Strašák jménem frázová slovesa – jak si je konečně zapamatovat?

Autor: Škola paměti Publikováno 25.8.2017

Strašák jménem frázová slovesa – jak si je konečně zapamatovat?

Každý student anglického jazyka se dříve nebo později setká s frázovými slovesy. Většinou to není setkání nijak moc příjemné a frázová slovesa se často stávají noční můrou všech studentů angličtiny. To by ale bylo, abychom ve Škole paměti neměli nějakou vychytávku, jak si je zapamatovat ☺.

Co je na nich tedy tak záludného? Frázová slovesa (phrasal verbs) se skládají z více slov – slovesa a předložky, příslovce nebo obojího. Význam slovesa je často nezávislý na významu jednotlivých částí a většinou bohužel nejde logicky odvodit. Například PUT (položit) a OUT (ven), čili frázové sloveso PUT OUT, které znamená UHASIT. Změnou předložky nebo příslovce se ale kompletně změní význam, PUT (položit) a ON (na) jako PUT ON už znamená OBLÉKNOUT SI.

Aby toho nebylo málo, většina frázových sloves má ještě ke všemu i více významů, PUT ON může také znamenat PŘIBRAT.

V momentě, kdy máme řadu frázových sloves se slovesem PUT s úplně odlišnými významy, nebohý student často rezignuje a raději se naučí, že ODLOŽIT je anglicky POSTPONE, než aby si zapamatoval frázové sloveso PUT OFF.

Bohužel ale některá frázová slovesa nemají jiný ekvivalent a je třeba je znát. Kromě toho je rodilí mluvčí používají opravdu velmi často! Je pro ně totiž často přirozenější používat slovíčka složená z jednodušších slov než dlouhá slova převzatá z latiny nebo francouzštiny. No, nemůžeme se jim divit, je to něco podobného jako v češtině s předponami – těmi cizince také hodně mateme.

Jak se tedy frázová slovesa učit? Zapomeňte na seznamy, kde se najednou učíte dvacet různých frázových sloves se slovesem get, pak třeba give, put atd. To nikam moc nevede. Lepšího výsledku rozhodně dosáhnete, když se je budete učit dle jednotlivých významů sloves pomocí paměťové metody slovíček v příbězích. Jak už z našich článků víte, technika je postavená na tom, že si musíte v cizím slovíčku najít slovo podobné nějakému českému a vytvářet fantazijní příběhy. Díky příběhům si slovíčka mnohem lépe zapamatujete!

Pojďme si to na několika frázových slovesech vyzkoušet . Zkuste si následující příběhy nejen přečíst, ale opravdu si je vždy co nejživěji představte. Ideálně po každém příběhu na chvilku zavřete oči a znovu si jej přehrajte.

 

DROP OFF [drop of] – VYSADIT

Nerudný taxikář VYSADÍ zákazníka na rohu ulice, nahází na něj všechny jeho DROBky a postříká ho sprejem OFF.   

 

PUT OUT [put aut] – UHASIT

Požárníci se snaží UHASIT oheň a mezi prvními hasí PUTin, který stříká vodu rovnou ze svého AUTa.

 

BUMP INTO [bamp intů] – NARAZIT na někoho

NARAZÍTE ve městě na svou dávnou lásku z dětství, až z toho nemůžete překvapením dýchat, že musí vzít BAMBus a udělat vám INTUbaci (zavedení trubice do těla pro umožnění dýchání).    

 

COME OUT [kam aut]    VYJÍT, BÝT PUBLIKOVÁN

Právě VYŠLA nová kniha Jakuba Poka Jak se naučit 100 slovíček za hodinu, tak si spokojeně natáhne KAMaše a rozdává všem AUTogramy :-).    

 

Nemějte obavy, že si příběhy nebudete pamatovat. Je však třeba si je ještě zopakovat. Když odpovíte na následující otázky, uděláte tak vlastně první opakování.

 

Když nerudný taxikář VYSADÍ zákazníka, co na něj nahází a čím ho ještě postříká?

(DROBky a postříká ho sprejem OFF. DROP OFF znamená VYSADIT.)

 

Kdo HASÍ jako první požár a odkud?

(PUTin, který stříká vodu rovnou z AUTa. PUT OUT znamená UHASIT. )

 

Co musí vzít vaše dávná láska, na kterou NARAZÍTE na ulici, a co vám provede, abyste mohli dýchat?

(BAMBus a udělat vám INTUbaci. BUMP INTO znamená NARAZIT na někoho.)

 

Co si na sebe spokojeně natáhne Jakub Pok, protože právě VYŠLA jeho nová kniha, a co rozdává?

(KAMaše a rozdává všem AUTogramy. COME OUT znamená VYJÍT, BÝT PUBLIKOVÁN.)

 

Uživatelům naší aplikace 2000SLOVÍČEK teď učení frázových sloves konečně půjde jako po másle! Do aplikace jsme totiž nově přidali 130 nejčastějších frázových sloves – jak jinak než s vytvořenými příběhy. Geniální je, že u frázových sloves můžete mít vždy stejný obraz pro určité sloveso (např. LUK pro sloveso LOOK, PUTina pro sloveso PUT) a pro předložku či příslovce (sprej OFF pro OFF, APače pro UP), ale v různých kombinacích a významech budete mít úplně jiný příběh. Jednotlivá slovesa si tak mnohem lépe zapamatujete a nebudete si je plést!

My jsme se u vymýšlení příběhů hodně pobavili a jsme přesvědčeni, že takto se tolik proklínaná frázová slovesa naučíte!

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se