Strašák jménem frázová slovesa – jak si je konečně zapamatovat?

Autor: Škola paměti Publikováno 25.8.2017 6 komentářů

Strašák jménem frázová slovesa – jak si je konečně zapamatovat?

Každý student anglického jazyka se dříve nebo později setká s frázovými slovesy. Většinou to není setkání nijak moc příjemné a frázová slovesa se často stávají noční můrou všech studentů angličtiny. To by ale bylo, abychom ve Škole paměti neměli nějakou vychytávku, jak si je zapamatovat ☺.

Co je na nich tedy tak záludného? Frázová slovesa (phrasal verbs) se skládají z více slov – slovesa a předložky, příslovce nebo obojího. Význam slovesa je často nezávislý na významu jednotlivých částí a většinou bohužel nejde logicky odvodit. Například PUT (položit) a OUT (ven), čili frázové sloveso PUT OUT, které znamená UHASIT. Změnou předložky nebo příslovce se ale kompletně změní význam, PUT (položit) a ON (na) jako PUT ON už znamená OBLÉKNOUT SI.

Aby toho nebylo málo, většina frázových sloves má ještě ke všemu i více významů, PUT ON může také znamenat PŘIBRAT.

V momentě, kdy máme řadu frázových sloves se slovesem PUT s úplně odlišnými významy, nebohý student často rezignuje a raději se naučí, že ODLOŽIT je anglicky POSTPONE, než aby si zapamatoval frázové sloveso PUT OFF.

Bohužel ale některá frázová slovesa nemají jiný ekvivalent a je třeba je znát. Kromě toho je rodilí mluvčí používají opravdu velmi často! Je pro ně totiž často přirozenější používat slovíčka složená z jednodušších slov než dlouhá slova převzatá z latiny nebo francouzštiny. No, nemůžeme se jim divit, je to něco podobného jako v češtině s předponami – těmi cizince také hodně mateme.

Jak se tedy frázová slovesa učit? Zapomeňte na seznamy, kde se najednou učíte dvacet různých frázových sloves se slovesem get, pak třeba give, put atd. To nikam moc nevede. Lepšího výsledku rozhodně dosáhnete, když se je budete učit dle jednotlivých významů sloves pomocí paměťové metody slovíček v příbězích. Jak už z našich článků víte, technika je postavená na tom, že si musíte v cizím slovíčku najít slovo podobné nějakému českému a vytvářet fantazijní příběhy. Díky příběhům si slovíčka mnohem lépe zapamatujete!

Pojďme si to na několika frázových slovesech vyzkoušet . Zkuste si následující příběhy nejen přečíst, ale opravdu si je vždy co nejživěji představte. Ideálně po každém příběhu na chvilku zavřete oči a znovu si jej přehrajte.

 

DROP OFF [drop of] – VYSADIT

Nerudný taxikář VYSADÍ zákazníka na rohu ulice, nahází na něj všechny jeho DROBky a postříká ho sprejem OFF.   

 

PUT OUT [put aut] – UHASIT

Požárníci se snaží UHASIT oheň a mezi prvními hasí PUTin, který stříká vodu rovnou ze svého AUTa.

 

BUMP INTO [bamp intů] – NARAZIT na někoho

NARAZÍTE ve městě na svou dávnou lásku z dětství, až z toho nemůžete překvapením dýchat, že musí vzít BAMBus a udělat vám INTUbaci (zavedení trubice do těla pro umožnění dýchání).    

 

COME OUT [kam aut]    VYJÍT, BÝT PUBLIKOVÁN

Právě VYŠLA nová kniha Jakuba Poka Jak se naučit 100 slovíček za hodinu, tak si spokojeně natáhne KAMaše a rozdává všem AUTogramy :-).    

 

Nemějte obavy, že si příběhy nebudete pamatovat. Je však třeba si je ještě zopakovat. Když odpovíte na následující otázky, uděláte tak vlastně první opakování.

 

Když nerudný taxikář VYSADÍ zákazníka, co na něj nahází a čím ho ještě postříká?

(DROBky a postříká ho sprejem OFF. DROP OFF znamená VYSADIT.)

 

Kdo HASÍ jako první požár a odkud?

(PUTin, který stříká vodu rovnou z AUTa. PUT OUT znamená UHASIT. )

 

Co musí vzít vaše dávná láska, na kterou NARAZÍTE na ulici, a co vám provede, abyste mohli dýchat?

(BAMBus a udělat vám INTUbaci. BUMP INTO znamená NARAZIT na někoho.)

 

Co si na sebe spokojeně natáhne Jakub Pok, protože právě VYŠLA jeho nová kniha, a co rozdává?

(KAMaše a rozdává všem AUTogramy. COME OUT znamená VYJÍT, BÝT PUBLIKOVÁN.)

 

Uživatelům naší aplikace 2000SLOVÍČEK teď učení frázových sloves konečně půjde jako po másle! Do aplikace jsme totiž nově přidali 130 nejčastějších frázových sloves – jak jinak než s vytvořenými příběhy. Geniální je, že u frázových sloves můžete mít vždy stejný obraz pro určité sloveso (např. LUK pro sloveso LOOK, PUTina pro sloveso PUT) a pro předložku či příslovce (sprej OFF pro OFF, APače pro UP), ale v různých kombinacích a významech budete mít úplně jiný příběh. Jednotlivá slovesa si tak mnohem lépe zapamatujete a nebudete si je plést!

My jsme se u vymýšlení příběhů hodně pobavili a jsme přesvědčeni, že takto se tolik proklínaná frázová slovesa naučíte!

Diskuse6

#4 | Reagovat Aneta napsal(a) v sobotu 22. července 2023, 14:03:

A kdy dojde k rozšíření španělštiny o další slovíčka?


#3 | Reagovat Václav Svoboda napsal(a) ve středu 28. září 2022, 09:31:

Aplikace sa mi moc líbí. Fantazie nemá meze a mám naději, že to za rok opravdu. Běžné učení mi často nabízí jiná slovíčka, než právě potřebuju, tak si dělám vlastní lekce. Některé asociace mám asi jiné ... mafiáni mi házejí láhve VÍNa... předek auta si mažu INDulonou. Ale je to fajn.


#2 | Reagovat Jiri Drabek napsal(a) v pondělí 10. srpna 2020, 12:39:

Dobrý den,
chci se zeptat kolik aktuálně obsahuje slovíček tato aplikace ? (2000slovíček)
Děkuji


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 10. srpna 2020, 13:43:

Jiří, aktuálně se v aplikaci nachází 2443 anglických, 1195 německých a 496 španělských slovíček. Do konce léta bude ale aplikace o dalších cca 400 německých slovíček bohatší :-)


#1 | Reagovat Martin Duvač napsal(a) v sobotu 30. března 2019, 11:19:

Metóda ma úprimne nadchla až uvažujem, že si kúpim knihu a súčasne výučbovú aplikáciu. Všetky slovíčka na moje prekvapenie, ktoré som sa naučil v rámci ukážkovej lekcie zadarmo si doteraz pamätám. Metóda skutočne funguje aj na zapamätanie dlhých číselných radov ako napríklad číslo účtu rôzne tel čísla a podobne.


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 5. dubna 2019, 12:03:

Martine, děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu, jsme moc rádi, že Vás metoda nadchla a že paměťové techniky používáte i na jiné oblasti (různá čísla). Dejte nám pak vědět, jak jste spokojený s aplikací 2000 SLOVÍČEK :-). Hezký den!


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %