Jaký je povrch Mozartových koulí aneb s technikami na vzorečky

Autor: Jitka Štrachová Publikováno 29.11.2017 2 komentářů

Jaký je povrch Mozartových koulí aneb s technikami na vzorečky

Nedávno nám napsala jedna paní, jestli je možné si stejně vtipně jako slovíčka ukládat i tak nezáživné informace jako například matematické vzorce. Pravidelní čtenáři našich článků vědí, že možnosti využití paměťových technik jsou takřka neomezené. Nebudou tedy překvapeni, že jsme pro paní jeden matematický vzoreček na ukázku zpracovali. A jelikož jsme v poslední době přidávali články věnující se hlavně učení slovíček, rozhodli jsme se, že dnes pro změnu zabrousíme do tajů matematiky a fyziky a zpracování několika vzorečků vám ukážeme.

Na úvod je určitě důležité poznamenat, že lepší než učení vzorečků jako takových je rozumět, proč má vzorec danou strukturu a znát v něm použité veličiny. V takovém případě pak není třeba se daný vzorec složitě učit a mnohem jednodušší je si jej prostě odvodit. Každopádně často se vychytávky, jak si vzorečky zapamatovat, určitě hodí.

Začneme jedním z nejjednodušších fyzikálních vzorců: v = s / t (vzoreček pro výpočet rychlosti)

Základem je zvolit si zástupné pojmy za jednotlivé veličiny. Je jen na vás, jestli budete vycházet z veličiny jako takové nebo z její značky. „Kódovací systém“ si uzpůsobte tak, jak vám to bude vyhovovat nejvíce. My zvolíme kompromis a "v" (rychlost) tak bude vždy představovat vlak - rychlík, "s" (dráhu) silnice a "t" (čas) hodinky. Všimněte si, že u rychlosti a dráhy jsme vycházeli ze značky a zástupný pojem pro čas jsme vybrali dle vlastnosti dané veličiny. Jelikož se ve vzorečku vyskytuje ještě děleno, přiřadíme nějaký představitelný obrázek i jemu – dělo.

Nyní již zbývá jen to jediné, poskládat vše do příběhu:

Představte si, že jedete vlakem, najednou vlak z kolejí sjede na silnici a aby neohrožoval okolní automobily, tak na něj vojáci vystřelí z děla, načež ze zasaženého vlaku začnou vylétávat hodinky všech pasažérů.

Možná si říkáte, že v příběhu chybí znázornění pro =, ale paměť je geniální a moc dobře ví, vzoreček čeho si ukládá a tedy i kde se ono = nachází.

Stejně jako u všech paměťových technik je velmi důležité si příběh opravdu co nejživěji představit, jako byste vše sami prožívali. Zkuste se v duchu opravdu přesunout do vlaku, představit si, jak sjede ze silnice, dívat se, jak vojáci střílí z děla a nakonec všude kolem vidíte vylétávat hodinky. Pro trvalé zapamatování vzorečku je pak naprosto zásadní si příběh ještě párkrát zopakovat – což je hračka, stačí si ho jen znovu vybavit a je to.

Zdál se vám vzoreček jednoduchý? Ukážeme si tedy o trochu složitější tentokrát z matematiky: S = 4πr² (vzoreček pro výpočet povrchu koule)

Postupovat budeme stejně jako v předchozím případě: "S" (povrch) zastoupí seznam, "4" může představovat židlička (nebo dle Master systému, který dobře znají účastníci našich kurzů, rak), písmeno "π" (Pí) může být píšťalka, všechny poloměry bude vždy představovat polobotka a že bude něco na druhou, můžeme zdůraznit tak, že se daný pojem zdvojnásobí. Jelikož se veličiny v tomto vzorečku násobí a znaménko x se nepíše, nebudeme pro krát žádný zástupný pojem vymýšlet. Protože v matematice můžete počítat obsahy a povrchy všech možných tvarů, zařadili jsme do příběhu odkaz na to, že v tomto případě se jedná o kouli.

Výsledkem pak bude následující představa:

Rozkousnete Mozartovu kouli a uvnitř se nachází seznam surovin, jelikož je opravdu dlouhý, tak se k jeho čtení posadíte na židli a když jej dočtete, zapískáte na píšťalku a najednou vás začne tlačit vaše polobotka, tak ji sundáte a v ní naleznete ještě jednu menší polobotku

Na závěr pro vás máme takovou specialitu, pouze příběh a schválně, jestli poznáte, o jaký vzorec se jedná:

Představte si, že vidíte koně, který kaká dlouhý seznam, jelikož se jej nemůže zbavit, přijde k němu Adam s Cyrilem a pomáhají koni seznam vytáhnout. Najednou do nich farmář střelí dělem a kluci se změní v labuť, načež na tom místě rodiče hochů udělají na zemi kříž a na památku tam vztyčí vysokou rozhlednu.

Pokud máte tip na správnou odpověď, podělte se o něj s námi na facebookové stránce www.facebook.com/SkolaPameti, kde později zašifrovaný vzoreček odtajníme. Pro prvního paměťového detektiva, kterému se podaří správnou odpověď odhalit, máme motivační bonus – získá plnou verzi aplikace 2000 SLOVÍČEK zdarma!! Neleňte tedy, rozhýbejte mozkové závity a směle do toho ☺

Diskuse2

#1 | Reagovat Jakub napsal(a) ve čtvrtek 20. května 2021, 15:30:

Tak tohle je ta největší kravina, kterou jsem kdy četl.


Škola paměti zareagoval(a) v pátek 21. května 2021, 17:32:

Každému vyhovuje v učení něco jiného, tohle je ukázka spíše již pro někoho, kdo paměťové techniky pravidelně používá.


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

  • Darujte dobrou paměť!

    Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

    Darujte kurz Školy paměti!

    Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %