Umění koncentrace

Autor: Jakub Pok Publikováno 15.4.2021

Umění koncentrace

Lidé mi často říkají, že mají špatnou paměť - že si nepamatují, kam dali klíče nebo kde zaparkovali vůz v obchodním centru. Já si však myslím, že ve většině případů nejde o „špatnou paměť“, nýbrž o nedostatečnou koncentraci. Lidé se zkrátka přestali umět koncentrovat, dělají několik věcí najednou, a pak jsou překvapeni, že tolik zapomínají. Bohužel dnešní doba, kdy převažuje učení a práce z domova, soustředění moc nepřeje. To velmi často slýchám na počátku našich online kurzů Školy paměti, kdy si účastníci stěžují, že jim soustředění na práci z domova dělá mnohem větší problémy, a přišli mimo jiné proto, aby si koncentraci zlepšili. 

Dnes vám proto ukážu takový malý trik, jak se dá soustředění zlepšit. Jde o jednoduché cvičení, u kterého se navíc ještě příjemně zrelaxujete a zklidníte svou mysl.

Technika růže

Technika růže je mojí oblíbenou technikou, kterou praktikuji celkem často. A jak na to? Najděte si klidné a příjemné místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit. Kupte si nějakou květinu, třeba růži nebo jakoukoli jinou květinu. Poslední, co budete potřebovat, jsou stopky. Pohodlně se posaďte a podívejte se na květinu. Nedělejte nic jiného, jen se zadívejte do květu a pozorujte ho. Zkuste opravdu na nic jiného nemyslet a plně se koncentrujte na vaši květinu. Může se to zdát jednoduché, ale pravděpodobně budete překvapeni, jak rychle se vám do mysli začnou vkrádat myšlenky na něco úplně jiného. Většina lidí se na počátku nedokáže soustředit déle než několik vteřin. Schválně mi napište do komentářů, jak dlouho jste to napoprvé vydrželi.

Pokud nejste se svým výkonem spokojeni, nevěste hlavu a rozhodně se nenechte odradit prvním pokusem. Věřte, že při pravidelném tréninku se bude doba vašeho soustředění prodlužovat a vaše koncentrace bude každým dnem lepší a lepší. Za pár dní se na kytku zvládnete soustředit klidně i několik minut. Obrovskou výhodou této techniky také je, že  zlepšíte nejen svou koncentraci, ale také zklidníte mysl a začnete být více tady a teď. Budete se cítit příjemně jako po dobré meditaci. V podstatě to vlastně určitá forma meditace je. Při tomto tréninku můžete samozřejmě vyměnit květinu za cokoliv jiného. Z vlastní zkušenosti ale mohu potvrdit, že pěkná kytka dělá celý trénink koncentrace velmi příjemným zážitkem. 

Osobně se mi na paměťových technikách, které učím na kurzech, líbí, že jde v podstatě o neustálé cvičení koncentrace. Techniky vás prostě nutí se soustředit. Když používáte paměťovou techniku třeba na čísla, jména nebo slovíčka, a děláte ji správně, nemůžete se u toho nekoncentrovat. To je podle mě jedna z úžasných přidaných hodnot paměťových technik. Vy se pomocí nich něco učíte, zároveň trénujete mozek a k tomu ještě zlepšujete svou paměť a koncentraci. Chtěli byste se paměťové techniky také naučit? Pak se ke mně připojte na živém online Základním kurzu Školy paměti 24.-25. dubna a buďte lepší! 

Těším se na vás a ať to jde!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %