vzbuzuje to v nás silné emoce, mozek má tendenci si takovou informaci zapamatovat lépe. Většinou si velmi dobře pamatujeme situaci, jak jsme před mnoha lety přede všemi zakopli na maturitním plese, ale už nevíme, co jsme měli včera k obědu. První situace na plese je plná emocí a budeme si ji asi pamatovat i po letech, kdežto to, co jsme měli k obědu, náš mozek většinou moc nezaujme. Pokud tedy ženy při zapamatování zapojují více emoce, není divu, když si pak danou informaci zapamatují lépe. 

Již skoro patnáct let vedu kurzy Školy paměti, kterými prošly již tisíce účastníků – mužů i žen. Je zajímavé, že pokud bych srovnával jejich výsledky, když si mají něco zapamatovat pomocí paměťové techniky – například seznam pojmů nebo čísla, nevidím mezi pohlavími žádný velký rozdíl. Vědci se mohou tedy dál přít o to, kdo má lepší paměť, a dál testovat paměťové schopnosti mužů a žen. Já jsem na základě zkušeností z kurzů přesvědčen o tom, že rozdílné schopnosti si cokoliv zapamatovat jsou spíše než pohlavím dány tím, zda dotyčná osoba používá mozek v souladu s fungováním paměti a zda při zapamatování informací zapojuje představivost a emoce. Každý prostě může mít dokonalou paměť, když ví, jak jí správně používat!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %