Paměťový AZ kvíz: Znáte naše nejvyšší hory?

Autor: Jakub Pok Publikováno 2.2.2022 3 komentářů

Paměťový AZ kvíz: Znáte naše nejvyšší hory?

Dnes si trochu probudíme mozkové závity ze zimního spánku a krátce je protáhneme! Vzhledem k tomu, že se blíží období jarních prázdnin a zimních radovánek, podíváme se na zoubek českým horám. Respektive nejvyšším vrcholům českých hor. Asi byste dali dohromady Krkonoše a Snežku, ale co ostatní pohoří? Ukážeme si kraťoučkou paměťovou vychytávku, jak si nejvyšší hory zapamatovat do minutky a už je v životě nesplést. A pozor, tato technika se dá použít naprosto na cokoliv! Názvy ulic, státy a hlavní města, řeky, jezera, ale třeba i slovíčka nebo jména. Použití paměťových technik je neomezené, pojďte se o tom přesvědčit. Jdeme na to!

Krkonoše a jejich nejvyšší horu tedy nechme stranou, to je pro mimina.☺ Ale co třeba Jizerské hory, kde je na české části nejvyšší horou Smrk. Jak si to zapamatovat? Jako u všech paměťových technik - stačí zapojit fantazii. Potřebujeme jen převést neuchopitelné pojmy na nějaké dobře představitelné a vytvořit mezi nimi jednoduché spojení – vymyslet si takový minipříběh. Ten by měl být něčím zajímavý, vtipný nebo absurdní. Na to naše paměť dobře slyší a lépe si tak informaci zapamatujeme. 

Místo Jizerských hor si tak můžete představit známý běžkařský závod JIZERSKÁ padesátka a Smrk může být - aby to bylo absurdní a lépe zapamatovatelné, třeba SMRKání. Pak už jen propojíte Jizerskou padesátku a smrkání a máte vyhráno.

Můžete si třeba představit, jak všichni závodníci JIZERSKÉ padesátky celou dobu závodu na trati pořád SMRKají. Klidně zavřete na chvíli oči a opravdu si to představte jako by se to odehrávalo přímo před vámi. Pro představu zde máte i obrázek, každopádně vaší představivosti se meze nekladou a nejlepší představa je právě ta vaše.

 

 

Jdeme dál! Věděli byste, jaký je nejvyšší vrchol Orlických hor? Místo Orlických hor si můžeme úplně jednoduše představit ORLA. Ten má ale místo křídel dva VELKÉ DEŠTNÍKY. Proč? Protože nejvyšší horou Orlických hor je Velká Deštná! Taková představa je rozhodně mnohem trvalejší, než když si budete dokolečka opakovat: Orlické hory – Velká Deštná, Orlické hory – Velká Deštná. Jakmile bude pojmů více, nebudete už vědět, jestli je Velká Deštná v Orlických, nebo třeba v Krušných horách. To se vám s orlem a deštníky stát nemůže. Věřte mi, je to vyzkoušeno a léty prověřeno!

 

 

Šumava je českým lyžařům a výletníkům dobře známá, ale co ta nejvyšší hora?! Věděli jste, že je to Plechý? Teď už to nespletete - představte si chléb ŠUMAVA, který rozkrojíte a uvnitř je PLECHovka. Plechý je nevyšší vrchol Šumavy.

 

 

Teď už to půjde jako po másle. V Krušných horách je nejvyšší Klínovec. Jako zástupný pojem můžete zvolit třeba pivo KRUŠovice a Klínovec bude KLÍN (nářadí ve tvaru trojúhelníku). Předtavte si, že máte otevřené pivo KRUŠovice a do hrdla láhve vrazíte KLÍN, aby vám v lednici nezvětralo. ☺

A co třeba Jeseníky? Nejvyšší horou Hrubého Jeseníku je Praděd. Jeseník může být Jesenka (trochu retro záležitost, ale fajnšmekři vědí, že je to slazené zahuštěné mléko v tubě) nebo třeba JESličky. Paměti stačí jen malé naťuknutí. Pro zapamatování nejvyšší hory Praděd si pak můžeme představit JESličky, ve kterých místo Ježíška leží jeho vousatý starý PRADĚD. 

A na závěr jen krátká rekapitulace!

 • Co dělali celou dobu závodníci Jizerské padesátky? 
 • Co má orel místo křídel? 
 • Co je uvnitř chleba Šumava?
 • Co jste vrazili do piva Krušovice?
 • A kdo leží v jesličkách? 

Perfektní!

Jizerské hory – Smrk.
Orlické hory – Velká Deštná
Šumava – Plechý
Krušné hory – Klínovec
Jeseníky – Praděd

Jak si zapamatovat, kde které pohoří leží, jsme si již ukazovali v článku Jak na slepou mapu. I takové špeky si s technikami snadno zapamatujete! I nás ve Škole paměti neustále překvapuje, na kolik oblastí lze pamětové techniky prakticky používat. Můžete se s nimi naučit bez námahy prakticky cokoliv a mít to trvale v paměti! A jak neustále opakují účastníci našich kurzů: „Proč jsme se paměťové techniky nenaučili už na škole, vždyť by nám to v životě ušetřilo tolik času a námahy?!“ A mají pravdu – pojďte být o krok dál a naučte se používat svou paměť efektivně – na kurzech Školy paměti nyní online, v Praze či v Brně! Takoví účastníci našich kurzů pak díky technice Master systém na čísla vysypou z rukávu klidně i výšku jednotlivých hor - naprostá brnkačka!

Učte se také chytře ;-)

Diskuse3

#2 | Reagovat Lexo napsal(a) v neděli 6. února 2022, 09:53:

Dobre rano, Jakube, dakujem za namet na ranu "rozcvicku" Len by som ocakaval, ze pojdeme v clanku pekne po poradi, aby sa hory spojili pekne v smere hodinovych ruciciek. Takto som si "musel" vytvorit este jeden pribeh o kamosovi ktory si na vojne nalieval "SUMak" do "Plechovky", ked bol mazak uz mohol pit "KRUSOvice" a odkladat ich do chladnicky s "KLINom" domov z vojny bezal "JIZERskou" 50ku a SMRKal pri tom, tam ho videl "OREL" a mohol ho odviest na chrbte pretoze miesto kridel mal "VELKE DESTNIKY". Domov prisiel na "JESEN" (cesky Podzim:-) a skoncil s PRADEDEM (flaskou chlastu) na oslave civilu.
dakujem za pekny clanok!


Lexo zareagoval(a) v neděli 6. února 2022, 10:12:

A este by sa mozno hodila mapa.
https://guides.apple.com/?ug=ChBOYWp2eXNzaV9ob3J5X0NaEg0Irk0Q0cLIi4LOi6IEEg0Irk0Q59qentv6gOITEg4Irk0QsZvMirulm+TxARIOCK5NEMb7weCU0tXjrwESDgiuTRCTg7bxobWzldUBEg0Irk0Qmp/N2PGInqQF


#1 | Reagovat Vladimír Kos napsal(a) ve čtvrtek 3. února 2022, 11:16:

Je to výborné, ale u přestárlého s počínajícím Alzheimerem dělá problémy si vzpomenout na tu vlastní, i třeba absurdní a komickou pomůcku :-( . Ale dřív mi to docela fungovalo :-). Dík za Vaše rady Vladimír


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

 • Darujte dobrou paměť!

  Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

  Darujte kurz Školy paměti!

  Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %