Jak si jednou provždy zapamatovat hlavní města pobaltských států?

Autor: Škola paměti Publikováno 26.5.2016 1 komentářů

Jak si jednou provždy zapamatovat hlavní města pobaltských států?

Fotografie A Globe, autor: Mark Doliner (licence CC BY 2.0)

Lotyšsko, Litva a Estonsko. Riga, Vilnius, Tallinn. Tři pobaltské státy a jejich hlavní města, která se snad každému neustále pletou. Připravili jsme pro vás tři paměťové háčky, díky nimž tento problém vyřešíte. Navíc budou skvělou pomůckou pro studenty, kteří se trápí se spoustou zeměpisných pojmů. 

Paměťové háčky jsou založeny na vytváření mentálních obrazů. Lotyšsko, Litva nebo Estonsko jsou pro naši paměť zkrátka neuchopitelné pojmy.  Na obrazy, které jsou ještě ke všemu absurdní nebo legrační, už ale paměť slyší. Pro název země a hlavní město si zkrátka musíme najít nějaký obraz podle toho, co nám název připomíná. U zemí, které všichni dobře známe, jako je třeba Francie, je to ještě snadnější, můžeme si představit něco typického, třeba Eiffelovku.

Pobaltské země většina lidí moc nezná a často ani netušíme, co je pro ně typické. Proto musíme vycházet z toho, co nám připomíná jejich název. U Estonska to třeba může být eso. Nevadí, že Estonsko přímo slovo eso neobsahuje, paměť stačí často jen naťuknout. Podobně obraz vytvoříme pro název města a oba obrazy spojíme do příběhu. Vše bude hned jasnější na našich příkladech.   

Nezapomínejte na živou vizualizaci a nechte svou fantazii pracovat na plné obrátky. Pomůžou vám barvy, pohyb, humor a dá se velmi dobře využít i erotika. Pobaltskými státy se můžete inspirovat a techniku dále využívat na nákupní seznamy, jména a obličeje nebo prezentace. Více si přečtěte na našem webu.

Není to nijak složité, máme velkou výhodu, že si nemusíme ukládat do paměti celé názvy zemí a měst. To, že existuje Estonsko, Lotyšsko a Litva, jejichž hlavní města jsou Riga, Vilnius a Tallinn, je jasné. Horší je si zemi a hlavní město spojit, ale i to nám za malou chvíli půjde.

 

Estonsko - Tallinn

Představte si, jak hrajete karty. Vytáhnete si ESO, na kterém je obrázek STALINA, který NEMÁ jedno ucho. Tato představa vám napoví, že Stalinovi něco chybí ("S" na začátku).

Eso = Estonsko

Stalin = Tallinn bez “S”

 

Lotyšsko - Riga

Zkuste například následující představu: Chcete si zahrát LOTERII, přijdete do stánku, kde si chcete vsadit, jenže místo prodavače v něm sedí obrovská RYba. Místo pozdravu na vás začne dělat “GAgaga” jako husa.

Loterie = Lotyšsko

Ryba + gagaga = Riga

 

Litva - Vilnius

Představte si velkou LITINOVOU (kovovou) kouli. Třeba růžovou. Vezmete kouli a shodíte jí na krásnou VILU souseda odvedle. Tím vás nechceme k ničemu nabádat, ale jak jsme psali na začátku - čím zajímavější představa, tím lepší ☺

Litina = Litva

Vila = Vilnius

 

Podobné příběhy si můžete vytvořit třeba pro všechny evropské státy a jejich hlavní města. Pokud si představy párkrát zopakujete a bude to. Jakmile budete potřebovat říct hlavní město Estonska, vzpomenete si, jak vytahujete eso se Stalinem bez ucha a nemůžete se splést ☺ Příběhy pak budou  postupně mizet a vám v hlavě zůstanou jen potřebné informace.

Napište nám do komentářů, s jakými dalšími městy máte problém nebo co jste si na hodinách zeměpisu nikdy nedokázali zapamatovat! Zkusíme se na to zaměřit v jednom z příštích článků.

Diskuse1

#1 | Reagovat KZL napsal(a) v sobotu 11. července 2020, 22:19:

Jo, jo. že
Litva = Lithuania = Letua
Lotyšsko = Latvia
to doprasijó aji CNN !


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %