Chcete oslnit svým přehledem? Poradíme vám, jak si jednoduše a rychle zapamatovat jména evropských premiérů

Autor: Škola paměti Publikováno 17.3.2016

Chcete oslnit svým přehledem? Poradíme vám, jak si jednoduše a rychle zapamatovat jména evropských premiérů

Čas od času se všichni ocitneme v situaci, kdy se po nás očekává znalost nějaké reálie. Udržovat si všeobecný přehled není jednoduché, zvlášť obtížné je pak zapamatovat si například jména politiků. Někdy si můžete připadat vyloženě trapně - všichni si povídají o řeckém nebo francouzském premiérovi, vy se do hovoru zapojíte, ale už od začátku se modlíte, hlavně ať po vás nikdo nechce jeho jméno, protože nejste schopni si na něj vzpomenout.

Proto pro vás máme návod, jak si velmi jednoduše a rychle zapamatujete jména premiérů nebo prezidentů. Na pěti příkladech si ukážeme, jak si vytvořit několik paměťových háčků a uložit si je do paměti. Pokud si vymyslíte nějaká vtipná až absurdní spojení, bude pro vás hračka kdykoliv v paměti zapátrat a vzpomenout si, jak se kdo jmenuje.

Výběr 5 evropských premiérů:

1. Portugalsko - Antonio Costa
2. Francie - Manuel Valls
3. Velká Británie - David Cameron
4. Polsko - Beata Szydlová
5. Řecko - Alexis Tsipras [cipras]

Na začátku si u každého jednotlivého státu představte něco, co jej charakterizuje. Vyberte hned první věc, která vás napadne. Každého napadne něco jiného, může to být například slavná památka nebo známý produkt:

Portugalsko = Číše portského vína  
Francie = Eiffelovka
Velká Británie = Big Ben
Polsko = papež Jan Pavel II.  
Řecko = Oliva

1. Představte si obrovskou číši vína plnou PORTSKÉHO vína. K číši přiletí KOS, začne usrkávat, v tom přijde k číši váš TÁTA, kosa odežene a číši si odtáhne domů.

portské víno = Portugalsko
kos + táta = Costa

2. Představte si, že vylezete na EIFFELOVKU a VÁLÍTE z ní sudy až dolů. Nedopadne to moc dobře, jste celí pokroucení, skoro až ve tvaru S.

Eiffelova věž = Francie
válíte se a skončíte ve tvaru S = Valls

3. Zkuste si v hlavě vytvořit následující představu: Díváte se na Londýn z ptačí perspektivy a nad celým městem vyčnívá BIG BEN (nebo jiná památka - třeba velký Buckinghamský palác nebo katedrála sv. Pavla). K Big Benu přichází muž a začne jej KAMEROVAT velkou růžovou kamerou. Do této představy přiběhne RON Weasley z Harryho Pottera a kameru sebere.

Big Ben = Velká Británie
kamerovat + Ron = Cameron

4. Představte si papeže JANA PAVLA II, jak v papamobilu ujíždí před hejnem splašených, rozzuřených ŠÍDEL (druh vážky).  

papež Jan Pavel II = Polsko
šídlo = Szydlová

5. Představte si, jak nasbíráte plný košík OLIV. Nejprve je chcete umýt. Vezmete si tedy CIF a začnete olivy drhnout houbičkou a prostředkem na nádobí. V tom ale přiběhne PRASE a olivy vám sní.

olivy = Řecko
Cif + prase = Tsipras

Jak sami můžete vidět, není to nic složitého. Pomocí podobných paměťových háčků si můžete uložit třeba všechny současné evropské prezidenty. Nejen, že leckoho oslníte svými znalostmi, ale prezidenti či a předsedové vlád se vám můžou hodit při studiu, přijímacích zkouškách nebo třeba maturitě.  

Diskuse

Buďte první, kdo se podělí o svůj názor!

Přidejte vlastní názor:

Darujte dobrou paměť

Už máte dárky na Vánoce? Máme pro Vás tip - darujte svým blízkým dobrou paměť!

Nejbližší kurzy

 • Kurz cizích jazyků

  26. ledna 2019 - 27. ledna 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  9. února 2019 - 10. února 2019, Praha

  OBSAZENO

 • Základní kurz

  23. února 2019 - 24. února 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  9. března 2019 - 10. března 2019, Brno

  POSLEDNÍ 3 VOLNÁ MÍSTA


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Kurz cizích jazyků

  30. března 2019 - 31. března 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se

 • Základní kurz

  13. dubna 2019 - 14. dubna 2019, Praha


  Více o kurzu Přihlásit se