Nespoléhejte se na mobil aneb hesla a kódy zásilek v paměti

Autor: Škola paměti Publikováno 5.12.2019

Nespoléhejte se na mobil aneb hesla a kódy zásilek v paměti

Začíná přituhovat. Vánoce se blíží. Pošta a přepravní služby nestíhají, jelikož stále více z nás nakupuje dárky přes internet. Vše se zdá jednoduché, dárek vyberete, obdržíte heslo a až se vám to hodí, tak si jej vyzvednete. Vystojíte si frontu u výdeje, sáhnete po telefonu, abyste obsluze přečetli potřebné údaje…jenže ouha. Váš telefon je vybitý a bez hesla vám zásilku nevydají. Přitom se zpravidla jedná jen o pár znaků, tak proč si je neuložit do paměti?

Jak jste u nás zvyklí, k zapamatování využijeme paměťové háčky a nicneříkající znaky si uložíme pomocí příběhů. Dejme tomu, že heslo pro vyzvednutí je: KF1CU. Nyní jde o to, najít v něm něco představitelného. Možností je vždy nespočet, jelikož každý uvažuje trochu jinak a ti, kteří ovládají paměťové techniky pro ukládání čísel, mají samozřejmě výhodu!

KF můžeme vidět třeba skupinu Kelly Family nebo KFc.

1 může představovat třeba svíčku nebo tužku (podle systému číselných tvarů, kdy každá číslice odpovídá nějakému předmětu na základě vizuální podobnosti). Znalci Master systému (kódovací systém, kdy každé číslo od 1 do 100 představuje jeden symbol) pak mohou vidět tůň.

CU si můžeme nahradit CUkrem nebo třeba CUlíkem.

 

Systém číselných tvarů

 

Každý ať si zvolí to, co se mu bude vizualizovat nejlépe. Posledním krokem je vytvoření příběhu z vybraných zástupných pojmů. Čím více zapojíte fantazii a emoce, tím lépe si příběh zapamatujete. Představa pak může vypadat třeba následovně:

Představte si, jak přijdete k výdejně, kde balíky vydávají členové kapely Kelly Family. Aby na balíčky dobře viděli, svítí si velkou SVÍČKOU (1), od které jim najednou chytnou jejich dlouhé CUlíky. Podstatné je si celý příběh živě představit, heslo si pak zapamatujete možná rychleji, než byste ho hledali v mobilu. 

Do některých výdejen je třeba znát kód zásilky, který je tvořen pouze čísly. Tam můžete vycházet jak ze systému číselných tvarů či Master systému, využít lze ale ustálených spojení daného čísla s něčím konkrétním. Kdybyste si například potřebovali zapamatovat kód - 101468, jednotlivé zástupné pojmy by mohly být následující:

101 dalmatinů

4 podle tvaru jako loď

68 Jágr (podle čísla na dresu)

Vytvoření příběhu je pak maličkost -> Naťukáte kód zásilky a ze všech boxů výdejního automatu vyskáče 101 dalmatinů, kteří vás začnou kousat. Náhle k vám přijede loď, ze které vyskočí Jágr a všechny psy zažene.

Transformace hesel a kódů a jejich vizualizování vám kromě zapamatování potřebných informací poslouží jako perfektní nástroj pro trénink paměti. Můžete si tak ale také smysluplně zkrátit dlouhou chvíli při čekání, než na vás přijde řada. Hračkou a hlavně samozřejmostí je to pro účastníky kurzů Školy paměti, kteří ovládají Master systém a čísla bez problémů sypou z rukávu. Když si pospíšíte, ještě máme na kurzu poslední volná místa! 

Přejeme vám poklidné dny

Vaše Škola paměti

 

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %