Se Školou paměti do zahraničí – začínáme Chorvatskem!

Autor: Škola paměti Publikováno 29.6.2016

Se Školou paměti do zahraničí – začínáme Chorvatskem!

Začalo nám léto, děti za chvíli dostanou vysvědčení a začne čas dovolených. Škola paměti však ani o prázdninách úplně nepolevuje. Připravili jsme si pro vás letní trénovací seriál, pomocí něhož se naučíte pár základních slovíček, která budete moci při svých zahraničních dovolených rovnou vyzkoušet v praxi. Potrénovat s námi samozřejmě mohou i ti, kteří se do ciziny nechystají – trénování totiž není nikdy dost, zvláště pak jedná-li se o učení slovíček. Ještě než s memorováním začnete, připomeňte si základní pravidla pro ukládání slovíček.

Podle statistik je pro našince nejoblíbenější zahraniční destinací Chorvatsko, a proto bude první díl tohoto letního speciálu věnovaný právě chorvatštině. Vybrali jsme 5 výrazů, které většina turistů při návštěvě cizí země jistě využije. Zároveň se jedná o taková slova, jejichž překlad se výrazněji liší od českého znění, proto jsme nezařadili například následující: „pivo“, „pláž“ či „moře“, byť se jedná o termíny frekventované.

Začněme se slovíčkem UBYTOVÁNÍ – chorvatsky SMJEŠTAJ. Chorvatský překlad zní značně neuchopitelně, zkuste si však představit, jak vcházíte do hotelu, a naskytne se vám následující podívaná. U recepce stojí recepční, jež dle svého oděvu vyznává Sado-Maso praktiky, následně zajde za recepční pultík a na někoho tam zavolá: “JEŠtě!“ načež se zpoza pultu ozve: „AJajaj“. Říkáte si, první slovíčko a hned takhle zostra, věřte však, že čím bizarnější a barvitější představu vytvoříte, tím snadněji si daný pojem uložíte. Následná rekapitulace je pak již jednoduchá: ubytování = Sado-Maso + JEŠTě + AJajaj.

Po ubytovávání se člověku vyhládne, dalším slovíčkem tedy bude JÍDLOHRANA. Představte si, jak se usadíte v restauraci, číšník vám místo jídelního lístku donese Hemingwayův román - Komu zvoní HRANA a řekne vám, že dnes se servírují pouze HRANolky. V tomto případě je opakování ještě jednodušší: jídlo = HRANA.

Co bychom to však byli za nezdvořáky, kdybychom neuměli pozdravit. Vzhledem k tomu, že chorvatské dobar dan je našemu dobrý den velmi podobné, naučíme se slovíčko AHOJBOK. Jistě víte, že Eskymáci se zdraví třením nosů, zkuste si nyní představit, že tento způsob pozdravu se uchytil i v Chorvatsku pouze však s tím rozdílem, že zdravící se o sebe třou BOKy. Nyní opět krátké shrnutí: ahoj = tření BOKů.

Dalším slovíčkem, které se dnes společně naučíme, bude slovo LOĎBROD. Představte si, že jste se vyrazili lodí na plavbu, po chvíli však do lodi začne zatékat a vy se BRODíte po kolena ve vodě. Následně vám kapitán oznámí, že motor přestal fungovat a že jediná možnost, jak loď uvést do pohybu, je pohybovat se od jedné strany lodi ke druhé. Ve finále se tedy všichni promočení pasažéři brodí od přídi k zádi a loď takto zdárně dopluje do přístavu. Ani zde nevynecháme rekapitulaci: loď = musíme se BRODit.

A posledním slovíčkem je PŘÍSTAVLUKA. Můžete si představit, jak vyrážíte s rodinou na výlet na okolní ostrovy, ale když vejdete do přístavu, jsou tam místo moře široko daleko jen samá LUKA, na kterých se na koni prohání kovboj Lucky LUCKe. Takže přístav = LUKA. Paměť je geniální, stačí jí jen malé naťuknutí a hledané slovíčko se vám rychle vybaví. V případě, že vám nějaké to slovíčko přece jen vypadne, neházejte flintu do žita, jen svou představu posilněte.

Podobným způsobem se můžete naučit nepřeberné množství slovíček. Nejdůležitější je nezaleknout se neuchopitelného výrazu a následně vytvořit co nejdokonalejší obraz daného slovíčka. Na závěr ještě nesmíme zapomenout zmínit, že nejtrvalejší, a tudíž i nejlepší představa je ta, kterou si uděláte sami.

Krásné léto vám přeje tým Školy paměti.

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %