Nevypusťte při učení slovíček duši aneb dušičkový speciál

Autor: Jakub Pok Publikováno 29.10.2020 10 komentářů

Nevypusťte při učení slovíček duši aneb dušičkový speciál

Ranní mlhy, padající listí, květinářství plná svíček a oranžových dýní - je jasné, že se blíží Halloween a Dušičky. Dnes se spolu naučíme pár anglických slovíček s tak trochu dušičkovou tématikou, přesto věříme, že se díky naší paměťové technice u jejich učení jako vždy pobavíte.

Jdeme na to! Řada lidí teď chodí na procházky ven a všude kolem nás je spousta padajícího listí. To bude naše první slovíčko:

LIST – LEAF [lív] (listy – leaves)

Vy, kteří čtete naše články pravidelně, již postup dobře znáte. Pro jistotu si jej ale krátce připomeneme. Klíčem je si slovíčko nejprve představit a umístit jej do příhodného prostředí, následně nahradit neuchopitelný cizí výraz nějakým českým představitelným slovem a vytvořit z toho příběh, který si poté živě představíte. „Lív“ nic není, ale takový LÍVanec je zkrátka naprosto uchopitelný pojem.

Přestavte si tedy, jak všude kolem vás padá listí a na každém LISTU je přilepený LÍVanec.

Pak tu máme slovíčko SVÍČKA – CANDLE [kend]

Každý si pravděpodobně představuje svíčku jinde. Třeba na dortu, na stole nebo u vany při relaxační koupeli. My dodržíme zaměření dnešního článku a zvolíme svíčku na hrobě. Pokud slovíčko candle neznáte, není pro vás „kendl“ nic.

Můžete si ale představit velkou SVÍČKU na hrobě, kterou zapálí KEN a DLoube do ní dlátem tak dlouho, až z ní nakonec vymodeluje panenku Barbie.

Dalším slovíčkem bude DÝNĚ – PUMPKIN [pampkin]

Představte si, že vykrajujete na Haloween DÝNI a do vyříznutých očí jí strčíte PAMPelišky a do úst pak nacpete KYNuté těsto, které začne zlověstně vytékat ven.

MLHA – MIST [mist] 

Možná víte, že mlha je anglicky fog. Můžete si ale rozšířit slovní zásobu i o slovíčko mist, což je také mlha. 

Přestavte si podzimní ráno u řeky, která je zahalená do MLHY a najednou z té mlhy vystupují sportovní fanoušci, postupně vidíte kánoe se závodníky, slyšíte sportovní komentátory a vidíte všude vlajky - probíhá zde MISTrovství světa v kanoistice.

HŘBITOV – CEMETERY [semetry]

Maminka naší kolegyně si udělala na tohle slovíčko paměťový háček, když si představila, že na HŘBITOVĚ leží samé SEMETRIky. To může být příběh, řekněme, spíše pro pokročilé. Na počátku je totiž lepší si vybrat více představitelné pojmy. Semetriky by vám mohly z příběhu zmizet. ☺ Anebo byste je mohli zaměnit třeba ze megery a to už by bylo trochu jiné slovíčko. 

Můžete si ale živě přestavit, jak jsou na HŘBITOVĚ všechny náhrobky zasypány SEMEny okolních stromů a všechny očišťuje hrobník svým TRIčkem.

Pomocné příběhy ke slovíčkům je třeba tvořit poctivě a neulehčovat si práci používáním nepředstavitelných pojmů. Sami postupně zjistíte, jak moc exaktní příběhy potřebujete vytvářet, aby vám slovíčka zůstávala v paměti. A že vás žádné příběhy nenapadají? Neztrácejte naději, čím více jich vytvoříte, tím snáz se vám pak budou tvořit ty další. A pokud nemáte času nazbyt nebo se vám příběhy vymýšlet nechce, je možná načase si na dlouhé mlhavé dny před námi pořídit naši aplikaci 2000 SLOVÍČEK. Máme v ní nastavený speciální algoritmus pro chytré opakování, díky kterému vám slovíčka zůstanou v dlouhodobé paměti!

Tak chytrý jako aplikace náš paměťový seriál bohužel není, takže si budete muset dnešní slovíčka zopakovat sami. ☺ Pomůže vám, když si je teď ještě připomenete tím, že si krátce odpovíte na následující otázky:

Co je přilepené na každém spadaném LISTU? 

Kdo zapálil SVÍČKU na hrobě a co s ní dělal?

Jaké kytky strčíte vydlabané DÝNI do očí a co jí dáte do pusy?

Co vidíte, když se nad řekou zvedne MLHA?

Čím jsou na HŘBITOVĚ zasypány všechny náhrobky a čím to hrobník očišťuje?

Znali jste všechny odpovědi? Jestli ano, tak vám gratulujeme k zapamatování informací. Pokud vám nějaká drobnost vypadla, vraťte se k příslušnému příběhu a ještě jednou si jej představte, ne pouze přečtěte, ale skutečně si ho barvitě vizualizujte. Věříme, že pak již chybu neuděláte!

Diskuse10

#5 | Reagovat Katarina napsal(a) v sobotu 31. října 2020, 16:09:

Vasu aplikaciu som vyuzila pred cca 2 rokmi pri uceni nemeckeho jazyka a neskutocne mi pomohla. Slovicka z Vasej apky som zvladla v pribehu 2-3 mesiacov. Neskutocne mi to urychlilo proces ucenia.
V sucasnosti som sa k nej vratila ale tentokrat zacinam s anglickym jazykom.
Velmi Vam fandim a dufam, ze v buducnosti bude moznost zucastnit sa na Vasich kurzoch online alebo si zakupit online prednasky.


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 2. listopadu 2020, 14:50:

Děkujeme, Kataríno, jsme moc rádi, že se Vám aplikace takto osvědčila a jsme přesvědčeni, že i angličtinu s ní hravě zvládnete :-) Děkujeme za podporu a budeme se těšit na viděnou na některém z našich kurzů :-) Uspořádání nějaké online přednášky či online semináře v budoucnu nevylučujeme. Krásný den a ať to jde!


#4 | Reagovat Fous napsal(a) v pátek 30. října 2020, 19:53:

Je to hezké. Jenom si ještě zapamatovat ty příběhy. Dnes mi kynuté těsto cáká na Barbie, která jde závodit do mlhy☹️


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 2. listopadu 2020, 14:39:

Děkujeme za reakci, Fousi. Hlavní je si příběhy nečíst a nebiflovat, nýbrž si je živě představit. Důležité je také opakování, ideálně ještě večer po naučení slovíček by si měl člověk krátce příběhy vybavit, dále pak druhý den a pak po třech dnech. Neházejte tedy flintu do žita a zkuste to ještě jednou :-)


#3 | Reagovat Helena napsal(a) v pátek 30. října 2020, 15:08:

Moje paměť je už "stařecká", ale opět jsem se při trénování se velice pobavila. DÍKY !!!
Přeji vám všem krásné dny plné sluníčka, pohody a elánu do dalších lekcí.....


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 30. října 2020, 16:10:

Milá Helenko, děkujeme za přání a Vám přejeme to samé. A pozor na to, paměť zdaleka tolik neovlivňuje věk, ale přístup, odhodlání a trénink. Takže vzhůru do dalšího trénování, třeba na www.trenujpamet.cz, kde můžete svou paměť neomezeně trénovat :-)


#2 | Reagovat Iveta napsal(a) v pátek 30. října 2020, 14:00:

Zdravím Vás...Mám již Vaši aplikaci zakoupenou a fakt mě to moc baví.Za 28 dní mám naučeno 1416 slovíček a jiným způsobem se již jazyky ani neučím.Opakuji každý den a je to pro mě zábava a hlavně si to prostě pamatuji, což je skvělé! Díky ��


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 30. října 2020, 16:06:

Iveto, to je ale krásná zpětná vazba - moc děkujeme! Úspěchy zkrátka přinášejí další úspěchy a motivují k pokračování. Přejeme Vám mnoho dalších naučených slovíček a budeme rádi, když nám zase někdy napíšete, jak Vám to jde :-) Pěkný den!


#1 | Reagovat Štefan napsal(a) v pátek 30. října 2020, 10:01:

Hezký den. I když jsem tyto slovíčka znal, je tato forma zajímavá a hlavně FUN.


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 30. října 2020, 16:00:

Děkujeme, Štefane, je to tak, učení by mělo být jednak efektivní, ale i zábavné :-) Hezký den i Vám!


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %