Jak na adresy?

Autor: Jitka Štrachová Publikováno 6.10.2016

Jak na adresy?

Fotografie A Globe, autor: Mark Doliner (licence CC BY 2.0)

Minule jsme vám ukázali, jak jednoduché může být učení vodstva České republiky. Schválně, pamatujete si ještě všechna ledovcová jezera Šumavy? Tentokráte pro vás máme něco trochu jiného.

Zkuste si představit následující situaci: Míříte na důležitou schůzku a nemáte času nazbyt. V tom spěchu jste si dokonce doma zapomněli papírek s adresou místa konání oné schůzky. Štěstí, že s sebou mám chytrý telefon, kde si adresu najdu, pomyslíte si. Když však po telefonu sáhnete, zjistíte, že je beznadějně vybitý. Co teď? V takovou chvíli vám nezbývá nic jiného než litovat, že jste si adresu nepoznamenali pro jistotu ještě někam jinam, anebo, že jste si místo schůzky jednoduše nezapamatovali.

Dnes vám tedy ukážeme, jakým způsobem si můžete uložit adresu, aniž byste se museli obávat ztráty lístečku s poznámkou či spiknutí elektroniky. Dejme tomu, že se chystáte zúčastnit se ostravského kurzu Školy paměti, který se koná na adrese: Kotkova 4. Nejprve si zvolíme zástupný pojem pro událost, která se na daném místě bude konat – vybereme si například lektora JAKUBA POKA. Dále je dobré se na adresu dobře podívat. Nepřipomíná vám název ulice něco? Hledáme cokoli uchopitelnějšího než je abstraktní název ulice.

Ulici Kotkova může zastoupit například herec Vojtěch KOTEK v roli, ve které si ho pamatujete nejvíce, třeba jako snowboarďáka. Číslo vám také může něco připomínat, například číslo 4 vypadá trochu jako ŽIDLE. Existuje poměrně jednoduchá paměťová technika, kterou jsme si již v našich článcích několikrát ukazovali. Ta využívá tvarů čísel, 1 nám tak může připomínat svíčku, 2 labuť, 3 třeba želízka atd. Účastníci kurzů Školy paměti pak ovládají ještě lepší techniku na čísla, tzv. Master systém a těm nebudou dělat problémy ani dlouhá a komplikovaná čísla. Zpět k naší adrese, teď nás čeká nejzábavnější část – dáme to vše dohromady.

Představte si, že vidíte Jakuba Poka, jak se marně snaží odbočit do ulice, kde probíhá školení. Tu ale brání Vojta KOTEK na snowboardu – je to totiž jen jeho ulice. Před vstupem do budovy si pak sedne na obrovskou ŽIDLI, aby se náš lektor nemohl na školení dostat a začnou se spolu o tu židli prát. Věřte, že to určitě dobře dopadne a náš lektor se na školení dostane včas Bláznivá představa, uznáváme. Víme však, že čím bizarnější představa bude, tím nesmazatelněji se vám do paměti vryje.

Zkusíme si ještě jednu adresu. Míříte ke svému zubaři, který se přestěhoval na novou adresu Karlova 23. Místo zapisování adresy si jen představte svého ordinaci svého ZUBAŘE, kde  v zubařském křesle sedí jako na trůně KAREL IV. (Karlova ulice). Najednou tam přiletí velká LABUŤ (číslo 2), která ho klovne a za to dostane za trest na křídla ŽELÍZKA (číslo 3).

Tak a dvě adresy jsou za námi, pokud jste si spolu s námi předchozí příběhy důkladně vizualizovali, jistě si adresy i následující den vybavíte. Nakonec pro vás ještě máme tip na procvičení memorování adres. Zkuste si pomocí podobných příběhů uložit i místo konání pražských (Novotného lávka 5) a brněnských kurzů (Komenského náměstí 2) Školy paměti. Budeme rádi, když se nám v komentářích svými vlastními příběhy pochlubíte.

Krásný podzim vám přeje Škola paměti!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %