S paměťovými technikami se neztratíte

Autor: Škola paměti Publikováno 6.11.2019 4 komentářů

S paměťovými technikami se neztratíte

Pletou se vám občas názvy ulic? Víte, že kolem Václavského náměstí v Praze jsou třeba ulice Vodičkova, Štěpánská nebo Opletalova….ale která je která? Nevěšte hlavu, ulice se pletou skoro každému. Názvy ulic jsou jen pouhá slova a na ta naše paměť moc neslyší. Ale jak už od nás víte, mnohem lépe si zapamatujeme barevné, emotivní a něčím zajímavé obrazy. Proto teď spolu necháme názvy ulic ožít pomocí fantazijních obrazů. Uvidíte, že zapamatovat si jednou provždy správný název ulice bude hračka! 

Začneme zvolna. Co se plete skoro každému, jsou dvě souběžné pražské ulice Ječná a Žitná. Víme, kde se nachází, ale která je která? Tady nám stačí naprosto jednoduchá pomůcka - uvědomit si, že v JEČNÉ JEzdí tramvaje a je to!

Často ale taková mnemotechnická pomůcka nestačí, a musíme na to jít jinak. Ukážeme si, jak správně postupovat, a vzhledem k tomu, že nejsme žádní pragocentristi, uděláme si ukázku v Brně. Lektor Školy paměti Jakub Pok si tady ukládal do paměti ulice, které vedou z brněnského náměstí Svobody. Chtěl být takříkajíc v obraze, až bude ulicemi vést účastníky brněnských kurzů při vytváření bodů paměťové cesty

Postup pro zapamatování názvu ulic je jednoduchý:

 1. Nejprve si zvolte známé nebo něčím zajímavé místo dané ulice nebo náměstí.
 2. V názvu ulice zkuste něco najít, něčemu ho připodobnit.
 3. Udělejte spojení mezi těmito dvěma body – vytvořte si příběh.
 4. Celý příběh si v hlavě co nejživěji představte. 

Zajímavou dominantou náměstí Svobody je černý obelisk, unikátní hodinový stroj, který může každému připomínat něco jiného, někomu raketu, někomu…. Zkrátka každý to vidí jinak:-) Jelikož v Brně je náměstí nespočet, musíme si nějak uložit, že náměstí s obeliskem se jmenuje právě náměstí SVOBODY. Zkuste si tedy představit, jak na vrcholu černého obelisku balancuje americká SOCHA SVOBODY. A je to, stačí zavřít oči, udělat si živou představu a název náměstí už si nespletete. 

A teď jdeme na ulice. Lidé na náměstí často přicházejí ulicí ČESKÁ. Najděte si vždy nějaké specifikum dané ulice. Tato je například lemovaná obchody. Představte si, jak jsou všechny výlohy polepeny ČESKOU vlajkou. Dál do centra pak vede ulice MASARYKOVA, tudy jede tramvaj a ulice vede až na hlavní nádraží. Představte si prezidenta MASARYKA, jak jede na svém koni, nastoupí do tramvaje a nechá se odvést až na hlavní nádraží. Na druhou stranu vede ulice RAŠÍNOVA. Na jejím rohu je kavárna známého řetězce Starbucks. Můžete si představit, že z každého hrnku kávy zde RAŠÍ malé kávovníky nebo tu kávu popíjí bývalý československý politik a ekonom Alois RAŠÍN.   

Další ulice BĚHOUNSKÁ vede směrem k Jakubskému náměstí. Náš lektor Jakub si tak může představit, jak pro něj v této ulici rozbalili červený BĚHOUN, aby si po něm mohl pohodlně dojít až ke známému Výčepu na stojáka a mohl si dát po kurzu jedno slavnostní orosené pivo:-)

V ulici KOBLIŽNÁ najdete největší městskou knihovnu na Moravě - Knihovnu Jiřího Mahena. Pro zapamatování jména ulice si pak jen stačí představit, že se zde zaměstnanci inspirovali jedním nejmenovaným politikem a ke každé vypůjčené knize zde čtenářům dávají zdarma KOBLIHU.

Jak sami vidíte, paměťové techniky je opravdu možné využít k ukládání rozmanitých informací. A s ohledem na dnešní obsah článku můžeme s čistým svědomím říct, že s paměťovými technikami se zkrátka neztratíte. A O tom, že se v Brně neztratí náš lektor Jakub Pok se můžete přesvědčit na našem blížícím se brněnském Základním kurzu.

Vaše Škola paměti

Diskuse4

#2 | Reagovat Erika napsal(a) v neděli 24. listopadu 2019, 18:56:

Dobrý den, jen bych ráda upřesnila onu mnemotechnickou pomůcku na Ječnou ulici - V Ječný (neboli věčný, když mluvíte :) ) je tramvaj a Lenin :D :D :D . Sice už to je konečně neaktuální stav, ale jako pomůcka výborné!


Škola paměti zareagoval(a) v pondělí 25. listopadu 2019, 11:17:

Děkujeme, Eriko, za reakci. A přesně takhle by to mělo fungovat - každý by si měl představu/pomůcku uzpůsobit podle sebe. Protože vždy je lepší ta vlastní, než převzatá. Kdo si vybaví výrok o věčném Leninovi a kolejích v Ječné, ten si pomůcku vytvářet nemusí, kdo jej již nezná, může si vypomoci jen těmi kolejemi :-)


Honza zareagoval(a) v úterý 17. října 2023, 22:39:

Já si taky pamatuju Ječnou podle toho, že v Ječný vječně ječí tramvaje :-)


#1 | Reagovat Jarmila napsal(a) v úterý 12. listopadu 2019, 15:37:

Díky, jako vždy inspirativní na zapamatování:-)


Přidejte vlastní názor:

Nejbližší kurzy

 • Darujte dobrou paměť!

  Chtěli byste věnovat originální dárek, který zůstane na celý život?

  Darujte kurz Školy paměti!

  Koupit kurz jako dárek

Chtěli byste se naučit 100 a více slovíček za méně než hodinu? A mít je navždy uložená v paměti?

Aplikace 2000 SLOVÍČEK

Učte se cizí slovíčka pomocí vtipných a absurdních příběhů. Půjde vám to lépe, bude vás to bavit a zapamatujete si je už navždy.

Tajemství dobré paměti

7 praktických ukázek, jak si okamžitě zlepšit paměť o 100 %