Ovládněte techniku, jak si zapamatovat jména a obličeje

Autor: Jakub Pok Publikováno 9.9.2020 1 komentářů

Ovládněte techniku, jak si zapamatovat jména a obličeje

Patříte i vy do kategorie lidí „na jména já nemám paměť“? Tak schválně, kolik si myslíte, že byste si byli schopni zapamatovat jmen lidí, kteří by se vám představili? Většinou lidé tak trochu pesimisticky tipují, že maximálně dvě nebo spíš žádné. Když vám řeknu, že na paměťových olympiádách si jsou soutěžící schopni zapamatovat 186 jmen za 15 minut, co si asi pomyslíte? Že to jsou lidé s fotografickou pamětí a že něco takového byste určitě nezvládli?

Jenže je to opět díky paměťové technice, kterou když znáte a trochu ji potrénujete, můžete na paměťovou olympiádu také vyrazit. Když přijdu na kurz Školy paměti, který vedu, sedí přede mnou kolem dvaceti lidí a bylo by asi hodně hloupé, kdybych po nich jako lektor paměti chtěl, aby měli před sebou jmenovky jako to na kurzech většinou bývá.☺ I já používám stejnou techniku jakou používají soutěžící na paměťových olympiádách a dnes vám ukážu, jak to dělám, že si všechna jména dokážu zapamatovat.

Chápu, že většina z nás nemá za cíl obrážet paměťové soutěže, tak proč se vůbec snažit? Pamatovat si dobře jména a obličeje je ale určitá společenská dovednost, která se vám může setsakramentsky hodit. Manažer, který si pamatuje jména všech lidí, co přijdou na jednání, vzbuzuje u ostatních respekt. Prodejce, který si pamatuje jména klientů, hned získá větší důvěru. A jak nám psala naše milá účastnice kurzu učitelka Daniela, když osloví jménem žáka, kterého ani neučí, má u dětí takový respekt, že si na ni jen tak netroufnou.☺

Tak jdeme na to! Jak postupuji, si názorně ukážeme na několika příkladech. Pokaždé když se vám někdo představí, pozorně se zadívejte do jeho obličeje. Zaujalo vás něco? Třeba modré oči, vlnité vlasy, velký nos, odstáté uši nebo třeba úzké rty? Vyberu cokoli pro daný obličej specifického. Možná vám zpočátku přijde těžké najít něco najít a bude se vám zdát, že jsme všichni stejní. Ano, u někoho, kdo má výrazné pihy nebo huňaté obočí, to jde lépe. To lze ale trénovat. Zkuste chvíli v rámci „tréninku“ pozorovat vaše okolí a zjistíte, že obličeje lidí mají opravdu různá specifika.

Dále je potřeba si ve jméně představované osoby něco najít. Jméno je totiž pro naši paměť, stejně jako třeba čísla nebo slovíčka, neuchopitelné, proto je potřeba si jej převést na nějaký uchopitelný obraz. Všimli jste si, že spousta příjmení má v sobě vlastně už rovnou nějaký význam? Zahradník, Kovaříková, Černý, Pospíšil, Motyčková, Rybář…. Je škoda, že s těmito naprosto jasnými obrazy nepracujeme a jméno se snažíme zapamatovat „jen tak“. Přitom krátká představa by k uložení jména do paměti hodně pomohla. To, že paměť slyší lépe na zajímavé obrazy než na pouhá slova, je již jednoznačně prokázaná věc.

Pojďme si dát pár příkladů a vše bude jasnější. Dejme tomu, že mi na kurz nebo školení přijdou následující účastníci. Jak si zapamatovat jejich jména?

 

JAROMÍR KOŘEN

U Jaromíra mě na první pohled zaujmou poměrně výrazné vrásky kolem očí. To bude jeho specifický rys. Jaromír zní trochu jako JAR a Kořen je prostě KOŘEN. Udělám si krátkou, dostatečně absurdní představu, jak si Jaromír snaží po ránu ty vrásky vyčistit JAREM, a když to nejde, zakryje je starým KOŘENEM stromu.

Pro zapamatování jména také jednoznačně pomůže, když daného člověka co nejdříve oslovíte jménem. Jemu polichotí, že jste si dali tu práci a jméno jste si zapamatovali, hned se bude cítit důležitě a ještě u něj zabodujete. A vy si zároveň zopakováním jména posilníte jeho paměťovou stopu, takže vám lépe zůstane v paměti. Je třeba zmínit, že příběhy ke jménům, vytváříte kvůli prvotní neuchopitelnosti jména. Příběh ale již brzy nebude třeba a jméno zůstane v paměti!

 

MARTINA VESELÁ

Martina má krásné kudrnaté vlasy. Můžu si představit, jak má v každé kudrlině malinkatou flašku MARTINI, které je pěkně tvaruje a jak si tak Martina toho Martini občas upíjí, je z toho pěkně VESELÁ.

 

ANNA LOSOVÁ 

Na Anně mě na první pohled zaujme výrazný drdol. Představím si rychle, jak je kolem něj omotaná ANAKONDA a v tlamě drží výherní LOS.

 

LUKÁŠ CIBULKA

Lukáš má hodně výrazný ohryzek na krku. Lukáš je pro mě LUK, takže si udělám rychlou představu, jak má na tom ohryzku přidělaný LUK a střílí po mně CIBULKY.

Stejným způsobem, jako já na kurzu, postupují paměťoví mistři na olympiádách a není důvod, proč byste si takto jména nemohli zapamatovat i vy. Podívejte se na moje video na Youtube Jak si pamatovat jména a obličeje, kde techniku ukazuji, a kromě toho tam najdete další příklady jmen a tipy pro jejich snazší zapamatování.

Ať to jde!

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuse1

#1 | Reagovat Markéta napsal(a) v sobotu 16. října 2021, 19:50:

Skvělá technika!! Koupila jsem si kalendář jmen a dopředu si připravím křestní jména. Asi nechcete zveřejnit váš seznam jmen a pomůcky k nim? Někdy je dost těžké něco vymyslet.


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %