5 příkladů, jak nezapomenout na svá novoroční předsevzetí

Autor: Škola paměti Publikováno 7.1.2016

5 příkladů, jak nezapomenout na svá novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí k začátku roku patří. I když si možná každý rok říkáme, že letos nic plánovat nebudeme, stejně se většinou u novoročního přípitku něčím zaúkolujeme. Více číst, méně koukat na televizi, sportovat nebo se naučit anglicky. Jenže postupem času naše odhodlání mizí, motivace klesá a na jaře už si sotva vzpomeneme, čeho jsme chtěli v tomto roce dosáhnout. Proto vám poradíme, jak si svá předsevzetí nejen zapamatovat, ale především neustále připomínat. A kde jinde budete mít předsevzetí na očích, než ve vlastním obýváku!

Nebojte, žádné seznamy na zeď psát nebudete. Máme pro vás něco lepšího. Předsevzetí si společně zapamatujeme pomocí jednoduchých, ale velmi účinných paměťových háčků. A proč bychom to měli dělat? Protože nikdy se vám nepodaří dosáhnout cíle, pokud ho před sebou nevidíte!

Abyste věděli, jak máte postupovat, uděláme si jednu takovou ukázku společně. V první řadě si vyberte 5 výrazných bodů v obývacím pokoji, kuchyni nebo ložnici. Zavřete na chvíli oči, postupně si je vybavujte a třeba je i něčím ozvláštněte. Může to být sedačka (stará, nová, kožená), lustr (křišťálový, papírový), květina (v obrovském růžovém květináči nebo masožravá), televizní stolek (dřevěný, plyšový) a nakonec například křeslo.

Nyní přichází druhý krok - na každý vybraný bod z vašeho bytu si “pověsíme” jedno novoroční předsevzetí. Samozřejmě pomyslně, ale nápaditě, abychom si představu lépe zapamatovali. Dejme tomu, že v novém roce chceme přestat kouřit, více cvičit, dříve vstávat, méně se dívat na televizi a naučit se anglicky:

Přestat kouřit

Zkuste si představit něco, co byste doma určitě neudělali. Vytvořte si vizualizaci, jak berete zapálenou cigaretu a típáte ji o novou sedačku. A čím ji ukončíte? Lépe se vám dýchá a cítíte se zdravěji. Vždycky, když se na sedačku posadíte, připomenete si, jaké předsevzetí jste si uložili.

Více cvičit

Podívejte se na lustr, představte si, jak roste do obřích rozměrů. Je křišťálový, naleštěný, vy na něj vyskočíte, uděláte několik výmyků (je jedno jak, fantazii se meze nekladou). Pak přejdete na posilování a začnete se na lustru přitahovat. Je důležité, abyste si (v zájmu motivace) uvědomili i pozitivní efekt, který na vás bude cvičení mít. Zkuste si tedy představit, jak máte při posilování na lustru více energie, jste obratní, máte lepší figuru a jste méně ospalí.

Dříve vstávat

Zkuste si představit, že květina, kterou máte vedle televize, se najednou změní v masožravou Adélu. Začne vám šmejdit po pokoji a nakonec spolyká všechno, co souvisí se spánkem! Polštáře, deky, matrace, peřiny. A taky si představte, jak máte více času, nikam nemusíte spěchat, nejste roztěkaní a stihnete dobrou snídani.

Méně se dívat na televizi

Představte si, že váš televizní stolek má nohy a krunýř. Na krunýři je položená televize a vždy, když ji chcete zapnout, televizní stolek začne utíkat. A zase ji chcete zapnout a zase uteče. Na konci si představte, že máte více času a nejste rozrušení večerními zprávami. Věřte, že kdykoliv se podíváte na televizi, vzpomenete si na běhající stolek. Už jen tato myšlenka zapne varovný signál v mozku. A co dělat s tím časem, který ušetříte?

Naučit se anglicky

Tato představa se vyloženě nabízí - v křesle sedí anglický detektiv Sherlock Holmes, pokuřuje dýmku, v ruce drží anglickou učebnici a… Zkouší vás ze slovíček! Celou tuto představu propojte se spokojeným pocitem - umíte anglicky a nebudete si připadat trapně, až si na dovolené budete chtít objednat v restauraci.

Tak a teď se podívejte na svá předsevzetí, udělejte si pět nebo více bodů ve vlastním bytě a zkuste to sami! 

Přejeme úspěšný rok 2016 a mnoho splněných předsevzetí! :)

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se