Vymýšlejte blbosti a zapamatujete si cokoliv!

Autor: Jakub Pok Publikováno 2.11.2021 3 komentářů

Vymýšlejte blbosti a zapamatujete si cokoliv!

Kolikrát jste za svůj život slyšeli „nevymýšlej si blbosti“? Nebo jste se možná přistihli, že to sami říkáte vlastním dětem? A napadlo by vás, že díky vymýšlení „blbostí“ se dá zapamatovat velké množství informací? Třeba soutěžící na paměťových olympiádách jsou schopni si uložit klidně 100 historických dat za 5 minut, přes 200 jmen za 15 minut nebo třeba balíček karet již za několik sekund. A jak to dělají? No, fotografickou paměť nemají, ale osvojili si paměťové techniky, které používali již staří Římané. Při memorování vytvářejí fantazijní obrazy, takže vlastně „vymýšlejí blbosti“.

Náš mozek si totiž lépe pamatuje pro něj něčím zajímavé a výstřední věci. Pokud se cokoli učíte pouhým biflováním, dlouhodobě si tyto informace zapamatujete jen v případě, že už jste je opakovali milionkrát. Názvy literárních děl, čísla, cizí slovíčka, jména – to vše je pro vaši paměť příliš neuchopitelné. A tedy i těžko zapamatovatelné. Stejně jako většinou nevydržíte dlouho věnovat pozornost nudným věcem, ani mozek se nechce zabývat věcmi, které ho nudí.

Při používání paměťových technik je třeba zapojit co nejvíce svou fantazii. Nebojte se experimentovat, vymýšlet i nereálné obrazy a příběhy. Vaše paměť se bude příběh od příběhu stále více zlepšovat. Pojďme se podívat třeba na jedno španělské slovíčko. Španělsky SUDAR znamená POTIT SE. Představte si, jak jste v sauně. Je tam opravdu příšerné horko a všichni se POTÍ. Uprostřed sauny uvidíte velký SUD, který se také potí, náhle z něj vyleze ARab. Sudar znamená španělsky potit se. Věřte, že toto slovíčko jen tak nezapomenete!

Čím více jsou vaše vnitřní obrazy komické, absurdní a surrealistické, o to rychleji si je zapamatujete. A co třeba erotika? Každý má v této oblasti neuvěřitelnou fantazii, tak proč toho nevyužít? Účastníci kurzů Školy paměti si občas musí nechat některé asociace pro sebe právě proto, že v nich dle svých slov „mají moc sexu“. Proč ne? O to déle jim zůstanou v paměti! Některé příběhy v naší aplikaci 2000 SLOVÍČEK jsou občas „lehce erotické” a často jsou toto příběhy, u kterých se uživatelé pobaví nejvíce. 

Ovšem pokud aplikaci používají při učení děti, nemusí mít rodič z takových příběhů právě radost. Proto máme nyní k dispozici VERZI S PŘÍBĚHY VHODNÝMI PRO DĚTI! Jednoduchým kliknutím v nastavení je možné si ji zapnout. Chvíli jsme zvažovali, jestli příběhy upravené pro děti nenecháme pro všechny. Ale nakonec jsme neodolali. Přece jen ty dospělé mají něco do sebe! ☺ Posuďte sami:

SHOWER [šour, ʃaʊər] SPRCHA

Verze pro děti:

Ze SPRCHY na plovárně dnes někdo ukradl ŠOUpačky, tak si tam pověsíte Ručník, aby na vás nikdo neviděl.

Verze pro dospělé: 

Přijdete do SPRCHY a vidíte, jak z ní visí velikánský ŠOURek. ☺

COZY [kouzy, ˈkəʊ.zi] ÚTULNÝ 

Pro děti:

Na chatě rádi sedáváte na ÚTULNÉM místě před krbem, kde je na zemi kůže z KOZY.

Pro dospělé:

ÚTULNÉ místo máte, když si položíte hlavu na KOZY Dolly Buster.

CULTURE [kalčr, ˈkʌl.tʃər]  KULTURA

Pro děti:

Na ministerstvu KULTURY jsou všude vylepené KALendáře, které jsou postříkané ČERvenou barvou.

Pro dospělé:

Na ministerstvu KULTURY všichni KALí a balí se do vlajky ČR.

A jeden příklad z němčiny…

BRINGEN – PŘINÉST 

Pro děti:

Číšník vám k jídlu PŘINESL rovnou i BRYNdák, na kterém je fotka GENerála.

Pro dospělé:

Číšník vám k jídlu PŘINESL rovnou i BRYNdák a zakryl vám s ním GENitálie.

A pozor! Už dlouho účastníci kurzů Školy paměti a uživatelé aplikace volali po tom, aby aplikace byla i na školách. Připravili jsme proto aplikaci 2000 SLOVÍČEK PRO ŠKOLY, kde se tímto způsobem mohou učit děti ve škole. Děti s ní učení konečně baví, jde jim lépe a učitelé mají kontrolu nad tím, jak se jejich studenti učí.

O učení jazyků budu náš speciální webinář pro učitele ZRYCHLENÉ UČENÍ JAZYKŮ, který se uskuteční 9. listopadu od 18 hodin a je zdarma. Pokud jste tedy učitelem cizích jazyků a záleží vám na tom, aby vši žáci měli dobré výsledky, zúčastněte se mého webináře. Přihlásit se můžete ZDE.

Nezapomínejte si „vymýšlet blbosti“ a nezapomínejte :-D
Krásný podzim!

Diskuse3

#2 | Reagovat manuela napsal(a) ve čtvrtek 4. listopadu 2021, 06:35:

Tak bohužel. Já vás mám ráda, a mám od vás dvě knihy a i ten kurz 2000, kde se už dlouho snažím smažím, ale ne, takhle to na mě nefunguje. Já si vymýšlím odjakživa a asi jsem na to pak už otupělá. To, že se nějaký arab potí v sudu není pro mě už dost šokující. Teď, když to čtu, tak se mi vybavilo, že už jsem to někde s tímto příkladem v minulosti viděla, (ve vašich knihách???,) ale bohužel to rozhodně neznamená, že si pamatuju to slovo sudar. A to se španělsky učím už roky. Myslím si často, že jste prostě člověk opravdu vysoce talentovaný a schopný, který to bere za standard, ačkoliv je to ve skutečnosti vysoký nadprůměr, a lidi jako já, co prostě tu paměť fakt nemají tak nějak plně nechápete. Ale neva. Hodně štěstí a já pokračuju v klopýtání po mé stezce učení se jazyků dál...;-)


#1 | Reagovat Květa napsal(a) ve středu 3. listopadu 2021, 04:23:

Jakube Vy jste nepřekonatelný. A prostě to funguje.


Jana Nováková zareagoval(a) ve středu 3. listopadu 2021, 13:29:

S tím musím jen souhlasit.Človek se musí smát, co Jakub dokáže vymyslet. Je to super!!!!


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %