Jídelníček pro dobrou paměť

Autor: Lucie Loskotová Publikováno 4.6.2014

Jídelníček pro dobrou paměť

Většina z nás již ví, co bychom měli jíst, abychom byli zdraví a měli krásná těla. Víte ale, jaká je ideální strava pro váš mozek a paměť?

Semínka a ořechy: Obsahují Omega 3 nenasycené mastné kyseliny, které pozitivně ovlivňují naši mozkovou aktivitu a zmírňují projevy stárnutí. Ty můžeme do těla dostat právě konzumací semínek (slunečnicových, dýňových, sezamových a dalších) a ořechů. Z ořechů jsou nejlepší vlašské nebo arašídy, které zlepšují smyslovou paměť a zrychlují ukládání informací. Pozor, pokud spořádáte u televize pytlík smažených a solených arašídů, paměti ani svému zdraví příliš nepomůže…

Vitamín B, ale také A a C: Vitamíny skupiny B (především B1, B2, B6, B12 a kyselinu listovou) najdete v kvasnicích, vnitřnostech, luštěninách. Kdo si v těchto potravinách příliš nelibuje, obsahují je také ořechy, vejce, celozrnné pečivo nebo listová zelenina. Pomáhá ale také vitamín A, který najdete v rybách, vejcích, mléku, špenátu nebo sýrech a starý známý vitamín vitamin C, který nejvíce najdeme v citrusovém ovoci.

Ovesné vločky: Jsou ideální snídaní nejen pro váš mozek. Podporují koncentraci a soustředění. Doplní glukózu a připraví mozek na potřebné výkony.

Rýže a luštěniny: Podporují tvorbu hormonů štěstí endorfinů a celkově přispívají k celkovému zklidnění mozku, udržují hladinu cukru v krvi bez velkých výkyvů, což je pro správnou funkci mozku ideální.

Ryby a rybí tuk: Opět skvělý zdroj Omega 3 nenasycené mastné kyseliny, ryby také obsahují hořčík jód, který pomáhá a proti depresím a zlepšuje paměť. Zkuste alespoň dvakrát týdně zařadit do jídelníčku lososa, makrelu, pstruha nebo sledě.

Hroznové víno a banány: Dodají nám potřebnou glukózu, kterou potřebujeme pro doplnění energie při učení nebo jiné mentální aktivitě. Výsledky budou rozhodně lepší, než když budete energii dobíjet kouskem dortu nebo čokolády.

Sušené ovoce: Neslazené sušené švestky, meruňky, křížaly nebo datle jsou skvělým dodavatelem zdravé energie.

Ginkgo biloba: Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba většinou konzumovaný v podobě tablet má pozitivní vliv na paměť a soustředěnost. Nebyl sice prokázán jeho účinek jakožto prevence proti Alzheimerově chorobě, ale prokazatelně napomáhá lepšímu okysličení mozku.

Špenát: Obsahuje důležité prvky jako je železo a draslík, vitamíny a minerální látky. Pomáhá celkově zklidnit nervovou soustavu. Doporučovaná je také konzumace růžičkové kapusty a salátů.

Lesní ovoce: Hlavně borůvky, ale také ostružiny a maliny pomáhají proti stresu a jsou prevencí proti takovým chorobám jako je například stařecká demence.

Zdravou stravu je ještě ideální doplnit fyzickou aktivitou, aby měl mozek dostatečný přísun kyslíku. Potrženo a sečteno, vypadá to, že potraviny doporučované pro zachování tělesného zdraví jsou prospěšné i pro naši paměť. Podtrháváme tedy rčení „Ve zdravém těle, zdravý duch“!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se