Optimismus je nakažlivý!

Autor: Jakub Pok Publikováno 16.11.2021 6 komentářů

Optimismus je nakažlivý!

Nedávno mě na dálnici zaujal kamión s malou cedulkou vzadu s nápisem „Rudeness is contagious“. Tedy v překladu něco jako „ Hrubost (neurvalost) je nakažlivá“. Krásně řečeno, takové moudro by člověk na kamiónu ani nečekal ☺. Když je někdo hrubý, je až neuvěřitelné, jak to může vyvolat vlnu dalších hrubých reakcí.

Už jste někdy byli v situaci, kdy na vás byla třeba prodavačka v obchodě nepříjemná a v reakci na to, když na vás vztekle vyštěkla, že jste si přece měli zvážit banány, se ve vás k vašemu překvapení zvedla vlna vzteku a neurvale jste jí odsekli? A taky se vám stává, že ve vás ještě po několika minutách všechno vře? Přitom by stačilo se zhluboka nadechnout, usmát se, možná si uvědomit, že paní má třeba těžký den a být na ni příjemný. Uvidíte, že to zafunguje, protože i optimismus je nakažlivý!

Buddhisté říkají, že štěstí přichází k těm, kteří se smějí. Samozřejmě někdy nám není do smíchu. Stalo se vám ale někdy, že vám opravdu bylo do breku – průšvih v práci, neúspěch u zkoušek nebo třeba rozchod, ale pak se událo něco, co vás přimělo se začít smát a najednou se všechno jevilo o něco optimističtěji? 

Nemusíte být hned rozený vypravěč vtipů, stejně jako téměř vše, včetně paměťových technik, i to být pozitivní, se dá natrénovat. Občas se radí začít u zrcadla. Když se na sebe po ránu ani nepodíváte nebo ještě hůř se na sebe mračíte, nedivte se, že budete mít náladu pod psa. Usmějte se na sebe nebo vyplázněte jazyk a zkuste se tomu zasmát. Můžete si z toho udělat takový maličký ranní rituál. Zkuste si někdy trochu zaskotačit jako malé dítě. Pokud máte děti, uvolněte se a hrajte si chvíli s nimi. Zahrajte si na indiány, běžte se zhoupnout na houpačce, vyhlaste polštářovou válku a hodně se smějte. Během smíchu mozek zpomaluje produkci stresových hormonů. Takže se i po náročném dni budete hned cítit lépe!

Pečlivě také vybírejte, co čtete, na co se díváte nebo co prohlížíte na sociálních sítích. Když potřebujete zvednout náladu, přečtěte si nějakou zábavnou knihu nebo si pusťte oblíbený film. Sociální sítě mohou být zdrojem krátkého pobavení, ale v praxi spíš člověka zahlcují. I když vidíte víceméně pozitivní fotky z dovolené nebo rodinné oslavy kamarádky, obecně mají lidé nakonec spíše negativní pocity. Hlavou vám hned začnou probíhat myšlenky, kdy se srovnáváte s ostatními – my jsme na žádné dovolené nebyli, nemají mnohem lepší vztah, hodnější děti, hezčí auto než já? 

Zkuste si ze sebe občas udělat srandu. Pokud tedy na vás bude příště prodavačka nepříjemná, nadechněte se, usmějte se na ni a zkuste pronést něco vtipného. Možná se nakonec spolu zasmějete. Jako se to stalo mně.

Nedávno jsem něco kupoval v obchodě, nevzal jsem si s sebou ale peněženku, tak jsem jen pobral drobné na parkování z auta. Pokladní se dívala nejprve velmi otráveně, když jsem začal vyndavat mince a počítat, jestli mohu koupit vše, co mám v ruce, nebo ne. Člověka by to mohlo znervóznit, stejně jako netrpěliví zákazníci čekající ve frontě na ním. Místo toho jsem ale začal dělat vtípky o vykradení kostela, nakupování na sekeru a dělal si z celé situace srandu. Nakonec to skončilo tak, že jsme se tomu všichni ve frontě včetně paní pokladní smáli na celé kolo. Paní na pokladně mi mávala a volala, ať zase přijdu. A řeknu vám, že má pak člověk hned veselou náladu. Takže myslete na to, že smích zvyšuje váš pocit štěstí. A kdo se cítí šťastnější, bývá také v životě úspěšnější!

Buďte úspěšní! 

Diskuse6

#5 | Reagovat JoK napsal(a) v sobotu 20. listopadu 2021, 10:30:

Jakube, jste sqělý :-)
Používám paměťové cesty (hlavně pči učení rolí v ochotnickém divadle), číselný Master systém a také 2 000 slovíček. Je to výborné.
K metritu článku - optimismus je léčivý. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Když jsem před lety onemocněl hodně vzácnou chorobou, postupně jsem to přijal a pak nasadil optimismus - šlo to ztěžka, ale šlo. Řekl jsem si, že budu zdravý a začal se díval na všechno z nadhledu a všechny sklenice pro mě byly od té chvíle poloplné :-) Asi po dvou letech jsem se dostal do stavu, kterému se můj ošetřující lékař divil a ptal se jak jsem to udělal. Asi myslel na nějaké léčitele či tajemné metody.
- Řekl jsem si že budu zdravý, prozradil jsem mu. Chvilku se díval, jakoby přemýšlel, zda mě nemá předisponovat na psychiatrii a pak odvětil trochu smutně: - Takhle to ale nefunguje.
Nechal jsem to tak. Asi za čtyři roky mi řekl, že mi můj optimismus dost pomáhá.
I když se člověk dnes - a v současné době obzvláště - setkává hlavně s pesimismem a zlobou, chce to vytrvat. Optimismus se šíří pomalu :-)) Josef


#4 | Reagovat Filip napsal(a) ve čtvrtek 18. listopadu 2021, 07:47:

Díky Jakube za vaší práci, má skutecne dalekosahle ucinky! :-)


#3 | Reagovat Dagmar napsal(a) ve středu 17. listopadu 2021, 21:46:

Taky si dovolím přispět příhodou z obchodu.
Je to možná víc než 2 roky, byla jsem nakoupit v Kauflandu, jen pár věcí. A velice mě překvapilo, že u pokladny a ještě u druhé vedle, co jsem se stačila všimnout, nebyli žádní zákazníci. Prostě pokladní, v tomto případě mladý hošík, a u druhé pokladny slečna seděli a jen tak čekali. Komentovala jsem to nahlas, že se jim to určitě běžně nestává, že by jen tak čekali na zákazníka a zasmáli jsme se tomu. A protože jsem zrovna měla nakoupené nějaké sladkosti, tak po zaplacení jsem jednu čokoládu vzala a dala jsem jim ji se slovy, ať si zpestří tu dlouhou chvíli.. Hošík byl překvapen, oba se usmáli a viditelně měli radost. - A já také...


#2 | Reagovat Libor napsal(a) ve středu 17. listopadu 2021, 13:18:

Dobrý článek, pane Pok,
jsem rád, že akcentujete na první pohled jakoby drobnou věc, ale její nedostatek má dalekosáhlé a vážné důsledky pro všední den každého člověka. Díky. :)
Nejen k pozitivnímu a radostnému jednání, komunikaci, mě Inspiruje i známý verš z Bible:
Lukáš 6:31 "Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi."
Pěkný den


Filip zareagoval(a) ve čtvrtek 18. listopadu 2021, 07:46:

Přesně tohle jsem chtěl napsat :-) Zdravim z Deutschlandu :-)


#1 | Reagovat Gábina napsal(a) v úterý 16. listopadu 2021, 22:08:

Ryzí pravda! Opravdu je kolem nás spoustu negativních sociálních situací, faktorů i lidí. Také mám dobré zkušenosti s optimistickým přístupem, i když se někdy vloudí chvilky pocitu naprostého zoufalství. Nedávno jsem se potřebovala svěřit kamarádce, jak to mám těžké - rodina, zaměstnání, studium VŠ, nadměrná (opravdu nechtěná) "kilča" navíc... A když jsem se tak poslouchala, přišel mi můj tklivý monolog tak vtipný, že jsme se obě smály ještě dobrou chvíli. Jen stačí některé životní momenty odlehčit a hned je lépe. A nejen s prodavačkami skutečně funguje "funny smile" okořeněný optimistickým přístupem... Panu Pokovi velmi děkuji za tento příspěvek, díky kterému se možná začne (nejen) na ulicích usmívat více lidiček :-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %